Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wymaganie kodu PIN do wyłączenia telefonu

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

W czasach, w których telefony są warte po kilka tysięcy złotych i ciężko je sensownie ubezpieczyć od kradzieży; w czasach, w których Policja w żaden sposób nie potrafi poradzić sobie z tym zjawiskiem, a utrata telefonu na kontrakcie to niemalże tragedia, Find My iPhone to funkcja, na której powinno nam bardzo zależeć. Większość złodziei do dnia dzisiejszego nawet nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia, ale są tacy, bardziej oczytani, którzy wiedzą jak natychmiast ją obejść.

Blokadę przed wyłączeniem Find My iPhone możemy w dosyć prosty sposób sobie założyć w Preferencjach telefonu, za pomocą Restrictions. Niestety, złodziej może po prostu telefon wyłączyć. Cabel Sasser z Panic, kiedy ukradziono mu telefon w zeszłym roku, napotkał właśnie tą inteligentniejszą odmianę rzezimieszka – wyłączył jego telefon, czyniąc Find My iPhone bezużytecznym. To Cabel również zaproponował, abyśmy mieli możliwość włączenia opcji, która będzie wymagała od nas kodu PIN zanim telefon pozwoli na jego deaktywację. Ta prosta funkcja nie powinna być w żaden sposób uciążliwa – już dzisiaj korzystamy z kodów PIN przy włączaniu telefonu, w strachu, że ktoś nabije nam rachunek. Niestety koszt rozmów telefonicznych jest dzisiaj kilkaset razy niższy, niż koszt nowego iPhone’a.

Pomysł Cabela jest świetny i przede wszystkim banalnie prosty w implementacji. Nie rozwiązuje niestety kolejnej rzeczy, o której dobry złodziej pomyśli zanim uda się do swojego domu1 z nową zdobyczą. Otóż karta SIM nie jest w żaden sposób zablokowana i wystarczy spinacz lub podobny przedmiot, aby ją wyjąć i pozbawić iPhone’a możliwości wysłania raportu do Apple. To oczywiście nie dotyczy modeli CDMA, które to nie posiadają karty SIM, ale akurat nas, w Polsce, to nie specjalnie obchodzi.

Jeśli już dojdzie do najgorszego, to możemy się cieszyć z faktu, że zabezpieczyliśmy telefon dodatkowym PINem, ale niestety na dzień dzisiejszy istnieją dwie luki w tym rozwiązaniu, a złodzieje wbrew pozorom potrafią się uczyć, szczególnie w sytuacji, w której ta wiedza pozwoli im uniknąć więzienia.

  1. Ewentualnie domu pasera.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.