Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Firefox zastępuje mi Chrome i przy okazji staram się wyeliminować Google z życia

· Wojtek Pietrusiewicz · 33 komentarze

Stali słuchacze podcastu wiedzą o tym, że nie jestem zachwycony Chrome od Google … głównie z takiego powodu, że jest właśnie od Google. Jeśli do tego dodamy fakt, że z najszybszej przeglądarki stała się w zasadzie tak sama szybka jak Firefox czy Safari1 to nie widzę zalet jej stosowania.

Od dłuższego czasu korzystam z dwóch przeglądarek jednocześnie. Safari służy mi do wszystkiego poza obsługą WordPressa. Druga przeglądarka, przy moim workflow, jest po prostu wygodniejsza niż korzystanie z wielu okien w tej pierwszej. Ten tekst powstaje właśnie w tej „drugiej”, czyli właśnie pod Firefoxem. Niestety, dosyć szybko znalazłem jedną ogromną wadę – nie mogę doinstalować słownika języka polskiego. Przeglądarka ładnie mnie informuje, że paczka nie jest kompatybilna z FF 13 na Mac2. Pewnie paru z Was zastanawia się dlaczego Firefox, a nie coś innego – i tak mam ją zainstalowaną ze względu na świetny dodatek jakim jest Firebug. Pewnych rzeczy po prostu nie da się3 zrobić bez niego.

Jednocześnie, decydując się na Firefoxa, wyeliminowałem również wyszukiwanie za pomocą silnika Google – przesiadłem się na DuckDuckGo. Nie ma go co prawda w liście dostępnych wyszukiwarek, ale jest dodatek, który umieszcza w tam odpowiednią pozycję. Teraz pozostaje mi jeszcze zrobić to samo w Safari – niestety tam jest to ciut bardziej skomplikowane i jeszcze zastanawiam się nad preferowaną metodą.

Tak swoją drogą, to przez najbliższe dni lub tygodnie, zależnie od tego jak będzie z czasem, będę starał się wyeliminować Google’a całkowicie ze swojego życia – a przynajmniej na tyle, na ile mogę. Niestety nadal nie ma alternatywy dla Google Readera, a konto na Google+ muszę mieć. Nie wpominam zupełnie o służbowym Google Apps, z którego najchętniej zrezygnowałbym całkowicie, bo jedyne co jest w nim wygodne przy naszym workflow, to email.

  1. Na moim komputerze przynajmniej …
  2. Jeśli ktoś zna jakieś obejście problemu to proszę o komentarz.
  3. A raczej jest to po prostu niewygodne.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.