Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X „bezpiecznieszy, ale gorzej zabezpieczony”

· Wojtek Pietrusiewicz · 2 komentarze

Expert od bezpieczeństwa, Charlie Miller (znany jako 0xcharlie) zamierza pokazać w jaki sposób znalazł 20 bugów w systemie operacyjnym Apple — OS X. Prezentacja odbędzie się podczas konferencji CanSecWest w przyszłym tygodniu.

Charlie mówi, że:

(OS X) jest bezpieczniejszy, ale gorzej zabezpieczony.

Te słowa wynikają z faktu, że OS X rzadko kiedy staje się celem ataków, mając stosunkowo małą bazę użytkowników.

Miller również powiedział:

Mac OS X jest jak mieszkanie na wsi, na farmie bez zamków w drzwiach, podczas gdy Windows jest jak mieszkanie w domu z kratami na oknach w złej dzielnicy miasta.

Z doświadczeń Millera wynika, że podejście Apple do zabezpieczania dziur jest bardzo zrelaksowane. Przesadnie nie przejmują się takimi problemami, ze względu na image komputerów Apple — nikt nie wstrzyma się z zakupem Maka ze względu na potencjalne braki w bezpieczeństwie. Dotychczas nie było sytuacji, która podważyłaby tą opinię.

(ź) h-online.com

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • Paweł

    Ciekawe. Niby ten system taki bezpieczny, nie ma wirusów, a koleś na zawodach włamał się w 10 sekund przez Safari, a 2 dwie minuty przejął kontrolę nad MacBook Air.

    Więcej info:
    http://www.idg.pl/news/357184/20.luk.zero.day.w.Mac.OS.X.html

  • Tak, ale wymagane było najpierw zainstalowanie kodu na MBA, który to umożliwił z tego co pamiętam. Czyli użytkownik musi najpierw sobie wpuścić szkodliwy kod i potwierdzić jego instalację hasłem admina, aby hacker mógł wejść w kilka sekund.