Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zabezpiecz się w OS X poprzez zmianę preferencji logowania i screensavera

· Wojtek Pietrusiewicz · 13 komentarzy

OS X security padlock

Patrząc na to co ostatnio dzieje się na Twitterze, zauważyłem kilka niepokojących trendów. Jest bardzo wiele osób – kozaków, gieroji, jak zwał tak zwał – którzy w żaden sposób się nie zabezpieczają. Podobnie jak w intymnej sytuacji z nieznajomą/ym, należy stosować odpowiednie środki. Wiele osób twierdzi, że nie ma to sensu. Zgadza się – w 99% sytuacji jest to zbędne, ale jak w końcu nadchodzi takowa, to zostajecie przyłapani ze spuszczonymi spodniami i nie macie najmniejszego pojęcia co zrobić.

Wyłącz automatyczne logowanie i wymagaj hasła!

OS X basic security 01

Po pierwsze i przede wszystkim: wyłącz automatyczne logowanie! To ustawienie jest, z tego co pamiętam, domyślnie włączone! Aby tą opcję wyłączyć należy wejść do Preferencji Systemowych / System Preferences, kliknąć w ikonę Bezpieczeństwo / Security & Privacy i następnie odznaczyć trzecią opcję od góry opisaną jako Disable automatic login / Wyłącz automatyczne logowanie. To jednak nie wystarcza samo w sobie – konta na danym komputerze muszą mieć hasła, aby miało to jakikolwiek sens.

Następnie, zakładając, że korzystamy ze screensavera, należy kliknąć w pierwsze pudełko od góry – Require password x minutes after sleep or screen saver begins / Wymagaj hasła x minut po uśpieniu lub włączeniu się screensavera. Sam ustawiłem sobie pięć minut, ponieważ jeśli oddalam się od niego na dłużej niż taki okres czasu, to przeważnie oznacza, że szybko nie wrócę. Jeśli pracowałbym w środowisku z ludźmi wokół to ustawiłbym tą opcję na natychmiastową aktywację lub ostatecznie po minucie.

Wyloguj się automatycznie!

OS X basic security 02

 

Klikając przycisk Advanced / Zaawansowane dodatkowo znajdziecie opcję zaznaczoną na powyższym screenie – automatyczne wylogowywanie się. Również polecam to włączyć, szczególnie dla osób pracujących w open space’ach.

* * *

Łatwo być twardzielem w takich sytuacjach i ryzykować, nie stosując żadnych zabezpieczeń. Zacznie żałować dopiero po tym, jak wydarzy się coś niemiłego. Stosujcie zabezpieczenie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.