Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

A/O – magazyn o analogowej fotografii

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

Pojawił się nowy projekt – Analog Orthodox Magazine – poświęcony pasjonatom fotografii analogowej. W pierwszym numerze swoje prace prezentuje siedmiu fotografów.

AOrte przygotowali herosi przemykający w swoich obcisłych trykotach rubieże świata, przykryci pelerynami, spod których wychylają się wielkoformatowe obiektywy a na piersi z dumą jaśnieje logo A/O. Są nimi: Bartosz Rogowski, Konrad Adam Mickiewicz, Mariusz Janiszewski oraz Wojciech Pokwicki, a poznali sie na wierzchołku czynnego wulkanu jednej z wysp indonezyjskich.

Magazyn jest do pobrania w PDFie tutaj. Moje jedyne zastrzeżenie to fakt, że pierwsza i ostatnia strona są w układzie pionowym, podczas gdy cała reszta wymaga odwrócenia iPada – ekranów komputerów ten mankament oczywiście nie dotyczy. Cieszę się w każdym razie, że takie projekty nadal istnieją – mam nadzieję, że kolejne numery będą pojawiały się regularnie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Buzuk

  O matko, magazyn o fotografii analogowej. Takie przyciąganie potencjalnych klientów magią „analoga” jak by miała ona się przełożyć na lepsze zdjęcia.
  Fajnie, że wychodzą takie inicjatywy ale z tego co widziałem (pobieżnie) to zdjęcia niczym specjalnym się nie wyróżniają. To, że zostały uwiecznione w tradycyjny sposób a nie cyfrowy nie sprawi, że automagicznie staną się lepsze.

 • To jest już druga inicjatywa – pierwszy był Album … Dziękuje za każde słowa krytyki czy pochwały … Postaramy sie być lepsi w następnym

 • Mam dokładnie to samo wrażenie – magazyn pobrałem dość podekscytowany, ale to uczucie szybko zanikło. Żaden zestaw w żaden sposób mnie nie zachwycił, a już ten, obrazujący wnętrza Starego Browaru jest – z całym szacunkiem dla autora – zwyczajnie słaby. Przypadkowy niemalże. 

 • Brawa za inicjatywę i trzymam kciuki za kolejne wydania.

 • Marcin S.

  Ciężko w takim magazynie pokazać przewagę fotografii analogowej nad cyfrową, bo po pierwsze jakości dużego formatu się nie uświadczy, a poza tym przewaga lub odmienność fotografii analogowej nie ogranicza się tylko do samych odbitek. Fajnie jak by pojawiały się artykuły przedstawiające sprzęt analogowy, nawet ten starszy, pracę w ciemni (temat rzeka), sposoby katalogowania materiałów analogowych. W końcu może w piśmie fotograficznym nie zobaczę artykułów na temat zastępowania lewego skrzydła prawym, bo to drugie zostało ucięte :/

 • Beda testy sprzętów analogowych … Najprawdopodobniej w następnym numerze …

 • Oraz artykuły o ciemni kliszach i chemii …

 • Aniku

  Ten projekt nie przetrwa. Nuda. Myślę tak dlatego, bo nie wiadomo do kogo ten projekt jest skierowany. Ani analogowiec który fotografuje tradycyjnie, ani cyfromaniak, nie znajduje tam nic ciekawego, a prezentacja zdjęć tego nie załatwi.  Nie ma nawet nazw materiałów na których  zostały wykonane fotoreportaże, sposobu i czasów wywołania. Przyjmujemy oczywiście, że zdjęcia są wykonane techniką tradycyjną. Czekam na następny nr..

 • Marcin S.

  Dlaczego „analogowiec” nie znajdzie nic ciekawego?

 • Aniku

  A co ma znaleźć ? zdjęcia które w zasadzie nie wiadomo w jaki sposób powstały oraz jakiej zostały poddane obróbce?

 • Pingback: AOrta 02/2012 | Makowe ABC()