Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

W Polsce nie można legalnie kupić większości muzyki w postaci pojedynczych plików MP3 →

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Tomasz Smykowski:

Obecnie mimo szumnych zapowiedzi dalej nie można kupować z Polski legalnie muzyki na iTunes. Pojawiły się pogłoski, że można, ale to kłamstwo.

No tak – ten cały iTunes to zmyłka, która ma na celu wyciągnięcie naszej kasy, a po przekazaniu adresów kupujących do FBI, CBA, PG i Interpolu, zapukają nam po kolejne pieniądze – tym razem za kupowanie piratów. A tak na serio, to postawiona zostaje mocna teza, która następnie nie jest w ogóle udowadniana.

Autor w każdym razie pogrąża się dalej …

Co ważne pliki w Muzodajni nie są zaśmiecone jakimiś DRM-ami (poza okresem testowym).

Czyli z jego słów wynika że są, a w iTunes oraz Ovi Music nie są w ogóle niczym zabezpieczone. Gdzie tu sens, gdzie logika?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • bidji

  Autor bloga pisał o mp3. W iTunes faktycznie nie uświadczysz.. 
  Tylko po co upierać się na stary (gorszy) format w 2012 roku?

 • tomasz barwinski

  Odnośnie drugiego cytatu to nie widzę sprzeczności: pliki z muzodajni nie mają drm i to jest zaleta, natomiast dlaczego na podstawie tego cytatu autor wywnioskował że : :.. Czyli z jego słów wynika że są ( w muzodajni jest drm ?? ), a w iTunes oraz Ovi Music nie są w ogóle niczym zabezpieczone. ( nie ma drm-u ? )..” tedo nie wiem.
  Jeszcze jeden cytat : :…Gdzie tu sens, gdzie logika?..” – właśnie, gdzie :)

 • Pliki z Muzodajnii mają DRM (WMA) jeśli korzystasz z nich jako klient PLUSa i kupujesz je w pakietach, a nie płacisz za cały rok z góry.  Dopiero po roku od zakupu, DRM jest zdejmowany i można ponownie pobrać utwory w MP3 bez zabezpieczeń.

 • Co do „sam sobie zaprzecza” – muzodajnia posiada zarówno pliki zabezpieczone DRM-em jak i wolne od DRM-u.

  Przykładowo w tanim abonamencie dla użytkowników plusa oferowane są pliki zabezpieczone DRM-em (które stają się bezużyteczne, jak tylko skończy się abonament). Podobnie jest w przypadku „14 utworów na próbę” jeśli założyć sobie darmowe konto testowe…

  Jednakże w droższym abonamencie „dla wszystkich” (tym „X utworów co miesiąc przez rok”), oferowane są już pliki bez DRM-u – co oznacza iż raz pobrane pozostają „nasze” na zawsze (w tym format kompresji jest do wyboru).

 • Rany boskie, ale ten pierwszy cytat to bzdura…

 • „MP3” traktuję tak samo jak „iPad” – odpowiednik pliku muzycznego w cyfrowej postaci.

 • Krzysztof Kurek

  Dominik … zauważ, że autor raczej źle formułuje swoje myśli. Bo cytat który wyróżniłeś to wniosek jaki wykluł się u niego rok temu. :-) 

 • „Obecnie” – słowo klucz. Krzysztof…  przeczytaj artykuł jeszcze raz. Autor pisze, że rok temu zadał pytanie czy można legalnie kupować w Polsce MP3-ki i stwierdził, że nie. Dalsza część artykułu opisuje jak sytuacja wg niego wygląda obecnie.

 • Łukasz Wołowiec

  Krzysztof, właśnie chodzi o to, że nie rok temu. Z tekstem o „kłamliwych pogłoskach” facet nieźle popłynął ;)