Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPad 2/iPad 2 HD/iPad 3

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Wszystko zaczęło się do wczorajszych przypuszczeń Johna Grubera o zmianie cyklu odświeżania iPada. Wszyscy już chyba wiemy, że iPad 2 obecnie jest w produkcji i wkrótce ujrzy światło dzienne. Znamy nawet ogólne przypuszczenia zmian, takie jak kamera do FaceTime, szybszy dwurdzeniowy procesor, lepszy jakościowo ekran, a to wszystko w ciut mniejszym i lżejszym opakowaniu. Plotki dodatkowo wspominają o Mini DisplayPort, slot na karty SD i tylnej kamerze.

Gruber jednak pisząc o nowym HP Touchpad napisał takie oto zdanie:

Summer feels like a long time away. If my theory is right, they’re not only going to be months behind the iPad 2, but if they slip until late summer, they might bump up against the release of the iPad 3.

Niedługo później odniósł się do swojego własnego wpisu:

Thus, my gut feeling is that Apple will move the iPad to a September release schedule, alongside the iPods. But they wouldn’t want to wait over a year and a half from the announcement of the original iPad to announce the second one — not with these stakes, and not with so many serious competitors trying their best to catch up.

Warto zaznaczyć, że Gruber podkreśla, że to są jego własne przypuszczenia, podparte jedyne konfliktującymi ze sobą raportami o tym, że iPad w 2011 roku będzie miał taki sam ekran jak obecnie i jednocześnie znacznie wyższej rozdzielczości. Ma to pewien sens — przesunięcie premiery kolejnych iPadów do Q4 wraz z nowymi iPodami przyniesie dodatkowe zyski, w końcu to okres sporych zakupów, choinki, prezentów i niektórzy też uciekają z VATem na koniec roku.

Zaskoczył mnie natomiast wpis MG Sieglera na TechCrunch kilka godzin później na ten sam temat. Kluczowe zdanie w jego wypowiedzi:

But we’re hearing something else. Something that does in fact place the iPad 3 in line for release this fall.

Odniosłem wrażenie, że obudził się z ręką w nocniku i tak naprawdę nie ma żadnego potwierdzenia przypuszczeń Grubera. Chociaż być może po prostu John otworzył mu oczy na informacje, których nie rozumiał.

Jakby na to nie patrzeć, są to obecnie jedynie przypuszczenia nie podparte konkretnymi faktami. Wiemy jednak, że iPad 2 jest już tuż tuż za rogiem i wygląda na to, że będzie to ciut większy upgrade niż iPhone 3G do 3GS, ale jednocześnie nie będzie przełomowy.

Zwróćmy jednak uwagę na najważniejsze zabawki pojawiające się w 2011 roku: Motorola Xoom, HP TouchPad (w dwóch rozmiarach docelowo) i RIM Playbook. iPad po raz pierwszy będzie miał prawdziwą konkurencję i jeśli Apple chce walczyć o pozycję lidera i nie stracić za dużo udziału w rynku to musi dominować go, musi przedstawić innowacyjną kolejną iterację swojego tabletu.

Wkrótce więcej na ten temat … w wydaniu głosowym.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.