Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wklej i dopasuj tekst (Paste & Match Style)

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

OS X pozwala nam na wklejanie tekstu w dwojaki sposób. Ten tradycyjny, czyli za pomocą skrótu ⌘V może być momentami irytujący. Na szczęście jest na to rozwiązanie.

Powyżej załączyłem przykład emaila, którego czcionka ma jakieś tam domyślne ustawienia (Helvetica, 13 pt.). Jeśli przekopiujemy tekst, np. z Facebooka (2) i wkleimy go za pomocą skrótu ⌘V to będzie on miał inną czcionkę i rozmiar (Lucida Grande, 11 pt.). Generalnie może to robić niezłe zamieszanie w miejscu, do którego wklejamy tekst — niezależnie czy to Word, Pages czy nowy email.

Rozwiązaniem jest wklejanie za pomocą funkcji Wklej i dopasuj styl / Paste & Match Style (1) ukryte pod skrótem klawiszowym ⌥⇧⌘V. Tym sposobem wklejany tekst dopasowany jest stylem do docelowego miejsca, w tym wypadku email. Ten skrót klawiszowy ma tyle wspólnego z wygodą co kolonoskopia, ale z czasem go opanujecie nawet jedną ręką.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • MDW

  Świetnie, że coś takiego jest. Nie miałem pojęcia o istnieniu tego. Pozbywanie się formatowania tekstu po copy/paste jest naprawdę irytujące. Dzięki za info, przyda się niewątpliwie.

 • NiLok

  ja to odkryłem parę miesięcy temu i w zasadzie ta opcja mocno zaważyła na tym, że zacząłem używać Chrome’a. często kopiuję jakąś część tekstu i wklejam do Adium – w komunikatorze treść z przeglądarki webkitowej wklejała się z formatowaniem, co było mocno irytujące. powyższą opcję znalazłem przypadkiem. :)

 • Keemar

  Czy może macie radę jak wkleić do treści emalia w MAIL tabelkę z tekstem i kolorami z Excela. W Outlooku działa to bez problemu a w Mailu wkleja się tekst bez formatu. Znalazłem sposób ale na około – plik Excela otwieram w Numbers i wtedy wkleja się z tabelką.

 • IMG7

  Pożyteczny skrót.

  Pozdrawiam,
  IMG7

 • IMG7

  Pożyteczny skrót.

  Pozdrawiam,
  IMG7

 • dark

  dzieki wielkie;) do tej pory wklejalem z poprzez TextMate:P

 • Masakra. Tyle zabawy a wystarczyło spojrzeć w menu :)
  Dzięki!