OS X w wersji Snow Leopard (10.6) uruchamia się defaultowo w 32-bitach na wszystkim poza XServe. Jest to spowodowane potencjalnymi problemami z 32-bitowymi kext-ami (kernel extension). Przy codziennej pracy do nie ma większego znaczenia, ponieważ aplikacje i tak można uruchamiać w 64-bitach i potrafią one zaadresować odpowiednią ilość pamięci.
Możemy jednak wymusić bootowanie systemu w 64-bitach. Jest na to kilka sposobów, ale przedstawię tylko dwa najprostsze i najbezpieczniejsze.
Sprawdzenie EFI przed wywołaniem trybu 64-bit
Na początek polecam sprawdzić EFI czy na pewno system nadaje się do trybu 64-bitowego. W tym celu należy:
- Otworzyć Terminal.app.
- Wpisać:
ioreg -l -p IODeviceTree | grep firmware-abi
Jeśli wynik pokaże EFI64 to możecie kontynuować, a jeśli EFI32 to czas wymienić sprzęt. ;o) Niezależnie od tego, aplikacje 64-bitowe będą nadal działać i mieć dostęp do całość RAMu. Podobnie było w 10.5 Leopard.
Za pomocą klawiszy „6” i „4”
- Restartujemy/uruchamiamy komputer.
- Wciskamy klawisze „6” i „4” równocześnie.
- Możemy je puścić jak zacznie kręcić się piłka pod logiem Apple.
- Następnie klikamy w jabłuszko w górnym lewym rogu ekranu -> Ten Mac -> Więcej informacji -> Software — zgodnie z poniższym obrazkiem.
Do trybu 32-bitowego wracamy trzymając klawisze „3” i „2” równocześnie.
Edytując plist
Można również wyedytować .plist, aby wprowadzić tryb 64-bitowy na stałę. W tym celu należy znaleźć:
/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist
Najwygodniej przeciągnąć go na pulpit i otworzyć w edytorze, np. TextEdit — inaczej nie będzie go można zapisać bez autoryzacji wcześniejszej.
com.apple.Boot.plist:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 |
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple Computer//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd"> <plist version="1.0"> <dict> <key>Kernel</key> <string>mach_kernel</string> <key>Kernel Flags</key> <string><strong><span style="color: #ff0000;">arch=x86_64</span></strong></string> </dict> </plist> |
Wystarczy dodać tekst zaznaczony na czerwono powyżej, zapisać plik, przeciągnąć go spowrotem do folderu /Library/Preferences/SystemConfiguration/ i autoryzować zapis hasłem admina.
Smacznego!
Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.