Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iTunes 11 – pierwsze wrażenia

· Wojtek Pietrusiewicz · 36 komentarzy

Z opóźnieniem, ale w końcu pobrałem. Będąc poza domem zazdrościłem Wam możliwości szybkiej instalacji nowego iTunes. To w końcu oprogramowanie, z którego korzystam codziennie, od prawie dekady. W międzyczasie zdążyłem przeczytać słowa MG Sieglera, które ostudziły lekko mój zapał. Niepotrzebnie. Jest lepiej niż się spodziewałem. Dużo lepiej.

Pobierz i zainstaluj

Najnowszy iTunes dostępny jest w dwóch wersjach – dla OS X oraz Windows. Plotki mówią, że to ta druga wersja opóźniła premierę tego programu o miesiąc, ale tego zapewne nigdy nie potwierdzimy. Jest w każdym razie dostępna w dwóch wersjach – w pierwszym momencie pomyślałem, że program jest przeznaczony wyłącznie dla wersji 64-bitowej, ale bez obaw – wspierany jest nawet 32-bitowy Windows XP oraz najnowszy Windows 8, tylko trzeba pobrać odpowiedni installer:

Pierwsze wrażenia

iTunes 11 przede wszystkim wygląda świetnie. Wszystkie detale i smaczki zostały odświeżone, a całość stała się znacznie bardziej czytelna. Teraz domyślnie boczny pasek jest schowany, co z pewnością ułatwi życie osobom korzystającym z mniejszych ekranów. Ten układ jednak, wstępnie, tak mi „podpasował”, że lewy sidebar przywróciłem tylko po to, aby go wyłączyć. Pełną funkcjonalność uzyskujemy teraz poprzez nawigowanie wąskim paskiem nad listą wszystkich utworów / okładek – znacznie bardziej schludne rozwiązanie.

Sporo również zyskał wygląd podłączonych, w tym wypadku poprzez Wi-Fi, urządzeń – iPhone’ów, iPodów i iPadów. Całość jest schludnie schowana pod dyskretnym przyciskem w górnym prawym rogu. Po jego kliknięciu rozwija się ukazując ich listę wraz z podglądem na wolne miejsce na danym urządzeniu – bardzo miły dodatek, który z pewnością mi się bardzo przyda.

To między innymi właśnie to miałem na myśli, pisząc o drobnych smaczkach w pierwszej części tego tekstu – lubię takie drobne detale i nie mogę się doczekać na powolne odkrywanie kolejnych. Tak z pozoru bezsensowna czynność powoduje, że człowiek nawiązuje więź z oprogramowaniem, z którego korzysta. Co ciekawe – z czasów jak korzystałem z Windowsa pamiętam jedynie frustrację i zalążki nienawiści, że niektóre czynności są tak irytujące. Ale miałem o iTunes…

Mini Player

Oto perła „11-tki”. Zdecydowanie mój ulubiony element … iTunes tradycyjnie rezyduje na czwartym biurku, powiększonym na pełny ekran1 – dzięki temu mam do niego szybki dostęp za pomocą skrótu ⌃4. Mini Player z kolei uruchamia się skrótem ⌘⌥3. Tak też spróbowałem, ale doszedłem do wniosku, że skoro przeznaczyłem dla programu całe biurko, to ten widok jest mi zbędny. Nigdy też z niego wcześniej nie korzystałem. iTunes 11 jednak w odróżnieniu od starszych wersji nie „zamienia” głównego okna w Mini Player tylko otwiera go jako osobne, nowe i niezależne okno. Okazuje się, że ktoś dobrze w Apple pomyślał, ponieważ iTunes nadal mam na czwartym biurku, a Mini Player „przeniosłem” na główne – siedzi teraz nad Tweetbotem, na lewo od Safari, i pokazuje mi następne piosenki oraz pozwala na sterowanie całym programem bez konieczności odwiedzania go. Szybki dostęp do wyszukiwarki oraz możliwość sugerowania piosenek na podstawie Genius tylko dopełnia całości. Genialne.

Mini Player możemy przenieść na inne biurko bardzo prostym sposobem, analogicznym do przenoszenia okien pomiędzy biurkami. Wystarczy najechać myszką na górny pasek, „przytrzymać” go lewym przyciskiem myszki i następnie na klawiaturze wcisnąć skrót klawiszowy do przełączenia widoku na inne biurko (np. ⌃1 w moim przypadku).

Alternatywne ikony

Wraz z nową wersją, znowu zmieniła się ikona iTunes. Na chwilę obecną uważam, że na gorsze. Są dostępne jednak alternatywne ikony dla aplikacji, jak chociażby ten zestaw dwóch od Louiego Mantii – dla iTunes oraz App Store. Dopasowano je oczywiście kolorystycznie do ikon w iOS.

Możecie je pobrać za darmo tutaj – są w kilku wersjach.

Na koniec

Jak już wspominałem, po słowach MG Sieglera, miałem kilka obaw, w tym tych dotyczących wydajności samej aplikacji. Niepotrzebnie. Na moim iMac (late 2009) z i7-ką 2.8 GHz i SSD, wszystko działa lepiej i szybciej niż wymagam2. MG w sumie głównie odnosił się do czasu oczekiwania na załadowanie się muzyki z chmury poprzez iTunes Match. Ciekawy jednak jestem jak się sprawy mają na 13″ RetinaBooku z jakiego korzysta MG Siegler. Jeśli już czytaliście moją recenzję rMBP 13″ w najnowszym numerze iMagazine, to wiecie o co mi chodzi.

Po parunastu minutach z iTunes 11 jestem bardzo zadowolony. Z czasem prawdopodobnie niektóre rzeczy, o których jeszcze nie wiem, zaczną mi przeszkadzać, ale dzisiaj jest bez zarzutu. Byłem pełen obaw, ale nie pozostaje mi nic innego jak powiedzieć:

Brawo Apple!

A tak swoją drogą – dzięki Wam wszystkim za poniższe. Bez Was nie byłoby to możliwe:

 1. Ale nie w trybie pełnoekranowym.
 2. A wymagam sporo.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • wszystko cacy, tylko gdzie jest ikonka Airplay? w mini odtwarzaczu mogę sobie wybrać głośniki, do których wysyłana jest muzyka, ale gdzie to zrobić w głównym oknie programu?

 • Ten screen mnie powala, ja widzę tylko 7 na niecałe 4 okładki na moich 13 calach…

 • BGN

  Po raz pierwszy przewinąłem Twój artykuł od razu tutaj (do komentarzy), żeby nie zepsuć sobie swoich odczuć i wrażeń. Podekscytowany jestem niesamowicie ;) Przeczytam zatem potem i porównam odczucia ze swoimi.

 • konrado0905

  Mi miniPlayer zostaje zawsze na tym biurku na którym jest iTunes. Poza tym u mnie ikona się nie zmieniła

 • Na górze po lewej obok Play.

 • Przez moment myślałem, że sugerujesz, że coś mam nie tak ze stroną. :D

 • Woohoo!

 • jikollo

  Mi się ikona nie zmieniła.

 • Może restart systemu albo chociaz Docka?

 • jikollo

  Ta mi pasuje. killall dock zrobię później. :)

 • jak mozna zmienic wielkosc okladki albumu? W poprzedniej wersji bylo, a tu nie znajduje opcji… :-(

 • Wojtek

  Move Along? Świetny album!

 • mi nowy iTunes bardzo się podoba i w przeciwieństwie do wcześniejszych wersji pod Windowsem nie przycina, zmiana na +

 • cyberangel1975

  Widok – Opcje widoku (nie dziala w widoku albumy)

 • Thx cyberangel1975. no wlasnie chodzilo mi o albumy. No nic miejmy nadzieje, ze to poprawia. :-)

 • Maciek

  Wygląd zdecydowanie dobry. Teraz na pierwszy rzut oka nie wygląda to jak mega kombajn tylko porzadny odtwarzacz muzyki. Z drugiej strony potwierdza sie spowolnienie. Nie przy zwyklym odtwarzaniu ale proponuje dodac okladke do albumu – Przynajmniej 2x dluzej niz w starej wersji …

 • iTunes Store chyba nie do końca działa tak jak powinien. Wczoraj w dziale muzyka niektóre albumy były totalnie wykrzaczone. Na przykład Girl On Fire Alicii Keys. Totalna sieczka.

 • mataman

  Wreszcie na Windows nie zamula ;) Czyli jednak można :P

 • W widoku „Albumy” lądują nie tylko albumy, ale też pojedyncze utwory nie przypisane do żadnego albumu. Czy można to jakoś zmienić?

 • Maciej Czechowski

  Trochę muzycznego syfu masz w tej bibliotece :P,ale i perełki w postaci ścieżki muzycznej ze „Spawna” się da wyłowić :)
  Ile masz albumów w swojej bibliotece?
  Jaki jest stosunek ilościowy ripowanych płyt kontra zakupy z cyfrowej dystrybucji ?

 • Podejrzewam, że ripów mam około 50%. Spora kolekcja płyt nadal zalega u rodziców. A muzyka jest każda – nigdy nie wiadomo co będzie potrzebne i na jaką okazję. :)

 • samuraj_szop

  Może musisz pouzupełniać informacje tak aby zgadzały się z opisem w albumach

 • Mirx

  à propos airplaya… Czy wasze Apple TV wysyła dźwięk DD lub DTS przy podłączeniu do amplitunera? Ja mam Pioneera SC-LX56 podłączonego przez HDMI i kicha. Próbowałem podłączyć też dźwięk przez optyka. Też stereo. Podłączając komputer do tego samego wejścia (optycznego) dźwięk jest wielokanałowy. O co chodzi?

 • albo u mnie coś jest nie w porządku, ale brak możliwości uruchomienia Mini Player’a przy wykorzystywaniu głównego okna iTunes w trybie pełnoekranowym to pomyłka. Jedynym sposobem aby korzystać z obu elementów to uruchomienie iTunes w oknie, włączenie Mini Player’a i włączenie tryby pełnoekranowego. Robienie tego za każdym razem kiedy włączam iTunes jest zwyczajnie niewygodne, szczególnie że do tej pory chwaliłem sobie uruchamianie programu zawsze w osobnej przestrzeni.

 • A po co go w ogóle wyłączasz? :)

 • Przyznam, że rzadko się to zdarza i głównie podyktowane jest koniecznością restartu systemu :) Może czas zmienić przyzwyczajenia, bo Mini Player urzeka funkcjonalnością.

 • ładny ten iTunes 11, jednej rzeczy tylko nie potrafię znaleźć. Czy ktoś wie jak włączyć w bibliotece podcastów widok okładek, taki jak w bibliotece muzyki?
  Podcasty otwierają mi się zawsze w postaci listy tytułów z lewej i listy odcinków z prawej.
  Za Chiny nie wiem jak przywrócić poprzedni widok, który był czytelniejszy.

 • Czy da się zmniejszyć widoki okładek albumów? Mam takie duże kafelki, ze ho, ho! No i nie ma ciemnego tła, nie dobrze…

 • Chyba nie.

 • @moridin – Płaczę z powodu tak małych okładek płyt. W poprzednim iTunes używałem widoku siatki z największymi możliwymi okładkami. Teraz zamiast okładek płyt mam znaczki pocztowe.

 • Zmniejszyć???!!!

 • Brak takiej opcji.

 • Tom

  ” Co ciekawe – z czasów jak korzystałem z Windowsa pamiętam jedynie frustrację i zalążki nienawiści, że niektóre czynności są tak irytujące.”
  To niezwykle ciekawe. Ja mam tak cały czas z OSX.

 • Jason

  Nie rozumiem jednej rzeczy… Nie mam iTunes w widoku pełnoekranowym tylko na drugim biurku, chcę miniodtwarzacz NA WIERZCHU, bo inaczej nie widzę co aktualnie jest odtwarzane. Mam MB 13″ i ciężko wszystko zmieścić tak, żeby się nie zlewało. W każdym razie – co się przełączę między biurkami to miniodtwarzacz ląduje znów na biurku z iTunes i nie ma bata, żeby później go przenieść na pierwsze biurko bez wyłączania trybu „zawsze na wierzchu”. Any thoughts?

 • Sprawdź czy w iTunes Preferencje -> Zaawansowane -> „Utrzymuj miniodtwarzacz na wierzchu” masz odznaczone (brak ptaszka), jeśli nie to odznacz i powinno być ok.

 • Uruchom iTunes na drugim biurku, przenieś miniodtwarzacz z drugiego biurka na pierwsze, przełącz iTunes w tryb pełnoekranowy, zamknij 2 biurko. U mnie w ten sposób działa. Mam miniodtwarzacz na pierwszym biurku a iTunes w trybie pełnoekranowym.