Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zaznaczanie tekstu w OS X dla początkujących i nie tylko

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Wszyscy umiemy zaznaczać tekst. Nie ważne czy to OS X, Windows czy inny system operacyjny — generalna zasada jest taka sama. Wstaw kursor na początek i następnie przeciągnij myszką, aby zaznaczyć potrzebny fragment. No ewentualnie klawiaturowcy mogą posiłkować się odpowiednimi skrótami z listy, którą sporządziłem w 2009 roku. Ale czy wiecie o alternatywnych metodach?

Przeciągaj z wciśniętym ⌘

Możemy, za pomocą myszki z wciśniętym ⌘, zaznaczać fragmenty tekstu, które niekoniecznie są jednym ciągiem. Wystarczy trzymać wciśnięty ⌘ i kolejno zaznaczać interesujące nas fragmenty. Po wklejeniu ich do nowego dokumentu, pojawią się w osobnych liniach.

Przeciągaj z wciśniętym ⌥

Ciekawostką jest możliwość zaznaczenia tekstu w sposób co najmniej zastanawiający z klawiszem ⌥. Nie mam absolutnie żadnego pomysłu do czego można to wykorzystać, ale jeśli ktoś przypadkiem znajdzie zastosowanie do koniecznie zostawcie komentarz.

Klikaj z wciśniętym ⇧ (Shiftem)

Tą metodą powinień każdy znać — jest stosunkowo intuicyjna. Ustawiamy kursor tam gdzie chcemy rozpocząć zaznaczanie, wciskamy ⇧ i klikamy na koniec interesującego nas fragmentu. Możemy również, trzymając nadal wciśnięty ⇧, rozszerzać lub skracać uprzednio zaznaczony zakres poprzez klikanie w innych miejscach przed lub za zaznaczonym tekstem.

Nie każda powyższa metoda będzie prawidłowo działała w każdej aplikacji.

Miłej zabawy!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Zaznaczenie kolumnowe skojarzyło się się macierzami. Może do tego służy? 

 • Krzysztof Chmielewski

  Zaznaczenie z wciśniętym klawiszem 
  ⌥ przyda się każdemu kto pracuje z plikami CSV. Otwierając taki plik w TextEdit można sobie zaznaczyć całą kolumnę, która nas interesuje. Piękna rzecz :)

 • Właśnie o kolumnach myślałem, ale rzadko kiedy używam CSV i zupełnie nie skojarzyłem, że do tego może się przydać.

 • Zaznaczanie blokowe (czy kolumnowe) to bardzo przydatna opcja. Jeśli pracuje się z plikami tekstowymi (zwłaszcza z kodem aplikacji). Dla przykładu: można łatwo usunąć wypunktowania/numerowanie – wsytarczy zaznaczyć wszystkie myślniki, gwiazki czy punkty przed tekstem i je po prostu usunąć z wszystkich wierszy.

 • Szkoda, że to nie działa w całym systemie i nie można tak zaznaczać np. treści w Safari.

 • Co do zaznaczonego tekstu ze zrzutu ekranowego – aplikacja Facebooka na WP7 jest stworzona przez Microsoft. Może dlatego jest aż tak słaba. 

 • Łukasz Berliński

  A ja mam troche inną sprawę, chociaż też z dziedziny skrótów klawiaturowych ;) Pod windowsem korzystałem z tego dość często, na macu jednak nie działa to tak samo.

  Powiedzmy, że zamykam TextEdit i wyskakuje mi okienko czy zapisać plik. Mam do wyboru trzy przyciski: „Nie zachowuj”, „Anuluj”, „Zachowaj…”. Aktywny jest ostatni. Jak uaktywnić pozostałe za pomocą samej klawiatury? W windzie działał Tab na macu zapewne jest jakiś inny sposób. Tylko jaki?:)

 • Dokładnie właśnie tabem! Ostatni przycisk nie jest aktywny lecz domyślny dla przycisku Enter. Użyj Tab oraz Shift+Tab do poruszania się po przyciskch. Aktywny będzie otoczony ramką. Wybrany przycisk odpalasz spacją.
  I teraz kruczek. Aby to było możliwe musisz w ustawieniach systemowych / Klawiatura ustawić aby Tab działał dla wszystkich kontrolek a nie tylko dla pól tekstowych i list. Voila :-)

 • Poruszę temat jutro.

 • Proszę: http://www.makoweabc.pl/2012/01/zapisywanie-okno-dialogowe-cz-ii/