Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPad od A do Z – 01 – Pierwsze uruchomienie i konfiguracja

· Wojtek Pietrusiewicz · 2 komentarze

Rozdział I

Ten artykuł jest częścią serii iPad od A do Z

* * *

Pierwsze uruchomienie iPada dla osoby, która dotychczas nie miała doświadczenia z tego typu urządzeniem, może być przerażające. Śpieszę uspokoić – należy wykonać zaledwie kilka kroków, ale będziemy potrzebowali trzech rzeczy. Najważniejszym jest zrozumienie obsługi interfejsu za pomocą naszej ręki – w najgorszych chwilach wystarczy pamiętać, że całość jest intuicyjna, więc dotknięcie czegoś jest odpowiednikiem kliknięcia myszką, a gest przeciągania palcem po ekranie jest odpowiednikiem przesuwania czegoś za pomocą myszki z wciśniętym lewym przyciskiem. Nie należy o tym myśleć – to wszystko jest bardzo naturalne.

Wymagania zanim go uruchomimy

Najpierw musimy określić jaki mamy model, a są dwa – z modemem 3G oraz bez modemu. Różnica polega na tym, że pierwszy (oznaczony modelem 3G lub 4G) może korzystać z internetu za pomocą sieci komórkowej i nie wymaga domowej sieci Wi-Fi, a drugi obowiązkowo potrzebuje tej ostatniej.

Model 3G/4G – wkładamy kartę SIM

Jeśli mamy model z modemem 3G/4G, to musimy przede wszystkim włożyć do środka kartę SIM, którą możemy nabyć u operatora. Robi się to dosyć łatwo:

 • wkładamy narzędzie (w pudełku, schowane z instrukcją) do wysuwania tacki na kartę SIM do odpowiedniego otworu obok i naciskamy
 • kartę SIM wkładamy do tacki
 • całość wsuwamy z powrotem na swoje miejsce

Zależnie od modelu iPada, będziemy potrzebowali kartę micro lub nanoSIM. Jeśli natomiast nie mamy jeszcze karty SIM, to postępujemy tak samo jak w przypadku modelu Wi-Fi.

Model Wi-Fi

W tym przypadku potrzebujemy dostęp do internetu za pomocą sieci Wi-Fi. Należy się przede wszystkim zaopatrzyć w dwie informacje:

 • nazwę sieci Wi-Fi
 • hasła do niej

Apple ID, zazwyczaj adres email

Ostatnim krokiem, wspólnym dla obu modeli, jest informacja o tym, jakie konto chcemy użyć jako nasze Apple ID, które będzie nam służyło do wszystkiego związanego z iPadem, w tym do obsługi iTunes Store i App Store.

Możemy zdecydować się na nowe Apple ID, które będzie jednocześnie naszym nowym adresem email z końcówką @icloud.com, np. Jan.Kowalski@iCloud.com, lub możemy wykorzystać nasz istniejący adres, np. Jan.Kowalski@gmail.com. Adres email stanie się przede wszystkim naszym loginem do wszelkich usług Apple.

Find my iPad - map

Na takiej mapie możemy znaleźć nasze urządzenie (kropka nad Warszawą) za pomocą usługi Find my iPad. Jest oczywiście możliwość znaczącego przybliżenia się do niego.

Pierwsze uruchomienie

 1. Przy pierwszym uruchomieniu, iPad przywita nas ładnym ekranem powitalnym, na którym należy wybrać język jaki nas interesuje. Podejrzewam, że będzie to język polski dla większości z Was i aby go wybrać należy rozwinąć listę strzałką poprzez naciśnięcie na nią palcem.
 2. Po wybraniu języka polskiego należy przejść do następnego kroku za pomocą niebieskiej strzałki w górnym prawym rogu.
 3. Następnie musimy wybrać kraj lub region w jakim się znajdujemy. Ten wybór definiuje nie tylko strefę czasową czy ustawienia formatów zapisu liczb, godziny czy daty, ale przede wszystkim przełącza App Store na odpowiedni kraj.
 4. W kolejnym kroku zalecam włączenie usług geolokalizacyjnych. Pozwolą one między innymi na korzystanie z usługi Find my iPad, gdybyśmy go zgubili i będziemy mogli również na Mapach Apple zobaczyć gdzie się znajdujemy, aby na przykład wytyczyć sobie trasę do docelowego miejsca naszej podróży. Pomimo, że iPad Wi-Fi nie posiada GPSu, to i tak warto to zrobić – może on ustalać swoją pozycję za pomocą sieci Wi-Fi. To ustawienie nie zagraża bezpieczeństwu Waszemu, ani Waszych danych.
 5. W tym kroku należy wybrać sieć Wi-Fi, do której chcemy się podłączyć i nie jest to konieczne w przypadku iPada 3G lub 4G z włożoną i działającą kartą SIM. Po wybraniu stosownej sieci z listy wyboru należy wpisać hasło do niej za pomocą ekranowej klawiatury.
 6. Jeśli nie mamy zamiaru przywracać ustawień iPada z backupu zrobionego wcześniej, należy wybrać opcję do skonfigurowania iPada jako nowe urządzenie.
 7. Teraz będziemy musieli utworzyć Apple ID – na podstawie starego adresu email (np. @gmail.com) lub całkowicie nowego. Jeśli takowe już posiadamy, to wystarczy się zalogować za jego pomocą.
 8. Musimy również potwierdzić warunki użytkowania iPada – osobom, które chcą je przeczytać w całości polecam skorzystania z opcji wysłania ich treści pocztą elektroniczną na wskazany adres.
 9. W tym kroku powinniśmy skonfigurować iCloud – jest to bardzo wygodna chmura Apple, która zapewnia kilka kluczowych narzędzi dla iPadów, w tym codzienny automatyczny backup wszystkich naszych danych. W przypadku kradzieży lub zniszczenia naszego iPada, wystarczy odzyskać te dane na nowy model i po paru minutach wszystko będzie tak jak sobie to ustawiliśmy.
 10. W tym kroku możemy zdecydować się na odtworzenie kopii z backupu, przykładowo jeśli konfigurujemy nowszego iPada po kradzieży starego. Jeśli korzystamy z iTunes na komputerze i tam zdecydowaliśmy się zapisać backup, możemy tutaj wybrać stosowną opcję. Jeśli konfigurujemy nowego iPada to po prostu przechodzimy do następnego kroku.
 11. Find my iPad – obowiązkowo włączamy tą opcję. Pomoże ona nam zlokalizować naszego iPada na mapie, gdyby ktoś go ukradł, albo gdybyśmy go gdzieś zgubili. Znam nawet przypadek w Polsce, gdzie użytkownik gonił swojego iPada pozostawionego w pociągu przez pół Polski samochodem. Odzyskał go, właśnie dzięki temu, że Find my iPad przekazywało mu jego lokalizację. Ta usługa jest oczywiście zabezpieczona przed osobami trzecimi hasłem.
 12. Ostatni krok to możliwość wysyłania do Apple anonimowych informacji diagnostycznych o iPadzie, z którego korzystamy. Przede wszystkim nie musicie się martwić bezpieczeństwem Waszych danych, ale jeśli Was to w jakimkolwiek stopniu zastanawia to po prostu nie zgadzajcie się na ich wysyłanie.

Gratulacje – Twój iPad jest gotowy do pracy, chociaż zawsze zalecam jego dodatkową konfigurację i dostosowaniem do własnych preferencji.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.