Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iSource mecenasem sztuki, przekazanie teki Gierałtowskiego

· Wojtek Pietrusiewicz · 0 comments

Informacja prasowa

Warszawa, 12 października 2010

iSource mecenasem sztuki

Bibliofilska Teka „Indywidualności Polskie” – zbiór portretów wybitnych postaci kultury, sztuki i polityki – autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego trafił do Akademii Leona Koźmińskiego jako dar iSource. Symboliczne przekazanie Teki nastąpiło 8 października, podczas inauguracji roku akademickiego. Wtedy też w Akademii została otwarta wystawa portretów zawartych w Tece.

Od początku działalności iSource wspiera edukację. W ofercie firmy stale obecne są zniżki dla uczniów i studentów na produkty Apple, a także oferty specjalne dla instytucji edukacyjnych. iSource docenia też rolę sztuki w edukacji i przekazuje w darze Akademii Leona Koźmińskiego zbiór fotografii znanego artysty fotografika Krzysztofa Gierałtowskiego.

„Komputer Mac obdarzył mnie drobną ręką krasnoludka, pozwalającą ingerować w detale obrazu, dlatego dzięki Macintoshom technologia stała się przyjacielem sztuki.” – mówi artysta.

Teka „Indywidualności Polskie” to 44 fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego. Powstała z inicjatywy Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, pod patronatem Biblioteki Narodowej. Zbiór jest wyjątkowy nie tylko ze względu na portrety, na których obok Jana Pawła II znaleźli się m.in. Piotr Skrzynecki, Kalina Jędrusik, młody Jan Sawka, Krzysztof Kieślowski, Nina Andrycz, prof. Kazimierz Michałowski, Zbigniew Zapasiewicz, Franciszek Starowieyski czy Gustaw Herling-Grudziński i wielu, wielu innych znanych Polaków. Trudno jednak mówić, że to tylko twarze znanych. To zapis półwiecza polskiej kultury. Nie tylko w pooranych zmęczeniem twarzach, czasem przerysowanych obiektywem, światłem i kontrastową czernią, ale również w zapiskach samego autora, które towarzyszą każdej fotografii. Bo każda powstawała w wyniku ciężkiej pracy, jako impuls chwili. Tyle ile trwa kliknięcie migawki.

Ten niecodzienny zapis historii naszych czasów można podziwiać w Akademii Leona Koźmińskiego od 8 października, dzięki iSource. Później, Teka trafi do archiwum uczelni.

„Dzisiaj technologia, która wydawać by się mogła dziedziną od sztuki oddaloną, staje się jej sprzymierzeńcem. Dzięki rozwiązaniom, jakie oferuje iSource- komputerom Mac, możliwe jest tworzenie dzieł doskonałych w najmniejszym nawet detalu. Cieszymy się, że firma iSource może podarować tekę „Indywidualności Polskie” właśnie tej uczelni, która cieszy się uznaniem na skalę światową, spod skrzydeł której wychodzą wybitne jednostki, liderzy zmian i innowacji.” – uważa Dariusz Grądek, prezes firmy iSource S.A.

Krzysztof Gierałtowski urodził się 10 sierpnia 1938 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-58) i w Warszawie (1958-60) oraz w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Fotografuje od 1961, wystawia od 1963 roku. Dla potrzeb prasy i wydawnictw fotografował modę, reklamę, był autorem reportaży z zakładów przemysłowych i wielkich budów. W latach 1967-73 był stałym współpracownikiem miesięcznika „Ty i Ja”, 1971-72 – tygodnika „Perspektywy”, 1977-78 – tygodnika „Razem”, 1978-81 – tygodnika „ITD”. Członek Rady Artystycznej kwartalnika „6×9 Fotografia” (1991-93). Przez cztery lata (1994-98) współpracował z miesięcznikiem „Twój Styl”. Od 1996 roku prowadzi Galerię / Studio Gierałtowskiego. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF i Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Członek-korespondent Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh
Witryna Krzysztofa Gierałtowskiego www.gieraltowski.pl.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.