Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Poradnik – Kupiłeś Maka i nie wiesz od czego zacząć?

· Wojtek Pietrusiewicz · 75 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 25/12/2013

Swoją listę, niepełną, podstawowych aplikacji używanych przeze mnie na iPhonie i iPadzie, opublikowałem dłuższy czas temu. Dzisiaj czas na OS X – tutaj mamy w końcu znacznie większe pole popisu pod względem ich skomplikowania, a ilość programów jest również imponująca.

Do video i muzyki

Air Video Server – Darmowa część składowa aplikacji dla iOS, która na żywo konwertuje materiały z DivX, MKV i innych do strumienia bezpośrednio na Apple TV w czasie rzeczywistym. Absolutny must-have. Działa zarówno pod OS X jak i pod Windows. Aplikację dla iOS znajdziecie tutaj.

Audio Hijack Pro – Za pomocą tego narzędzia nagrywam wszystko co chcę z jakiegokolwiek źródła jakie mnie interesuje. Służy między innymi do równoczesnego rejestrowania dźwięku z mikrofonu i Skype’a.

Final Cut Pro X – Całkowicie przerzuciłem się na nowego Final Cuta z poprzedniej wersji, która była toporna w porównaniu, pomimo większych możliwości. FCP X jest jednak na bieżąco uaktualniany przez Apple i na obecną chwilę brakuje mi tylko jednej istotnej funkcji, która u konkurencji jest prostsza w zastosowaniu. Pomimo tego, polecam FCP każdemu pod warunkiem, że nie ograniczy Was, a ewentualny dodatkowy hardware jest wspierany. Do kompletu warto dokupić Compressor i Motion.

CoverSutra – Absolutnie świetne narzędzie współpracujące z iTunes, kosztujące niecałe 5 euro. Przede wszystkim na biurku wyświetla nam okładkę aktualnie słuchanej płyty oraz scrobbluje naszą bazę muzyki dla Last.fm. Must-have.

Delicious Library 2 – Ten program to moja baza danych wszystkich moich filmów na Blu-ray. Obsługuje również książki, DVD i płyty CD. Nasze pozycje dodajemy do programu poprzez kamerę iSight, które zczytuje kody kresowe z okładek. Mistrzostwo świata. Niedawno pojawiła się wersja Delicious Library 3 – jeszcze jej nie kupiłem, ale zapowiada się świetnie.

Handbrake / Permute – Dwa świetne narzędzia do konwersji plików video na inne formaty. Kiedyś korzystałem z tego pierwszego, ale odkąd pojawił się Permute to w zasadzie korzystam tylko i wyłącznie z niego.

PYM Player – To aplikacja do odtwarzania filmów, z której nie korzystam. Znacznie ważniejsza jest wbudowana funkcja, która dodaje nową pozycję do menu kontekstowego – „Pobierz napisy”. Wystarczy kliknąć w zripowany film, a PYM Player automatycznie znajdzie i pobierze polskie napisy do naszego filmu w formatach .txt i .srt.

Narzędzia wspomagające system

Android File Transfer – Aplikacja, którą używam do ręcznego przenoszenia plików pomiędzy OS X, a Nexusem 4.

KeyRemap4MacBook – Ten malutki program wykorzystuję do zamiany klawiszy CMD i Alt z prawej strony klawiatury miejscami. Dzięki temu polskie znaki na klawiaturzy uzyskują za pomocą klawisza bezpośrednio obok Spacji – dokładnie jak pod Windowsem.

Caffeine – Mały menulet, który zapobiega usypianiu ekranu. Przydatne w różnych sytuacjach.

Carbon Copy Cloner – Oprócz backupów robionych za pomocą Time Machine, raz na trzy dni oba moje dyski są dodatkowo klonowane na trzeci. Bo nigdy nie masz zbyt wiele backupów.

Chromium / Safari / Firefox – Oto moje przeglądarki. Pierwsza służy do obsługi służbowego Google Apps, a nie jest tak przeładowana Google’owymi śmiecami jak Chrome. Safari jest moją podstawową, używaną w zasadzie do wszystkiego, a Firefoxa używam tylko i wyłącznie ze względu na wtyczkę FireBug.

CleanApp – Tego programu używam do usuwania z dysku niepotrzebnych mi już aplikacji. Na rynku jest sporo propozycji, ale ta przypadła mi do gustu i tak już zostało.

CloudApp – Tego programu, również w formie menulet, używam do uploadowania różnych plików do internetu, którymi chcę się podzielić z innymi.

Coda 2 – Coda używam od wszelkich większych prac z kodem HTML/CSS i tak dalej. W tym narzędzniu jednak trzymam tylko swoje projekty, nad którymi aktualnie pracuję. Do drobnych korekt wolę …

Forklift – Tę aplikację traktuję jako klient FTP, za pomocą którego dobieram się do pojedynczych plików na serwerach, które następnie edytuję w …

Espresso 2 – Jeden z moich ulubionych edytorów tekstowych, szczególnie przydatny jeśli pracujemy w HTMLu i CSS.

DaisyDisk – Genialne narzędzie do graficznego przedstawiania zawartości naszych dysków. Często korzystam z niego, aby zobaczyć co i dlaczego zajmuje u mnie tak dużo miejsca. Must-have dla posiadaczy SSD.

FantasticalMenulet, który daje nam w prosty sposób możliwość dodawania zdarzeń do kalendarza. Jest na dodatek inteligentny, więc jeśli napiszę „Meeting at 9:00 in the office”, to automatycznie wypełni odpowiednie pola bez żadnych problemów. Kolejny must-have.

F.lux – Program do zmiany temperatury kolorów naszego monitora zależnie od pory dnia. Zmienia się płynnie na podstawie miejsca na świecie, w którym jesteśmy, aby pracując wieczorami czy w nocy nie męczyć niepotrzebnie oczu. Uwaga: nie nadaje się jeśli pracujecie z kolorem, ale ma naturalnie możliwość wyłączenia.

Things dla OS X – Odkąd wprowadzili synchronizację po chmurze, korzystam z Things jako swoje GTD do spółki z Things dla iPada i iPhone’a. Integruje się również z Apple’owymi Reminders. Świetna i znacznie prostsza alternatywa dla OmniFocus.

Do pisania i powiązane

Pages / Numbers / Keynote – Pakiet iWork. Znacznie lepszy niż Office od Microsoftu, z wyjątkiem oczywiście Excela. Dla lekkich zadań Numbers jednak „daje radę.”

BywordiA Writer / Writer Pro – Trzy, moim zdaniem, najlepsze minimalistyczne edytory tekstu ze wsparciem Markdown. Byword wspiera publikowanie artykułów do WordPressa, a najnowszy Writer Pro zastąpił mi właśnie oba, chociaż to wyjątkowe narzędzie. Ta trójka praktycznie całkowicie zastąpiła mi narzędzia w stylu Pages czy Word.

Day One – Najlepsza obecnie aplikacja do prowadzenia dziennika / pamiętnika. Korzystam prawie codziennie wraz z automatycznie synchronizującą się wersją na iPhone’a i iPada.

Dropbox – Mój pendrive w sieci. Najlepsze miejsce na nasze dane.

Evernote – Podobnie jak Dropbox, to absolutnie najlepsze narzędzie do przetrzymywania naszych notatek. Są aplikacje na chyba każdy mobilny system operacyjny oraz przez WWW.

Do fotografii i grafiki

GPSBabelFE – Za pomocą tego narzędzia konwertuję logi z GPS dataloggera zapisane natywnie w formacie NMEA do GPX, które następnie dodaję do Lightrooma.

Paparazzi! – Świetne narzędzie do robienia screenshotów bardzo długich stron internetowych.

Pixelmator – Lżejszy i smuklejszy Photoshop. Wielu będzie w stanie zastąpić sztandarową aplikację Adobe.

Snapseed / Lightroom / Photoshop – Pierwszy program używam do prostych modyfikacji zdjęć, zazwyczaj tych pochodzących z iPhone’a, jak chcę coś więcej z nich wycisnąć niż jest mi w stanie zaoferować iPhoto. Lightroom to z kolei moje centrum dowodzenia dla zdjęć pochodzących z lustrzanki – dobrą alternatywą jest Aperture, szczególnie że jest sporo tańszy. Photoshopa z kolei używam do poważniejszych prac z plikami lub fotografiami.

Do czytania

Tweetbot – Najlepszy obecnie dostępny klienta Twittera, który dodatkowo synchronizuje timeline z wersjami na iPhone’a i iPada. To tylko dzięki niemu Twitter może stać się przyjemny i wydajny na wielu urządzeniach równocześnie.

MenuTab Pro for Facebook / Tab for Google+ Pro – Niedawno przesiadłem się z używania Facebooka i Google+ w przeglądarce na powyższe dwie aplikacje, które instalują się w menu. Odciążyło mi to przeglądarkę WWW, a same serwisy działają teraz znacznie szybciej.

Pocket – Alternatywa dla Instapaper. W odróżnieniu od tego drugiego, Pocket jest dostępny praktycznie na każdej platformie, a ich aplikacje są znacznie lepsze niż produkt Marco Armenta, pomijając Instapaper dla iPada.

* * *

Jeśli macie własne propozycje, to oczywiście zapraszam do komentarzy.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Łukasz Sibul

  Przydatny wpis!

 • MagicPrefs, jak komus brakuje funkcjonalnosci trzeciego klika w Magic Mouse i innych
  AirDisplay, żeby przenieść suwaki Aperture na zewnętrzny ekran np. ipada

  handyPrint, wszechmozliwe udostępnienie drukarki, od urządzeń windowsowych, LAN po airprint :)

 • http://pym.uce.pl/pymplayer.html nie obłsuguje 10,7 i 10,8 – takie info jest na stronie.

 • PawelGrabowski

  Do dopasowywania napisów zdecydowania bardziej polecam QNapi (na stałe rezyduje w menu „otwórz w programie” w menu kontekstowym), a do odtwarzania moim zdaniem najlepszy jest VLC player.

 • jikollo

  iNapi jest lepsze, bo robi dokładnie to samo, ale oprócz .txt generuje plik .srt, czego już QNapi nie potrafi.

 • PawelGrabowski

  Nie wiedziałem o jego istnieniu. Dzięki za info, na pewno sprawdzę :)

 • Skoro z PYMPlayer nie korzystasz a tylko z jednej jego funkcji, to może zainteresuje Cię WhatSub, którego ja używam do ściagania napisów: http://d.pr/f/pO3b Podobny do QNapi

 • jikollo

  A taka jest rzeczywistość.

 • Krzysztof Kwiatkowski

  Spis fajny ale ja dodam swoje dodatki do OS X.

  1. Tincta – edytor z kolorowaniem składni przydatny do pisania w html

  2. Sygil – świetny program do tworzenia książek w formacie epub

  3. Tag – program to tagowania plików mp3, w prosty sposób można dodać okładki do plików i usupełnić dane o utworze, pobiera nazwy z sieci

  4. MacCommander – kolejny dwu okienny meneger plików coś jak stary dobry NC

  5. FileZilla – klient FTP

  6. Adium i Skype – to wiadomo

 • 0nerdgasm0

  Aha, ktoś kupi nowego kompa i od razu wyłoży 240 eurasów na FCPX :D jasne. Dla amatorów iMovie wystarcza z nawiązką.

 • „KeyRemap4MacBook – Ten malutki program wykorzystuję do zamiany klawiszy CMD i Alt z prawej strony klawiatury miejscami. Dzięki temu polskie znaki na klawiaturzy uzyskują za pomocą klawisza bezpośrednio obok Spacji – dokładnie jak pod Windowsem.”

  To samo można osiągnąć przy pomocy systemowego panelu (Preferencje systemowe > Klawiatura > przycisk „Klawisze modyfikujące” na zakładce Klawiatura).

 • Dokładnie. Korzystam z niego praktycznie od początku. Fakt czasami się zawiesza (bardzo rzadko) ale napisy pobiera idealnie.

 • sedziu

  Nie to samo, napisał wyraźnie że z prawej srtrony, z lewej ma bez zmian.

 • U mnie działa. :)

 • PYM Player robi to samo. :-p

 • iMovie jest w cenie.

 • Nope. Zamieniam miejscami tylko PRAWY CMD i PRAWY ALT. Lewe są bez zmian.

 • 0nerdgasm0

  Dlatego po zakupie komputera nie należy kupować FCPX tylko zapoznać się z możliwościami iMovie :) Chyba że to jest jakiś Twój skrót myślowy :P

 • 0nerdgasm0

  Zamiast Cloudapp polecam Grabbox – robi to samo, a wrzuca na Dropboxa. Nie lubię mieć w pasku menu dwóch aplikacji, które robią podobne rzeczy. Plus w ten sposób wszystko trafia na Dropboxa.

 • jikollo

  To prawda. :) Ale odtwarzacz wideo wolę inny – VLC.

 • Sory, nie doczytałem że chodzi o tylko jedną stronę.

 • To są moje aplikacje. Zakładam, że patrząc na cenę ktoś połapie się że to Pro software. :)

 • Devik

  A czym się specjalnie różni Things od Nozbe?

 • Ad 1. Nawet system mam po angielsku i taki papier ze szkoły, mówiący że to mój pierwszy język. Rzeczywiście śmieszne.
  Ad 2. Pisałem gdzieś tutaj o tym. Tylko Excel jest OK.

 • Wieloma rzeczami. To jak Audi, BMW i Mercedes – niby podobne, ale nie do końca.

 • Devik

  W takim razie pobiorę trial i zobaczę po tygodniu na czym faktycznie się lepiej pracuje :)

  A tak przy okazji jaki jest dobry i łatwy program do rozpakowywania archiwów (analogicznie na Windowsie jest 7-Zip). Merci.

 • Wbudowany w OS X Unarchiver i UnRarX do rarów. Zobacz to: http://www.makoweabc.pl/2011/05/automatyczne-kasowanie-zipow-po-rozpakowaniu/

 • Devik

  O. Wielkie dzięki. Od niecałych dwóch tygodni mam Maca stąd moje pytania z kategorii „newbie” :-)

 • karid

  A cos do przegladania systemowych czcionek, co by ulatwilo dopieszczenie typografii projektujac strone internetowa? :)

 • Przejrzyj cały Spis Treści na górze. Serio.

 • 0nerdgasm0

  Pytanie czy kiedy kupisz Maka i nie wiesz od czego zacząć zaczynasz od Pro software’u ;) Może po prostu tytuł nie pasuje do tego zestawu :)

 • dc

  Dlaczego Firefox ze względu na Firebuga? Co według Ciebie ma Firebug a nie ma Chrome DevTools?

 • Nie używam Chrome a zakładam że jest potrzebny. Ponadto przyzwyczajenie.

 • dc

  No to skoro używasz Firefoxa tylko dla Firebuga to możesz spróbować tak z Chromem. A zapewniam, ze nieporównywalnie lepiej zaprojektowane narzędzie. Przecież chodzi o dopracowywanie workflow, prawda?

 • Chrome to ścierwo, które instaluje soft który działa w tle non-stop. Już o tym pisałem nie raz. Nie daje możliwości wyboru ani o tym nie informuje. Nie toleruję Chrome z tego powodu.

 • Polecam Archiver. Banalnie prosty w obsłudze. Po prostu klikasz na spakowany plik i on się od razu rozpakowuje.

 • Łukasz Przyłęcki

  W Chromium jest bodajże to samo narzędzie. Dałeś szansę „Web Inspector” w Safari? Na pierwszy rzut oka wygląda na całkiem przyzwoite narzędzie…

 • Dałem.

 • iAccessibility.pl

  Piszesz o Chromium. A czym to niby się różni od Google Chrome? Z resztą pod podanym linkiem przez ciebie, pobiera się i tak Google Chome.

 • U mnie linkuje do Chromium a nie Chrome. Nie wiem w co Ty kilkasz. Google Ci pomoże w pierwszej kwestii.

 • iAccessibility.pl

  Linkujesz tu:
  http://www.chromium.org/getting-involved/dev-channel
  i na tej stronie jest link do wersji Mac OS X
  https://www.google.com/intl/pl/chrome/browser/

  Ale do Chrome a nie zadnej CHromium.

 • Właśnie patrzę, że Google znowu zmieniło jego lokalizację. Co za chamstwo. To już trzeci raz. Ech … tutaj masz http://www.macupdate.com/app/mac/36244/chromium

 • Pages nawet nie stał przy MS Wordzie. Jak ktoś używa procesora tekstu tylko do pisania CV, to Pages pewnie wystarczy. Jednakże próba napisania czegoś mniej banalnego (np. książki) i jest problem. Word deklasuje Pages pod względem możliwości.

 • Działa na ML 10.8.3 „wyświetlanie pozostałego czasu filmu w trakcie pauzy, obsługa 9 monitorów i 8 rdzeni, poprawki dotyczące Liona i rozpoznawania kodowania napisów itd.” http://www.sendspace.com/file/ef8w0b

 • Do książek to akurat Word średnio się nadaje przy takich pozycjach jak Scrivener.

 • BatMan

  Jak zmusić Delicious Library 2 do czytania polskich kodów? Po Twoim artykule zakupiłem go i nie znajduje nic, ani po kodzi ani po wpisani recznie numeru ISBN :(

 • Niestety słabo sobie z nimi radzi. :-/

 • BatMan

  W sumie bez sensu polecać program, który u nas ledwo działa, bo czyta tylko płyty, zarówno muzykę, gry jak i filmy z kilku krajów – oczywiście bez Polski. I tym sposobem przerabiam temat zwrotu aplikacji i kasy z Apple;)

 • Szybko wyciągasz wnioski. Wielu osobom daje radę. Zależy od płyty po prostu. Ja kupuję w Amazonie więc wyłapuje mi 99%.

 • BatMan

  Może na „zaś” warto o tym wspomnieć;) Swoją droga fajny program;)

 • Jest pełna recenzja na stronie.

 • Do konwersji plików wideo przydatny też jest MpegStreamclip. Korzysta ze wszystkich kodeków zainstalowanych na macu.

 • Veext

  Dodam swoje must have:

  TotalFinder – Finder z zakładkami… bez tego teraz nie mogę pracować :) http://www.binaryage.com

  TotalTerminal – do przyjemnej pracy w terminalu http://www.binaryage.com

  Inkskape – przekonałem się do tego darmowego programu wektorowego… z natywnymi buildami bez X-serwera http://inkscape.13.n6.nabble.com/Mac-OS-X-0-48-4-RC5-td4966075.html

  Gimp – Jak nie masz Photoshopa to to jest bardzo dobry darmowy skromniejszy odpowiednik http://www.gimp.org/downloads/

  LibreOffice – zamiennik office / jeśli nie masz MS OFFICE

  VLC / MPlayerX – odtwarzają prawie wszystkie formaty AV

 • Miłosz Mateja

  Jaka to gra na tapecie? Tak ładnie, wygląda, że chętnie bym zobaczył:)

 • Zdjęcie ze strony Apple.

 • ^^ Dokładnie tak!

 • Scrivener jest fajną pozycją, nawet bardzo fajną, ale w polskiej rzeczywistości walisz po prostu każdy rozdział w oddzielnym pliku i w tej postaci wysyłasz do wydawnictwa. Będę się upierała, gryzła i kopała – nie pisze się profesjonalnych tekstów (żadnych!) w edytorze, który nie posiada natywnego, polskiego słownika.

 • OS X takowy ma.

 • Civilization V

 • Ten cały PYMPlayer oczywiście nie działa z nowymi wersjami OS X? Tak przynajmniej pisze autor i to sygnalizuje mi OS X sypiąc błędami przy próbie otwarcia.
  Jak rozumiem nie ma żadnego all-in-one playera, którym otworzę dowolny film i automatycznie załaduje napisy jakie chcę? Pod tym względem nic się chyba nie umywa do windowsowego Media Player Classic.

 • PYM u mnie działa na 10.8.

 • W sumie nvm, zdecydowałem się na WhatSub, ktoś tu polecał. Trochę na około rozwiązanie, tylko w j. polskim, ale całkiem wygodne.

 • A jak myslisz dlaczego na aparatach najwazniejsza informacja sa megapixele? Ludzie nawet nieswiadomi chca miec wszystko pro. Dlatego sciagaja photoshopa do resizu zdjec, albo Nero do wypalenia plytki z Disco Polo(Ona tanczy dla mnie:) Klientow Appla konsumencka zacma tez czasem dotyka.

  Zestaw podany przez Wojtka oprocz kilku oczywistosci, dal mi kilka nowosci i choc appluje juz co najmniej od roku wciaz uwazam sie za swiezaka

 • Dla posiadaczy starszych systemow i dyskow wifi polecam File Browser. Nie kazdy pierwszy Mac to nowy sprzet, nie kazdy ma iCloud

 • Słownik w OSX jest do kitu. Do sprawdzenia względnej poprawności w mailu, albo w liście zakupów.

 • Izzzy

  Hej. Kupiłem sobie wczoraj Air’a i jestem totalnie zielony w tym zakresie, więc poproszę o „listę spraw do załatwienia” na samym początku użytkowania:)

 • Przejrzyj spis treści na tej stronie. :)

 • Devik

  Hej, nie mogę nigdzie znaleźć informacji, który program pocztowy jest Twoim zdaniem najlepszy. Korzystam z Outlook 2011, ale krew mnie zalewa ze względu na słabą optymalizację oraz ciągłe błędy EXC_BAD_ACCESS. Z przyjemnością zaczerpnę od Ciebie opinii czego powinienem używać :-)

  Dzięki!

 • Apple Mail.

 • Pingback: MacBook Air (Neptune) — Moje Aplikacje | Makowe ABC()

 • DforDesign

  Do odtwarzania filmów polecam Movist. Nie ma lepszego imo. Sory za odkopanie^^

 • Pingback: Kupiłeś lub dostałeś iPhone’a, iPada lub Maka pod choinkę? Te trzy spisy aplikacji są dla Ciebie… | Makowe ABC()

 • Kmil

  Co do RSS-ów? Czekamy na Reedera? ;P

 • Pingback: Forklift – jak przenieść ulubione ze starego Maka na nowego | Makowe ABC()