Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nie kupuj Blackberry jeśli nie jesteś z nim związany emocjonalnie →

· Wojtek Pietrusiewicz · 19 komentarzy

Brian Lam:

You should not buy this phone unless you have emotional and cultural reasons to love Blackberry, or some arcane enterprise reason I will not pretend to understand. Tim Stevens agrees, saying, „I think the Z10 is a really nice device, and I think that BB10 is a really nice OS. The problem is it just isn’t a standout in any regard. But, and this is an important but, I think BB10 will make those stalwart BlackBerry fans very happy, and will keep them faithful.”

Brian, podobnie jak ja, nie jest kompletnie zainteresowany BB. To co mnie jednak najbardziej zastanawia: po co komuś, kto nie jest emocjonalnie związany z tą marką, telefon tej firmy skoro są o wiele lepsze alternatywy?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Dawno, dawno temu słyszałem jakieś pogłoski o znakomitym szyfrowaniu wiadomości/rozmów jeśli rozmówcy używają BB. Ponoć nawet do jakiegoś kraju użytkownicy BB nie mogli niby wjeżdżać, bo kraj wtedy nie mógł ich podsłuchiwać (oczywiście wszystko dla bezpieczeństwa ludzi ;-) ). Nie wiem na ile to były legendy i o ile sytuacja się mogła zmienić przez X a może nawet 1X lat.

 • Darek

  Które są lepsze?

 • Szyfrowanie rozmów to tylko tekstowych ;-)

 • To słyszałem o BBM, ale nie o rozmowach.

 • 1) Nie pisze się „Blackberry”, tak samo jak nie pisze się „Iphone”…
  2) Nie wiem dlaczego nie interesuje Cię BB10 – powinno i to naprawdę.

  3) Ocena Lama jest beznadziejna, jak każda inna ocena osoby, która nie widziała nawet na oczy telefonu. Nie mówię, że nie można powiedzieć, że kogoś nie interesuje dany telefon – jego wybór. Ale sugerowanie, żeby go nie kupować, nie mając go nigdy w ręce, jest absurdem.

  4) BB10 ma zalety, których nie ma iOS czy Android. Do wielu rzeczy musi jeszcze dorosnąć, ale pod wieloma względami już je przewyższa. Prawdopodobnie nigdy natomiast nie będzie wystarczająco dobrym wyborem dla osób zamkniętych w ekosystemie Apple – ten jest zbyt sprytnie skonstruowany, żeby z niego uciec. I nie ma tym nic złego.

 • Po BES jest szyfrowany praktycznie cały ruch internetowy, po BIS tylko BBM, a i to niezbyt mocno. Poza tym nic.

 • 2. Prawdopodobnie po masakrycznych doświadczeniach z Torch.

 • Mój iPhone 3G był bezużytecznie wolny na iOS 4. Dlatego nie interesuje mnie iPhone 5?

 • To różnica kilku generacji. Tutaj miałem „topowy” model, a nowszych brak.

 • Jesteś uprzedzony – nie dziwię Ci się, 9800 nie był tak dobry, jak powinien. Ale dziwię się, że nie dasz szansy nowemu produktowi, zupełnie nowemu systemowi od zupełnie nowej firmy, która z poprzednią nie ma praktycznie nic wspólnego, o ile cokolwiek ma. Nawet nazwę ma inną nie mówiąc o kadrze.

 • Gdybyś wiedział jakie cuda były na tym Torchu … :-/

 • Rozumiem, ale to i tak nie zmienia faktu, że to nie ma nic wspólnego z tym co było.

 • Patrząc na recenzje innych też nie jest różowo.

 • Mieć związek emocjonalny z producentem telefonów. Brawo

 • W kwestii 2) i 4) proszę powiedz, krótko i węzłowato, jakie ma killer-features BB10 (wystarczą z 3), wg Ciebie. Czytam recenzje i – jak dla mnie- jest przyzwoicie, ale nic nie jest super sexy, a być może nawet moje dotychczasowe potrzeby nie są do zrealizowania. Dlatego powinienem poważnie rozważyć zakup np. Z10, jak na co dzień używam iOS 6 (na iP5) i Androida 4.2 (na Galaxy Nexus). Potrzeby mam standardowe-poczta z kilku kont (gmail, google for business, własny serwer), 3 kalendarze (iCloud, Google Calendar x2), Twitter, FB, G+.

 • Gratulacje.

 • Nie wiem, nie czytałem.

 • Jak dla mnie są dwie – do jednej można zaliczyć całe UI, którego częścią jest Hub, dostępny zawsze po jednym machnięciu palcem. Tak, Android i iOS mają bardzo dobre centra powiadomień, ale to zdecydowanie nie jest to samo (nie jest też to co Samsung Social Hub). Dla mnie, gdzie odbieram około 100-200 maili dziennie, do tego komunikatory i społecznościówki, to jest killer-ficzer i jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż w iOS czy Androidzie, chociaż nie będzie przekonywał, że dla każdego jest tym samym czym dla mnie – nie ma uniwersalnego killer-ficzera.

  Drugim jest klawiatura, bo jest pierwszą, którą mogę przy 4,2″ obsługiwać wygodnie i jedną ręką i dwoma, przy czym w pierwszym przypadku może i nie pisze się aż tak szybko jak w drugim, ale za to o wiele łatwiej i przyjemniej, o wiele mniej „klepiąc”. Wcześniej nie przypasowała mi żadna poza tą z One X, który sam w sobie był dla mnie za duży.

  Problem w tym, że to nie są rzeczy, które przekonują do siebie od razu. Sam zacząłem się naprawdę „cieszyć” BB10 po około 24 godzinach, wcześniej było raczej „chłodno”.

 • dc

  A co sądzisz o BB Remember? Jakie są opcje dla takich notatek – daty, projekty, tagi? Czy aplikacja się integruje z innymi? Wiem, że z Huba można łatwo przenieść coś tutaj a w drugą stronę? Eksport do Dropbox/Evernote?

  I zgadzam się, że Hub to świetny pomysł. Miałem na starej słuchawce i chociaż miało kanty to jako abstrakcja podoba mi się o wiele bardziej, niż centra powiadomień, czyli po prostu mnożenie punktów wejścia do specjalizowanych aplikacji. Nie przystaje to do takiego systemu jak iOS, bo aplikacje są zbyt od siebie odseparowane.