Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Diablo III – optymalizacja wydajności

· Wojtek Pietrusiewicz · 28 komentarzy

Wymagania sprzętowe dla Diablo nie są szczególnie wymagające wysokie, ale jak odkryłem podczas testów i grania, nie zawsze jest różowo. Przykładowo, mój iMac rozgrzewa się dopiero po dwóch godzinach grania. Być może buforuje coraz więcej danych, ale nie sądzę – wiem tylko, że przez pierwsze dwie godziny pracuje bezszeletnie, a po tym czasie zaczyna rozkręcać wentylatory. Na MacBooku Air z kolei trzeba zjechać z detalami…

Pierwszą czynnością, którą powinniśmy zrobić to sprawdzić ile w rzeczywistości mamy klatek na sekundę (fps). Aby to zrobić, wystarczy podczas gry (nie w menu!) wcisnąć ⌃R1 i w lewym górnym rogu powinna pojawić się stosowna liczba. Ta funkcja działa niezależnie od systemu operacyjnego, zarówno pod Windows jak i OS X.

Proste czynności optymalizacyjne

 • Zamknij inne aplikacje, działające w tle – obciążają niepotrzebne procesor i zajmują pamięć. Przeglądarki WWW zajmują sporo tej ostatniej.
 • W opcjach ustaw maksymalną ilość klatek na sekundę (fps) w rejonie 40 – skoki będą mniejsze pomiędzy scenami walki, gdzie fps może spaść np. do 20, a scenami bardziej statycznymi. Warto też obniżyć ilość fps, gdy gra pracuje w tle.
 • Wyłącz anti-aliasing – pomimo, że dodaje sporo do wyglądu gry, to „zabiera” od 3 do 8 fps.
 • Ustaw wszystkie detale na Niskie / Low.
 • Wyłącz cienie – u siebie obniżyłem je o jeden poziom niżej od najwyższego i skok prędkościowy był spory.
 • Graj w niższej niż natywna rozdzielczości – nie będzie tak ładnie, ale wspólczesne monitory radzą sobie bardzo dobrze z downsamplingiem, a miodność Diablo i tak nadrobi tą niedogodność.
 • Wyłącz drugi monitor jeśli używasz więcej niż jeden. W przypadku, gdy masz podłączonego laptopa do zewnętrznego monitora, można to zrobić na dwa sposoby:
  • Włączyć mirroring, aby oba ekrany wyświetlały to samo.
  • Zamknąć ekran usypiając komputer, aby go następnie wybudzić klawiaturą lub myszką (pozostawiając go zamkniętym). Ten sposób niestety powoduje gorszą cyrkujacę powietrza i pomimo, że jest to zalecana przez Apple metody, przez którą nic nie powinno się mu stać, osobiście nie zdecydowałbym się na ten krok.

Wyłącz trójliniowe filtrowanie / trilinear filtering

Tej opcji niestety nie ma w panelu preferencji w grze, więc trzeba skusić się na alternatywne metody i wykonać następujące kroki:

 1. Uruchomić Findera.
 2. Wcisnąć ⌘⇧G2.
 3. Do pola należy wpisać ~/Library/Application Support/Blizzard/Diablo III/ i zatwierdzić Enterem.
 4. Znaleźć plik D3Prefs.txt i otworzyć go w TextEdit.
 5. Znaleźć w nim linię DisableTrilinearFiltering "0".
 6. Zmienić wartość w nawiasach z 0 na 1.
 7. Zapisać plik.
 8. Uruchomić Diablo III.

Ponownie, podobnie jak w przypadku wyłączenia anti-aliasingu gra będzie wyglądała gorzej, ale powinna przyśpieszyć – myślę, że tą opcję zostawcie sobie na koniec, jeśli powyższe nie pomogły.

Źródło: OS X Daily

 1. Control+R.
 2. Command+Shift+G.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.