Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Za 5 lat nie będzie tabletów według CEO BlackBerry →

· Wojtek Pietrusiewicz · 19 komentarzy

Thorsten Heins:

In five years I don’t think there’ll be a reason to have a tablet anymore. Maybe a big screen in your workspace, but not a tablet as such. Tablets themselves are not a good business model.

Rzeczywiście — tablety są do kitu interesem. iPady natomiast notują 65% wzrost sprzedaży rok do roku i sprzedano ich w ostatnim kwartale blisko 23 miliony …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Nie mowie, ze ma rację, ale 5 lat to dużo. Powiedziałbys takie cos o symbianie w 2005 roku to by Cię też wysmiali.

 • To powiedział CEO BlackBerry. Serio, co on może wiedzieć o przewidywaniu przyszłości? :)

 • acejacek

  Zmierzch komputerów pudełkowych też wieszczą od wielu lat. Wait, przecież już jest era „post-PC”…

 • Myślę, że Jennifer Lawrence idealnie pasuje jako komentarz do wypowiedzi Heins’a http://i.imgur.com/g29iSBT.gif

 • Haha!

 • Ano jest.

 • MDW2

  Powiedział autorytet reprezentujący firmę, która w ostatnich latach raczej nie popisała się wizjonerstwem. ;) Żeby wygłaszać taki opinie to trzeba najpierw pokazać, że się cokolwiek potrafi. :)

 • MDW2

  Zgadzam się. Jak najbardziej jest. Odczuwam to każdego dnia. I osobiście taki trend mi się podoba. Komputer jaki znaliśmy do tej pory jest tylko do specjalnych zastosowań. Ja na komputerze przede wszystkim klepię kod. Prawie do całej reszty wolę używać mobilnych urządzeń.

 • MDW2

  Skuteczność przepowieni tego pana jest tak samo duża jak skuteczność przepowiedni generowanych przez kostkę do gry. :)

 • Ja z kolei grafika, zdjęcia i video.

 • MDW2

  No i na tym polega post-PC. Używamy komputera do tego do czego jest wygodniejszy. A do reszty czegoś mobilnego.

  Ja faktycznie jeszcze używam „złoma” jak trzeba zrobić coś z grafiką bitmapową (Pixelmator), wektorową (Inkscape) i 3D (Blender). Edycji video daaaawno nie tykałem więc nie wymienię. Zresztą to i tak była amatorszczyzna. :) No ale jak będę jeszcze musiał to na pewno do tego też użyję komputera.

 • Czy tych samych słów nie wypowiedział Steve Ballmer po prezentacji iPhone? Stwierdził on rownież ze nie nadają sie do biznesu ponieważ nieposiadaja klawiatury fizycznej. Nie mógł sie chyba bardziej mylić.

 • SSebastian

  Ciekawe, styczniowa premiera BB10 była tylko pokazaniem, że prawie mają gotowy system. Premiera całej platformy (inne telefony, BES) odbędzie się w przeciągu roku. Faktycznie dla BlackBerry biznes tabletowy nie jest opłacalny, ale i obiecanego systemu 10 (w ciągu kilku tygodni od premiery BB10) ciągle nie ma, że o nowych produktach nie wspomnę (i nie udawajmy, że dwuletni PlayBook po wypuszczeniu BB10 czeka świetlana przyszłość). Wypowiedź CEO BB w tej sprawie nie może być odbierana poważnie.

 • A od kiedy on jest CEO BB, ze juz mozna mu automatycznie przypisac, ze sie myli?:)

 • @Moridin:disqus, ale tak szczerze – wierzysz w to, że za 5, 6 czy 7 lat nadal będziemy korzystać z tabletów w takiej formie jak do tej pory? Czy będziemy w ogóle korzystać ze smartfonów w formie jak do tej pory?

  Jak powiedział @Sethai, w momencie kiedy ktoś/coś jest na szycie, powiedzenie, że z tego szczytu w końcu spadnie, kończy się właśnie taką krytyką. Można wtedy podawać dokładnie takie dane jak Ty podałeś odnośnie iPada – wzrosty o dziesiątki procent, miliony sprzedanych egzemplarzy, itp. Co każde Ci mimo wszystko uważać, że iPad, jakiego znamy obecnie albo w wersji „x.0” nadal będzie na szczycie?

  Tak, tablet do zły biznes w obecnej formie – dla wszystkich oprócz Apple, ale nikt nie gwarantuje, że nie pojawi się nigdy nic, co zepchnie iPada na margines. To, że do tej pory się nie pojawiło, nie znaczy, że tak nie będzie. Pomijając już zupełnie fakt, że ta wypowiedź jest wyrwana częściowo z kontekstu i dotyczy głównie przyszłości BlackBerry w tym segmencie.

  Mogę się założyć nawet o to, że jeśli Apple ma strategię na więcej niż 3-5 lat (to nie jest złośliwość, po prostu nie wiem), to jest w niej także coś, co zastąpi iPada jakiego znamy i tym samym tablety jakie znamy. Nie chciałbyś mieć TYLKO iPhone’a o możliwościach iMaca, Macbooka Pro i iPada jednocześnie?

 • 5 lat to długo, ale nie sądzę, aby technologia w tym czasie tak mocno skoczyła do przodu, że tablety znikną. Ba! Komputery stacjonarne nadal będą.

 • Ja nie twierdzę, że znikną, bo nic nie znika szybko (niektóre rzeczy nawet wolno nie chcą zniknąc)- nie zniknęły ani książki, ani aparaty, ani odtwarzacze MP3, ba, nie zniknęły nawet przenośne odtwarzacze DVD!

  Ale można równocześnie powiedzieć, że „wczoraj” nie wyobrażaliśmy sobie, że może być coś innego niż smartfon, a być może „jutro” pójdziemy przedłużyć umowę kupując Google Glass 4 albo coś innego o czym jeszcze nie wiemy ;-)

 • Ale jednak uważam że przez najbliższe 5 lat nic nam nie zastąpi komputera/iPada.

 • To jest właśnie najlepsze, że to się dopiero okaże. Teraz możemy obstawać przy swoich stanowiskach i każdy ma w sumie chyba tyle samo racji, do czasu kiedy coś się zmieni albo nie.