Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Ekran iPada mini jest do bani

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Jesus Diaz, naczelny hater Gizmodo:

The screen may have a bigger physical size, but the lower pixel counts means you will see less stuff on the screen and it will not be as sharp as the Kindle Fire HD, the Nexus 7 and the Nook HD, which is the densest screen of them all. The fewer pixels per inch, the more pixelized the screen looks. No retina effect here.

Całkowita prawda. PPI1 ekranu w iPadzie mini wynosi 163, tyle co w iPhone 3GS i starszych. iPad 2 z kolei ma 132 ppi, co jest jeszcze gorszym wynikiem. Nie zmienia to jednak faktu, że ekran Nexusa z 216 ppi wygląda naprawdę dobrze – pomimo, że nie dorównuje jeszcze iPadowi 3 to akurat nie czepiałbym się gęstości pixeli.

Obviously, Apple’s claims about having more web browsing space than the competition are false; things will appear bigger, but it’s the same amount of stuff. And obviously, this thing looks more and more clearly overpriced by the day.

Niestety tutaj Jesus nie ma już najmniejszego pojęcia o czym pisze. Tak może być w przypadku aplikacji typu Twitter, gdzie ilość informacji na weższym ekranie rzeczywiście może być większa, ale on specyficznie odnosi się do słów, które padły na scenie podczas Apple Special Event 2012 – chodzi konkretnie o strony WWW co pozwoliłem sobie wytłuścić w powyższym cytacie. Zapraszam do porównania strony internetowej iMaga …

Chrome w pionie – iPad mini vs. Nexus 7

Chrome w poziomie – iPad mini vs. Nexus 7

Safari dla iOS vs. fullscreen w pionie – iPad mini vs. Nexus 7

Safari dla iOS vs. fullscreen w poziomie – iPad mini vs. Nexus 7

Nie dość, że na iPadzie w przeglądarkach WWW mieści się więcej informacji, to ekran jest oczywiście większy (co nie wynika z powyższych screenshotów, które zostały wyrównane do pionowego wymiaru). Pomimo, że pionowy układ na przykładzie iMaga nie jest najlepszym wyborem ze względu na różny widok, to jest to sytuacja, z którą użytkownicy Nexusów będą zmagali się na codzień. Co więcej – gdyby na Nexusie wyświetlić „kafle” zamiast trzech wyróżnionych wpisów, to byłby widoczne tylko dwie górne linie pierwszego wpisu o Nadgryzionych.

P.S. dla haterów: Nie „poniżam” Nexusa 7, tylko zwracam uwagę na to jak jest w rzeczywistości.

 1. Pixels per inch / pikseli na cal.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Krystian

  Chociaż format 4:3 dużo lepiej sprawdza się przy przeglądaniu Internetu, chętnie bym jeszcze zobaczył porównanie na przykładzie innych stron, które będą w obu orientacjach wyglądać identycznie. Nie wiem, co byłoby dobrym testerem, może nytimes.com?

 • atomjar

  Istotne przy porównywaniu ppi starszych iPhone’ów z ekranem iPada mini jest odległość ekranu od oczu. Większy ekran naturalnie trzymamy dalej od oczu, więc wątpię, aby efekt był identyczny co w iPhone’ach. Chyba, że będziemy porównywać je z przyklejoną do nich twarzą. Na pewno nie będzie to wyglądało jak duży iPad, ale iPhone bez retiny na pewno to nie będzie (w normalnych warunkach oczywiście).

 • OK – dawaj go na Dropsa tak samo jak poprzednie. :)

 • Krystian

  Się robi :)!

 • maryś

  fenomenalne z jaką łatwością niektórzy recenzują ekrany, czy dowolne inne cechy strice użytkowe w oparciu jedynie o kilka liczb wyjętych z kontekstu. ale hype na kiepski ekran jest i wieść w świat się niesie…

 • wox37

  Skąd masz screeny z iPada mini?

 • dajcie cc: jak już zrobicie te screeny, chętnie zobaczę :)

 • OK – dorzucę je dopiero jutro bo spadam na Skyfall. :)

 • SSebastian

  Mam BlackBerry PlayBook z rozdzielczością 1024×600 i 169PPI. Jest dobrze i jakoś jestem spokojny o iPada mini. Poczekam do wersji 2 i wymienię mojego iPada 3 na mini 2.

 • Pewnie z iPada 2.

 • Ferrari też jest do bani bo nie ma napędu hybrydowego. Z takim podejściem daleko nie zajdziesz.

 • BGN

  Chodzi o to, że mieści się więcej kosztem PPI ;) Ja akurat mam takie podejście ja Ty i wolę mieć 216 PPI na swoim Nexusie niż widzieć odrobinę więcej na iPadzie Mini.

 • Jest różnica pomiędzy moją opinią dot. produktu dla mnie, a moim zdanie o produkcie na tle konkurencji.

 • z tym ekranem że jest gorszej jakości to bym nie przesadzał i tak przeciętny użytkownik nie zauważy różnicy między 163ppi a 130ppi. Ostatnio wyświetlacz w moim iPadzie popękał na skutek uszkodzenia, zakupiłem zamiennik stąd http://www.electrogsm.pl/search/Czesci-Akcesoria-do-Tabletow/?category=193 i powiem wam że nie jestem jakimś specem od jakości obrazu ale zamontowałem nowy nie oryginalny i też nie widzę różnicy ani w kolorach ani w jasności obrazu, więc czasem jak czytam że ktoś widzi różnice w obrazie między praktycznie takimi samymi wyświetlaczami to się zastanawiam, czy trzeba mieć jakieś specjalne zdolności żeby dostrzegać te różnice w jakości obrazu?