Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wady i braki w iOS oraz błąd Apple

· Wojtek Pietrusiewicz · 13 komentarzy

Okazuje się, patrząc na wstępny popyt na iPhone’a 5, że odkrycie wszystkich kart poprzez comiesięczne wycieki praktycznie całej specyfikacji telefonu, co prawda bez informacji jaki SoC został zastosowany, zupełnie nie zniechęciło klientów. Patrząc ma pre-ordery i inne znaki na niebie oraz na dnie szklanki1, podejrzewam, że 5-tka pobije wszelkie rekordy sprzedaży. Apple miał ręce pełne roboty przy integracji oraz wprowadzaniu pewnych elementów iOS i OS X, ale kilka moich uwag mógłby wziąć pod uwagę. Zrobił też, moim zdanie, spory błąd, który zemści się na developerach.

Skoro i tak wszystko wyciekło …

Apple zaczął akceptować aplikacje dla nowego iPhone’a, z grafiką o proporcjach 16:9, dopiero po keynote, który odbył się 12/09/12. Wiemy, że stare aplikacje będą centrowane na ekranie, a niektóre być może zostaną automatycznie rozciągnięte, ale znacząca większość w dniu premiery będzie niedostosowana do nowego ekranu. Czas akceptacji aplikacji przez zespół App Store obecnie trwa od 6-8 dni. Jeśli w nadchodzącym tygodniu nie przyśpiezszą procesu dodawania nowych programów, to skończy się to negatywnymi komentarzami dla tych developerów, którzy nie zdążyli z aktualizacjami. Świadomi użytkownicy, tacy jak większość z Was, zrozumie, że to nie ich wina. Niestety takich osób jest bardzo mało.

Biorąc pod uwagę, że wydłużony ekran wyciekł na wiele różnych sposobów, Apple powinien był dać developerom potrzebne narzędzia oraz wskazówki znacznie wcześniej. Mogli nawet żądać NDA – i tak to już dzisiaj robi – a nikomu by to nie przeszkadzało. To spory błąd, za który karę poniosą developerzy 1-gwiazdkowymi ocenami.

Wady i pomysł na drobne usprawnienia iOS

Dla mnie największą wadą iOS to brak dwóch skrótów klawiszowych odpowiedzialnych za przełączanie się pomiędzy aplikacjami oraz za tworzenie nowych kart w Safari. W tym pierwszym przypadku nawet nie chodzi o przełączanie się pomiędzy wszystkimi zamrożonymi aplikacjami – wystarczyłoby pomiędzy dwoma ostatnimi. Fakt, że samo rozwiązanie z wprowadzaniem polskich znaków w iOS jest rozwiązane bardzo spójnie, dokładnie tak samo jak na komputerach stacjonarnych, ale pisząc na iPadzie, chcąc korzystać ze źródeł otwartych w Safari, znacząco ułatwiłoby to życie.

Ostatnia uwaga jest skierowana do bardzo drobnej rzeczy – ikon na SpringBoardzie. Skoro Apple na obecną chwilę nie ma innego pomysłu na interfejs, który jest do bólu prosty i bardzo ułatwia poznanie tego systemu nowym userom, to chciałbym, aby przynajmniej umożliwił developerom przekazywanie podstawowych informacji za pomocą animowanych i/lub dynamicznie zmieniających się ikon. Wiemy, że jest to możliwe, chociażby na przykładzie ikony kalendarza. Niezależnie …

… przyszłość iOS, podobnie jak konkurencyjnych systemów staje się coraz bardziej interesująca. Android 4.1 jest obecnie prawie godny uwagi (dla mnie oczywiście), a Windows Phone rozpoczyna nowy rozdział w wersji 8. Zapowiada się bardzo ciekawa przyszłość.

 1. Wróżenie z fusów wraca do łask.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • emigrant

  Nie wiem dlaczego do tej pory nie ma remindera do nieodebranych połączeń. Takie ficzer to miała np. motka 50 lat temu. Prosty a jaki przydatny ficzer. Leży sobie iphone na biurku, wychodzę z domu na chwilę do ogrodu czy na dół, wracam i nie wiem czy ktoś do mnie dzwonił czy nie a nie mam ochoty co chwilę do niego zaglądać. Chcę aby iphone np. co 4 minuty wydawał dźwięki, że ktoś dzwonił, nie interesują mnie żadne światełka mrygające(np. ip jest schowany) czy np. tylko sygnał dźwiękowy 3 krotny, którego i tak nie ma do połączeń nieodebranych. WTF?, dlaczego tego nie ma do tej pory?

 • Maciej Czechowski

  iOS 7 powinien przynieść takie nowości ;)

 • JanuszBossy

  Na iPadzie można włączyć gesty i przy pomocy przesunięcia czterema palcami po ekranie przełączać się między aplikacjami. Podajże od iOS 5 jest to dostępne. Tak samo „pinch” przy pomocy pięciu palców wraca na spingboarda.

 • Krzysztof Świątek

  Niech tylko nikt nie zaczyna wojenki bo nie o to mi chodzi, ale w w andku właśnie to jest fajne, że np takie problemy można rozwiązać na kilka sposobów. Raz, że jeśli jest dioda led to ona przypomina, a jeśli nie ma, można zainstalować program, który będzie przypominał dźwiękiem, ekranem, albo wibracją o wybranych zdarzeniach.

 • iPad stoi na stole, na kolanach mam klawiaturę – nie chcę tak. :)

 • JanuszBossy

  PostPC jest bez klawiatury ;)

 • Nie dla osób co piszą kilkaset tysięcy znaków miesięcznie. :-)

 • Marcin Dmochowski

  Nie przesadzasz trochę z opinią, że ludzie zaczną wystawiać jednogwiazdkowe opinie za brak wersji na większy ekran? Appka dalej będzie działała, wielu pewnie nawet się nie zorientuje, że te czarne paski tam są. Nie przypominam sobie, żeby po wprowadzeniu retiny, aplikacji bez grafik w wyższej rozdzielczości były bombardowane jednogwiazdkowymi ocenami…

 • Nie patrzyłeś wtedy na US App Store. :-/

 • SSebastian

  I po raz setny – BRAK sprawdzania pisowni po polsku – takie zwykłe podkreślanie błędów.
  a do koncertu życzeń to chciałbym przełączanie aplikacji jak w BlackBerry PlayBook

 • Pisownia to już w domyśle.

 • SSebastian

  Zróbmy może akcję poprzez iMagazine wysyłania pytań do Apple o uzupełnienie tej funkcjonalności. Może poprzez „opinię o produkcie” albo na jakiś inny email. Może jakby doszło kilka tysięcy zapytań o polski słownik wsparte przez informację na tematycznych blogach to byśmy dostali tę elementarną funkcjonalność której brak jest żenujący.

 • SSebastian

  Taaak dla skrótów klawiaturowych