Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

DPReview o „purple hazing” w iPhonie 5 →

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

DPReview:

Is it internal reflections / Lens flare?

Almost certainly, yes. The most likely cause of the iPhone 5’s purple haze is probably lens flare and internal reflections in the camera lens assembly. All lenses are succeptable to lens flare to some degree, and as you can see from the images at the top of this page, the iPhone 4S isn’t immune either (ditto the iPhone 4 and competitive smartphones from other manufacturers).

Zwróćcie uwagę na ostatni, wyboldowany fragment zdania. Zastanawiają się też czy to nie jest kwestia warstw anty-refleksyjnych, którymi pokryte są obiektywy, ale nie są w stanie tego potwierdzić – na ten aspekt też zwracali inni fotografowie, twierdząc, że to jest normalne. Na koniec radzą:

Really, our advice is not to worry. Just do what you should do anyway, and avoid putting bright lights near the edge of the frame when shooting.

Zamiast kombinować to po prostu róbcie zdjęcia.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Ale porównanie aparatu 5 i 4S wypada słabo w tym konkretnie względzie… wyraźnie aparat 5 mocniej traci kontrast w takiej sytuacji (i ukazuje mocniejsze artefakty) niż 4S.

  Wygląda na to, że zwyczajnie ma gorsze powłoki na soczewkach… tak jak można trafić na kiepski w tym względzie obiektyw (zwłaszcza jeśli jest się miłośnikiem obiektywów manualnych). A szkoda, zwłaszcza że aparat w 4S był szczególnie hołubiony.

  Anyway, 5 ma też „gorszy” (choć oczywiście zależy jak na to patrzeć, bo jeszcze może się okazać że to jakiś ficzer) silniczek od wibracji niż 4/4S, więc takich drobiazgów może być więcej ;)

 • Buzuk

  IMHO to normalne. Dokładnie to samo miałem ostatnio robiąc zdjęcie „czwórką”. W normalnych obiektywach są powłoki, są soczewki odpowiedzialne za minimalizację takich zachować. Jak zwykle wiele szumu o nic nadzwyczajnego ale odsłony rosną bo to niby kolejny fuckup Apple. Plus jeszcze furora tej informacji, że support Apple rekomenduje poprawne trzymanie telefonu :D

 • Akurat znacznie bardziej przypadł mi do gustu wibrator w 5 niż 4S.

 • A jak z pierdziawką (głośniczkiem) słychać że coś tam gra gdy jest się w piętro niżej w pustym domu?

 • Jest taki sam jak w oryginalnym iPhone’ie

 • Telefon mam stale wyciszony (sic!) więc nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie ;)

 • Są takie same zdjęcia z innych telefonów ilustrujące problem.

 • Czyli iPhone 5 ma tak samo słaby aparat jak inne telefony, a 4S ma dużo lepszy (pod względem pracy pod światło oczywiście)?

 • Nie.

 • @Pawciu:disqus tak

 • ale inne telefony nie są tak ekstremalnie wysublimowane ;)

  kupując mercedesa oczekujesz że będzie jeździł lepiej niż cienkocienko, prawda? :)