Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Następna wersja Aperture już wkrótce? →

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Michael Zhang:

If you’ve been thinking about buying a copy of Apple’s Aperture 3 for your post-processing work, you might want to hold off for a bit. A replacement may be on the near horizon — at least according to a new book listing that has popped up over on Amazon Canada.

The listing appears to be a placeholder, with the $35 book’s title currently set to “Apple Aperture X – under NDA: A Workflow Guide for Digital Photographers.” There’s a message that says “This title has not yet been released,” an option to preorder the book, and a description that has been copied-and-pasted from the Aperture 3 guidebook written by the same authors.

Przyznam, że zupełnie nie śledziłem tego tematu, a Aperture przesadnie mnie nie interesuje – jak wiecie, korzystam z Lightroom. Może to być jednak potencjalnie świetne narzędzie dla osób potrzebujących coś więcej niż iPhoto, a ciut inną funkcjonalność niż Lightroom. Nie spodziewałbym się, aby Apple wydało nową wersję jako upgrade starej, dlatego jeśli możecie poczekać to może warto to zrobić? Aperture kosztuje obecnie trochę ponad €60, więc nie jest drogi, ale obstawiam, że będziecie musieli tyle samo zapłacić za kolejną wersję, gdy ta się ukaże.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • A ja jestem ciekaw nowej wersji, jesli takowa powstanie. Tez uzywam Lr ale coraz czesciej mysle o przesiadce. Dla kogos zyjacego w ekosystemie Apple (smartfon, tablet, komputer itd.) uzywanie Lr to udreka. Trzeba eksportowac fotki, importowac gdzie indziej i synchronizowac z urzadzeniami. Szczerze mowiac nie mam na to czasu. W obecnej wersji Aperture przeszkadza mi straszny modul odszumiania oraz brak korekcji automatycznej znieksztalcen. Jezeli poprawia/dodadza te opcje to ja jestem gotowy zmienic soft do obrobki bez zastanowienia…

  • LR ma jedną ogromną zaletę – zawsze możesz wrócić do Win gdybyś miał taką potrzebę. Biorąc pod uwagę, że mam zdjęcia w RAW od 2003 to bardzo istotne bo nie wiem co będzie za 10 lat.

  • Fakt. Ale z Aperture zawsze mogę też wrócić do Lr. Wiem że tracę wszystkie ustawienia, edycje itp. Ale narazie do Win nie zamierzam wracać, a wygoda którą ma do zaoferowania Aperture kusi. Ale najpierw poczekam aż pojawi się nowa wersja. Zobaczymy co pokażą i wtedy zdecyduje co robić…

  • Ale mi właśnie chodzi o ustawienia. W LR nadal mam te z czasów Windows z 2003.