Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

„Prawdziwe” oprogramowanie i „prawdziwe” komputery →

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

John Gruber:

That’s the same shortsighted opinion that command-line DOS advocates had of the Mac in the ’80s. Anyone who thinks OS X and Windows PCs are “real” computers and that the iPad (and Android tablets) are anything less just isn’t getting it. There are many valid ways to fill in the blank in “The iPad doesn’t run ____ software”, but “real” isn’t one.

John tutaj odwołuje się do słów Davida Pogue’a, twierdzącego że iPad nie jest prawdziwym komputerem. Pójdę o krok dalej i powiem, że mój iPhone wraz z oprogramowaniem na nim zainstalowanym tworzą prawdziwy komputer – mogę na nim obrabiać zdjęcia, montować video i pisać felietony. To komputer. Z prawdziwym oprogramowaniem. Różnicę pomiędzy komputerami, a smartfonami czy tabletami dzisiaj stanowi ich rozmiar i sposób obsługi.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Wesolowsky

  „Różnicę pomiędzy komputerami, a smartfonami czy tabletami dzisiaj stanowi ich rozmiar i sposób obsługi.”
  W pełni się zgadzam co do tego, że iPad/iPhone jest komputerem, jednak twierdzenie, że jedyną różnica jest rozmiar i sposób obsługi (względem tradycyjnej formy komputera) jest trochę na wyrost. Faktem jest, że w wielu dziedzinach iPad tradycyjnego komputera nie jest w stanie zastąpić.

 • Ale to samo dotyczy mojego iMaka – w wielu dziedzinach nie poradzi sobie jak iPad czy iPhone.

 • Właśnie. Bo iMac jest „prawdziwym” komputerem a nie smartfonem czy tabletem.

 • Jest takim samym komputerem jak iPad. Bo widzę że chyba nie zgadzasz się z moją opinią. :-)

 • Tak po części się zgadzam. iPhone to bardziej mały komputerek, niż standardowy komputer, chociaż możliwościami i mocą przewyższających stokrotnie moje komputery z dawnych lat.

  Mimo wszystko nie postawiłbym znaku równości pomiędzy iPadem i iMakiem. Choć na iPadzie można dużo, to jednak ograniczenia iOS powodują, że nie zrobimy tego wszystkiego co na OS X.

 • Ale można dalej argumentować że na Crayu też nie zrobisz tego co pod OŚ X bo nie ma odpowiedniego oprogramowania. Wszystko różni się formą tak po prawdzie. Reszta to detale. Uogólniam ale chyba wiesz o co mi chodzi. —
  Sent from Mailbox for iPhone

 • No, tyż prowda :)