Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Mój Pierwszy iMac 27", czyli "z grubej rury"

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Dzisiaj otrzymałem emaila od czytelnika o następującej treści:

Witam!

Stoję przed wyborem świątecznego prezentu i zastanawiam się właśnie nad zmianą systemu na mac os x ;). Będzie to mój 1 komputer z tym systemem i mam wiele pytań;) Chciałbym kupić iMaka 27″ która konfiguracja będzie najlepsza? Zamierzam od często edytować filmy hd i takie tam. Wiem, że z grami na maka jest dość słabo.

  1. Czy na maka są też darmowe programy odpowiedniki np final cuta lub cos takiego;)
  2. Warto kupować na prawdę jest taki dobry?;) Czy będzie trudno mi przesiąść się z windowsa?
  3. Czy  można w darmowy sposób uruchomić win np.: 7 na maku?

Z góry dziękuje i pozdrawiam!

Kuba

Największy rozmiarowo model iMaka to na pewno dobry wybór. Dobry z kilku względów, z czego najważniejszym jest oszczędzenie sporej ilości gotówki. Jaka oszczędność?!? Otóż sprawa jest banalnie prosta. Człowiek napala się na Maka. Człowiek kupuje Maka. Najtańszego. Mini? MacBooka? Nie ważne. Po roku czasu (zazwyczaj znacznie wcześniej) decyduje, że OS X to system operacyjny dla niego. Człowiek sprzedaje komputer ze stratą (bo wyszedł już nowszy model). Człowiek kupuje iMac 21.5″ … i tak dalej, i tym podobne, aż w końcu kupi tego wymarzonego. Ale wracając do pytań …

Kubo, nie wiem dokładnie co zamierzasz na nim robić, ale nawet podstawowy model do celów domowych będzie w zupełności wystarczający. Prędzej zapewnij sobie dysk 1TB (zamiast 500GB). 2TB nie polecam — głośne.

Obecnie masz do wyboru modele dwu i czterordzeniowe. Te drugie są, przynajmniej teoretycznie, szybsze. Osobiście wybrałbym taki:

  • 27″
  • z kartą graficzną Radeon HD 5750 (opcjonalną w modelach dwurdzeniowych)
  • 8GB lub więcej RAM
  • 1TB HDD (+ opcjonalnie 256GB SSD)
  • procesor zależnie od zasobów finansowych

Generalnie model najdroższy zapewni Ci lepsze osiągi przez dłuższy czas, a z drugiej strony tańszy będzie Ci łatwiej sprzedać i wymienić na nowy. Podsumowując powyższe podpunkty, przede wszystkim wybrałbym lepszą kartę graficzną, następnie dysk 1TB, dopiero potem procesor (tutaj już zależnie od tego, na który Ciebie stać), a na koniec mocno zastanawiałbym się nad opcjonalnym SSD.

Odpowiedzi na Twoje pytania:

Ad.1. W komplecie z każdym Makiem masz pakiet iLife z programem iMovie — wystarczy Ci na początek w zupełności. Poczytaj sobię więcej o iMovie ’09 tutaj. W nadchodzącym numerze iMagazine będzie też opis najnowszego iLife ’11.

Ad.2. Warto. Pokochasz te 27″. Nie jest trudno jeśli zapomnisz o przyzwyczajeniach z Windows. Odpowiedzi na większość pytań znajdziesz na Makowym ABC — popatrz sobie w spisie treści i skorzystaj z wyszukiwarki na stronie.

Ad.3. Można jeśli kupisz Windows 7 i zainstalujesz za pomocą BootCamp. Możesz też skorzystać z Parallels lub VMware Fusion (oba programy są opisane na Makowym ABC). Jeśli chcesz grać to lepiej kup sobie po prostu konsolę. ;-)

Daj znać jak udał się prezent pod choinkę!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.