Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

E-prasa wyłącznie dla iPada

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

Kolejny magazyn ujrzał światło dzienne. Kolejna pozycja wśród wielu dostępnych na iPada chociażby za pomocą platformy Zinio czy też niedawno powstałej polskiej platformy iPublisher od Macoscope. Od typowych propozycji wyróżnia go jedna cecha: będzie wyłącznie na iPadzie w formie elektronicznej.

Zinio

Rewelacyjne promocje. A za 4 piwa mam roczną subskrypcję Esquire!

Wspominałem o tym programie niejednokrotnie na łamach Makowego ABC, głównie dlatego, że jest to obecnie dla mnie najwygodniejsza forma czytania i subskrybowania. Jeden sklep, jedno konto, wiele gazet i magazynów. Do wyboru, do koloru. Rewelacyjne promocje. A za 4 piwa mam roczną subskrypcję Esquire! Za niewiele mniejszą kwotę mam jeden numer Project …

Project

Project, magazyn stworzony przez Richarda Bransona, wygląda na bardzo zbliżony do dobrze znanego Wired. Mamy program na iPadzie, który uruchamiamy, a w nim znajdujemy listę dostępnych numerów, bibliotekę wcześniej zakupionych oraz kilka innych funkcji jak chociażby dostęp do bloga Project bez konieczności uruchamiania Safari. Oczywiście najważniejsza będzie wartość merytoryczna magazynu i to zapewne to zdecyduje o jego popularności bądź porażce — osobiście jeszcze nie skusiłem się na zakup. Brak czasu.

iPublisher

Scrollować możemy w górę i w dół, można też ekran obracać, podrzucać i głaskać …

Podobnie jak Zinio, Wired, Project i inne, polska platforma również opiera się na podobnej funkcjonalności, łącznie z dodawaniem multimedialnych materiałów do każdego wydania. Podobnie jak Wired, każdy magazyn mieści się pod osobną ikoną na naszym iPadowym SpringBoard. Scrollować możemy w górę i w dół, można też ekran obracać, podrzucać i głaskać … Osoby zdolne inaczej będą być może na początku miały problem z przystosowaniem się do tych wszystkich możliwości, jednak jest to na tyle proste, że chwila zabawy wystarcza do poznania większości możliwości.

Wbudowane subskrypcje

Od jakiegoś już czasu, głównie w połączeniu z planowaną na początek 2011 roku gazetą Ruperta Murdocha „The Daily”, krążą po sieci plotki o tym, że Apple ma oferować iBookstore dla gazet i magazynów. iMagazine store? Już widzę maila od Jobsa w kontekście iMagazine.pl:

Change the name.

Sent from my iPhone

W każdym razie osobiście jestem za takim rozwiązaniem. Jedno centralne miejsce na aplikacje już mamy. iTunes Store dba o muzykę i filmy. Książki też są wydzielone. Pytaniem na jeszcze jakiś czas zapewne pozostanie zagadnienie dostarczania samych gazet i magazynów do sklepu Apple. Czy będzie to prosta czynność? Wymagająca specjalnie przygotowanych materiałów w niestandardowych (dla świata, nie Apple) formatach? Czy będzie dostępna dla Polski?

Wiem, że Macoscope włożył ogromny wysiłek i finanse w ten projekt i wiążą z nim spore nadzieje.

A co stanie się z wszelkimi platformami jak Zinio, eGazety czy iPublisher? Wiem, że Macoscope włożył ogromny wysiłek i finanse w ten projekt i wiążą z nim spore nadzieje. Czy umrze śmiercią naturalną? A może jednak wydawcy nadal będą chcieli mieć większą kontrolę nad swoimi materiałami i niekoniecznie będą chcieli oddawać pieniądze Apple, zamiast tego zakładając własne systemy płatności?

Odpowiedzi na te pytania zapewne dopiero poznamy definitywnie jeśli takie przedsięwzięcie ze strony Apple ujrzy światło dzienne. Mam tylko nadzieję, że nie zabiją takiego Zinio dobrze znanym:

„Ta aplikacja dubluje funkcjonalność wbudowanych do iPada programów .”

Jeśli macie swoje własne zdanie na ten temat to oczywiście zapraszam do komentowania.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.