Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zaznaczanie tekstu w OS X dla początkujących i nie tylko

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Wszyscy umiemy zaznaczać tekst. Nie ważne czy to OS X, Windows czy inny system operacyjny — generalna zasada jest taka sama. Wstaw kursor na początek i następnie przeciągnij myszką, aby zaznaczyć potrzebny fragment. No ewentualnie klawiaturowcy mogą posiłkować się odpowiednimi skrótami z listy, którą sporządziłem w 2009 roku. Ale czy wiecie o alternatywnych metodach?

Przeciągaj z wciśniętym ⌘

Możemy, za pomocą myszki z wciśniętym ⌘, zaznaczać fragmenty tekstu, które niekoniecznie są jednym ciągiem. Wystarczy trzymać wciśnięty ⌘ i kolejno zaznaczać interesujące nas fragmenty. Po wklejeniu ich do nowego dokumentu, pojawią się w osobnych liniach.

Przeciągaj z wciśniętym ⌥

Ciekawostką jest możliwość zaznaczenia tekstu w sposób co najmniej zastanawiający z klawiszem ⌥. Nie mam absolutnie żadnego pomysłu do czego można to wykorzystać, ale jeśli ktoś przypadkiem znajdzie zastosowanie do koniecznie zostawcie komentarz.

Klikaj z wciśniętym ⇧ (Shiftem)

Tą metodą powinień każdy znać — jest stosunkowo intuicyjna. Ustawiamy kursor tam gdzie chcemy rozpocząć zaznaczanie, wciskamy ⇧ i klikamy na koniec interesującego nas fragmentu. Możemy również, trzymając nadal wciśnięty ⇧, rozszerzać lub skracać uprzednio zaznaczony zakres poprzez klikanie w innych miejscach przed lub za zaznaczonym tekstem.

Nie każda powyższa metoda będzie prawidłowo działała w każdej aplikacji.

Miłej zabawy!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.