Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Brak szacunku (dla) dziennikarzy

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

Miałem w tym roku jechać na IFA, ale z pomysłu zrezygnowałem z dwóch powodów. Po pierwsze, wypadły mi osobiste zobowiązania. Po drugie, nie ma to większego sensu, poza jednym: kontakty.

Otóż od dłuższego czasu producenci zapraszają wiele osób na konferencję, obiecując premierę produktów. „Będziecie pierwsi, którzy to zobaczą” obiecują. Niestety jest to kompletny bullshit, czego najlepszym przykładem były niektóre produkty pokazane wczoraj na IFA. Zdjęcia, filmy oraz ich specyfikacje wyciekły na dzień przed premierą. „Wyciekły” to jednak nieodpowiednie słowo. „Zostały celowo wysłane” to znacznie bardziej odpowiedni zbiór słów. Nie mówię tutaj o zdjęciach zrobionych po kryjomu przez pracowników jakiejś fabryki, w której pracują małe chińskie rączki, tylko o pełnym pakiecie prasowym.

To zjawisko jest problematyczne dlatego, że nie każdego stać na podróż na targi, a skoro już zadali sobie trud często na własny rachunek, to należy im się podstawowy szacunek. Nie, nie mam tutaj na myśli bloggerów, ale dziennikarzy z wydawnictw, których nie stać na wysłanie swoich pracowników na taki event. To wbrew pozorom znacznie więcej osób niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Zdaję sobie sprawę, że walczę z wiatrakami, ale takie postępowanie zwyczajnie z czasem zabije i zniechęci wszystkich zainteresowanych. Oczywiście poza tymi, którzy wszystko dostają na tacy z pakietem prasowym i publikują to przed upływem embargo. Tradycyjnie już, kij ma dwa końce.

To między innymi z tego powodu na DPReview zabrakło recenzji jednego z Canonów 1D kilka ładnych lat temu. W ich przypadku protest był skuteczny. Czy tak będzie w przypadku innych?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.