Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Screensaver nie włącza się pod Mountain Lion 10.8.2?

· Wojtek Pietrusiewicz · 1 Comment

Niedawno i ze sporym opóźnieniem zrobiłem upgrade do OS X 10.8.2. Operacja się udała, ale pacjent zaczął wykazywać się dziwnym zachowaniem, a mianowicie przestał działać mi screensaver. Przez moment myślałem, że to problem z Caffeine, ale dosyć szybko go wykluczyłem. Problem w każdym razem charakteryzował się na dwa sposoby: nie działał screensaver, który powinien się włączyć po trzech minutach nieużywania komputera. Niestety ekran po 15 minutach brak aktywności również się nie wyłączał. Na szczęście znalazłem rozwiązanie problemu …

Wieczorem zwróciłem się do Google z pytaniem o podobne problemy innych. Okazało się, że wiele osób uskarża się na dokładnie takie same problemy na forach Apple. Niestety, zdaje się to wyglądać na problem w samym 10.8.2, który dotknął niektórych userów. Nie poddałem się jednak i postanowiłem sprawdzić jaki proces blokuje wygaszacz ekranu. W tym celu udałem się do Terminala i wpisałem:

[/crayon]

Terminal wyświetlił takie informacje:

PreventUserIdleDisplaySleep 0
PreventSystemSleep 0
PreventUserIdleSystemSleep 0
ExternalMedia 1
DisableLowPowerBatteryWarnings 0
UserIsActive 0
ApplePushServiceTask 0
BackgroundTask 0[/crayon]

To co nas interesuje to PreventUserIdleDisplaySleep – jeśli jest tam wartość 1 to wiemy gdzie jest problem1. Poniżej natomiast widniał winowajca takiego stanu rzeczy: iTunes. W liście procesów pod powyższą listą będziecie mieli odpowiedni pid wyświetlony do spółki z PreventUserIdleDisplaySleep co wskaże Wam, który z nich nabroił.

Z jakiegoś powodu zamykanie i otwieranie iTunes nie rozwiązywało tego problemu, więc go prostu go zabiłem. Od ponownego uruchomienia kilka dni temu, do dnia dzisiejszego, wszystko śmiga jak należy.

  1. Powyżej jest naturalnie 0, ponieważ już nie mam tego problemu.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.