Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kiedyś zjailbreakowałem swojego iPhone’a – to było straszne →

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

Brad McCarty:

But then I got tired of it.

I had reached the point to where, when I turned on a device, I just wanted it to work. I didn’t want things to break so that I could find out how to fix them. I no longer wanted to play with my phone, my computer or my iPad. They were tools, to be used to complete a job. Sometimes they are in use as entertainment devices, but even then the entertainment is the content that they allowed me to access, rather than the devices themselves.

Od paru lat, w zasadzie odkąd przesiadłem się na telefon, który mi ułatwia życię, zrozumiałem, że wygoda i bezawaryjność są dla mnie podstawą. Nie chcę spędzać czasu na zarządzaniu. Wolę ten czas spędzić z rodziną. OS X i iOS to umożliwiają.

My experience with jailbreaking was largely one of frustration. I found tweaks that didn’t work properly, apps that would randomly freeze my devices and require a reboot and a couple of apps which drained my battery so quickly that I could literally watch the percentage number decrease by the minute. What I did gain from jailbreaking was overshadowed quickly by poorly-produced, resource-hogging pieces of software that were somehow supposed to make my life easier.

Ponadto w życiu mamy wystarczająco dużo frustracji – po co mam na własne życzenie mieć kolejne. To między innymi z tych powodów odkładam kombinowanie z Nexusem 4.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.