Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Recenzja iOS 4.2 beta1

· Wojtek Pietrusiewicz · 18 komentarzy

Od wczoraj pracuję na iOS 4.2 beta 1 na swoim iPadzie i piszę to bez skrępowania: ten software odmienił tablet Apple’a! Pomijam multitasking, którego nawet jeszcze nie doświadczyłem, ale samo fast-app switching jest warte każdych męczarni. Przełączanie się pomiędzy aplikacjami znacząco przyśpiesza pracę, a zachowywanie/zapamiętywanie stanu app pozwala wydajnie pracować. Tworząc wczorajsze wpisy na iPadzie bez problemów nawigowałem pomiędzy Safari, aby podejrzeć dodatkowe informacje, a aplikacją WordPress — pysznie! Ale znamy to wszystko z iOS 4.x dla iPhone i iPod touch przecież …

To co naprawdę poprawiło funkcjonalność iPada to polski słownik i autokorekta. UI pozostawiłem w języku angielskim, ale klawiatura w końcu ma wszystkie niezbędne ogonki i układ Polish Pro (polskie znaki z prawym altem) dla zewnętrznej Apple Wireless Keyboard spisuje się na medal.

Safari

Przypadkiem odkryłem możliwość przeszukiwania stron w Safari. Wystarczy wpisać szukaną frazę w odpowiednie pole na pasku górnym i na dole pojawią się również wyniki przeszukania aktualnie otwartej witryny. Bezcenna funkcja i bardzo mi jej brakowało!

Jak widać na poniższym screenie, wyniki podświetlane są na zółto, a na dole pojawia się dodatkowy pasek, który ułatwia nam nawigowanie pomiędzy wynikami.

Jeśli zwrócicie uwagę na screeny to być może zauważycie pasek z bookmarkami pod górnym paskiem. Mamy teraz możliwość włączenia go na stałe (na screenie) lub pozostawić tradycyjne zachowanie. Opcja włączenia na stałę jest nowa.

Na koniec jeszcze jedno małe udogodnienie: ikonka służąca do otwierania zakładek, czyli przełączania się pomiędzy stronami teraz wyświetla ile mamy ich otwartych w danym momencie.

Notes

W Ustawieniach iOS możemy teraz zmieniać font jaki jest wyświetlany w Notes.app — do wyboru są trzy z czego jedyny warty uwagi to stara dobra Helvetica. Hurrah!

Poczta

Poczta zachowuje się teraz dokładnie tak jak pod iOS 4 na iPhone i iPod touch, tyle że layout jest iPadowy. Mamy oczywiście wspólny inbox dla wszystkich kont oraz wątki grupujące wiadomości po temacie. Jest duuużo lepiej — koniec ze skakaniem po inboxach.

iPad App Store — nowe czy nie?

W App Store na iPadzie przy okazji znalazłem nowy przełącznik w zakładce GeniusiPad upgrades. Wyświetlane są iPadowe wersje aplikacji, które już posiadamy na iPhone — ciekawe i bardzo przydatne. Pytanie tylko czy to pojawiło się wraz z iOS 4.2 czy przegapiłem to wcześniej?

P.S. Nadal brak Ping (Pong?).

Blokada orientacji i regulacja jasności

iPad miał dotychczas blokadę orientacji pod fizycznym przełącznikiem na boku obudowy — funkcjonalność ta została przeniesiona do oprogramowania dokładnie tak samo jak w iPhone. Obok udało się wygospodarować miejsce na suwak regulujący jasność ekranu — bardzo praktyczne w nocy podczas czytania w łóżku. Fizyczny przełącznik teraz wycisza dźwięk — osobiście preferowałem jego pierwotną funkcję, była szybsza do aktywowania.

Foldery

Foldery zachowują się dokładnie tak samo jak na telefonie Apple — można załadować do każdego maksymalnie 20 aplikacji (12 na iPhone?) — zwróćcie uwagę, że mam teraz wszystko na jednym ekranie zamiast 5-6. Awesome!

AirPlay i AirPrint

AirPrint pojawia się teraz w wybranych aplikacjach w różnych miejscach — za każdym razem gdzie indziej. W dniu dzisiejszym wymaga albo nowych drukarek od HP (ePrint) lub ewentualnie bety Mac OS X 10.6.5 (na Windows będzie odpowiedni software od Apple), aby móc korzystać ze współdzielonej drukarki. Poczekamy zobaczymy.

AirPlay z kolei na razie znalazłem tylko w Photos.app — gdybym miał nowe Apple TV to zakładam, że możliwe byłoby zrobienie slideshow na telewizorze. To jest jedna z tych funkcji, na którą czekam — zabrać ze sobą „do kieszeni” ATV i iPada, aby pokazać zdjęcia znajomym czy rodzinie bez zbędnego bawienia się w konfigurację wydaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Pierwsza beta iOS 4.2 ma oczywiście swoje błędy — brak push z MobileMe chociażby — ale jak na razie spisuje się na medal. iPad zaczyna być urządzeniem, na którym można bez skrępowania pracować. Wczoraj przesiedziałem praktycznie cały dzień na nim, napisałem 2-3 wpisy na blogi i kilka innych rzeczy. Bez wątpienia pomaga pełny polski słownik oraz dostęp do wszystkich literek, w tym „ą”. Sam system jeszcze nie działa idealnie — miejscami są wyraźne czknięcia podobnie jak miało to miejsce na pierwszym iOS 4 beta dla iPhone. Spodziewam się naturalnie, że wszystko zostanie dopracowane do finalnej wersji jak to miało miejsce dotychczas.

Tylko czemu nie aktywowali ekranu Retina to nie rozumiem … ;-)

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.