Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPad w rozmiarze S

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

Dzisiaj pojawiły się kolejne plotki o mniejszym iPadzie o przekątnej ekranu 7″. Mówi się teraz o LCD w tej samej technologii i o tej samej rozdzielczości. Wcześniejsze donosy dodatkowo sugerowały 512MB RAM, ARM Cortex A9, być może z dwoma rdzeniami oraz znacznie mniejszą wagę na poziomie niecałych 500g.

Osobiście wątpię, aby Apple w najbliższym czasie wypuściło kolejną wersję swojego „netbooka” ze względu na fakt, że obecny model jeszcze nie jest wszędzie dostępny. A tam gdzie jest nadal czeka się na niego.

Z drugiej strony, być może to jest właściwy czas, aby zdominować rynek w obliczu nadchodzących konkurentów wyposażonych w Android i podobne systemy operacyjne. Koniec 2010 będzie ciężkim czasem dla wszelkich „Engadgetów” — będą mieli co porównywać.

Uważam, że jedna rzecz nie podlega dyskusji — ekrany w urządzeniach iOS są obecnie podzielone na dwa rozmiary i wprowadzanie kolejnej rozdzielczości1 mijałoby się z celem.

Wierzę też, że iOS 4 w wersji iPadowej całkowicie zmieni oblicze tego tabletu. Nie bez powodu tak się przeciągają nad nim prace. A może jego cykl rozwojowy zostanie wydłużony względem iOS na iPod i iPhone? Nawet dwukrotnie?

Mam tylko nadzieję, że będzie polski słownik, abym w końcu mógł normalnie na nim pisać …

A Waszym zdaniem? Będzie iPad mini czy nie?

 1. Chyba, że chodziłoby o czterokrotny skok jak w przypadku iPhone 3 na iPhone 4 — de facto to podpada pod skalowanie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Nie wydaje mi się, aby wydali mniejszego iPada. Jego mniejszą wersją jest iPod i dodatkowe urządzenie po między tymi dwoma było by tylko zbędnym zapychaniem raczej nie istniejącej dziury. Inna kwestia, jeśli tym nowym urządzeniem będzie nowy iPod. Kiedyś Apple stwierdziło, że wydali iPoda, nie wiedząc do końca czym tak naprawdę to urządzenie ma być. Według mnie już dawno sytuacja ta się wyjaśniła, iPod T. stał się nie przenośnym grajkiem, tylko konsolą do gier i być może Apple wyda jego nową (powiększoną) wersję celującą głównie w gry i rozrywkę? Choć z drugiej strony, niby wyciekły już zdjęcia najnowszego iPoda :/

 • Michał

  Nie będzie iPada mini. Jak już to wsadzą Retinę. iPhone ma od samego początku ten sam rozmiar ekranu. Poza tym ekran w iPadzie jest w sam raz – ani za mały, ani za duży. Tak więc, jedynie większa rozdzielczość przy takim samym rozmiarze, czyli Retina Display, wchodzi w grę.

 • Nie jestem w stanie sobie wyobrazić tak gęsto upakowanej matrycy o tak dużych rozmiarach.

 • Michał

  A czemu nie? Poczekamy zobaczymy, sam jestem ciekaw co jeszcze mogą dać do iPada. Szczerze mówiąc, wątpię żeby zmienili coś z wyświetlaczem. Jak dla mnie to iPad jest już kompletnym urządzeniem i ciężko mi sobie wyobrazić co jeszcze mu „brakuje”. :) iPad + iOS 4 z multitaskingiem, folderami itd. i nic więcej nie potrzeba (przynajmniej mi).

 • Co nieco mogli by dodać. Przednia kamerka do wideo-rozmów. Tylnia do niczego nie jest potrzebna, chyba nikt nie będzie biegać z iPadem i robić zdjęć lub kręcić filmów. GPS by się też przydał. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to brakuje mi jakiegoś wspólnego miejsca do zapisywania plików przez programy firm trzecich, zapisywania zdjęć z Safari, klienta poczty… Na koniec rozszerzył bym funkcjonalność BT. Rozumiem, że Apple nie chce dopuścić do wymieniania się muzyką, ale przesyłanie zdjęć, czy też np. notatek i innych dokumentów. I zmiana złącza dokującego na USB z Hostem!

 • Michał

  Ah no tak, przednia kamerka. Zapomniałem. ;) Gdyby tylko programiści Skype’a w końcu się zebrali w garść i dodali obsługę iPada oraz przedniej kamerki w iPhonie 4 (a później ewentualnie w iPadzie) to by było coś. :) Jeśli chodzi o resztę tego co napisałeś, to są to rzeczy raczej nierealne. ;)

 • alfanick

  @bialyikar – GPS przecież jest! Szczerze wątpię żeby zniknął 30-pin Connector, a USB Host jest przecież – to właśnie robi Camera Connection Kit (to USB obsługuje nie tylko aparaty, ale też audiosety na usb, klawiatury itp…). Ale brakuje mi iOS4 – głupia sprawa dla deweloperów, bo iOS4 wprowadza dużo nowych funkcji, a działa tylko na iPhonie (póki co), więc jest dylemat pisać na iPhone i poczekać na iOS4 na iPada i wtedy opublikować na iPada, czy pisać natywną aplikację na iPhone OS 3.2 :) Ale przyznam, że Retina display takie 326 ppi na 10″ byłoby niezłe (ale wtedy musieli by układ zmienić, bo takiej rozdzielczości by już nie uciągnął), chyba bym nigdy więcej nie drukował zdjęć do użytku własnego ;)

 • @alfanick – więc właśnie przez cały czas wydawało mi się, że GPS jest, ale jakiś czas temu gdzieś chyba wyczytałem, że nie ma, albo jest, ale jakiś nie pełnowartościowy :/. Z tego co pamiętam, to apple podpisało jakieś papiery, które mówiły, że od kiedyś tam (??) będą zobowiązani wprowadzić USB we wszystkich urządzeniach. Niby dla czego 30-pin Connector miał by nie zniknąć? Wystarczy wprowadzić odpowiednią przejściówkę do stacji dokujących/kabli aby zachować kompatybilność ze starszymi akcesoriami. Wiem, że Camera Connection Kit załatwia sprawę Hosta, ale po pierwsze w Polsce (nie wiem jak w innych krajach) większość ludzi nie ma prostego dostępu do niego (cena jest porażająca! :/). Poza tym bez przejściówki życie było by prostsze. Z jednej strony Apple minimalizuje ilość kabli wychodzących z komputera a z drugiej, zmusza nas do używania jakichś dodatkowych przejściówek, czy też kabli synchronizujących :/

 • Model 3G ma pełny GPS. WiFi lokalizuje się po Skyhook (m.in.).

 • alfanick

  Jak kupowałem iPada nie wczytywałem się w specyfikacje, ale byłem pozytywnie zaskoczony kiedy przez przypadek kliknałem dwa razy ikonkę lokalizacji w Maps – właczył się kompas. Wtedy pomyślałem „wow!” :)

 • @Moridin – Co znaczy „WiFi lokalizuje się po Skyhook”?