Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Bootowanie Snow Leopard w 64-bitach

· Wojtek Pietrusiewicz · 21 komentarzy

OS X w wersji Snow Leopard (10.6) uruchamia się defaultowo w 32-bitach na wszystkim poza XServe. Jest to spowodowane potencjalnymi problemami z 32-bitowymi kext-ami (kernel extension). Przy codziennej pracy do nie ma większego znaczenia, ponieważ aplikacje i tak można uruchamiać w 64-bitach i potrafią one zaadresować odpowiednią ilość pamięci.

Możemy jednak wymusić bootowanie systemu w 64-bitach. Jest na to kilka sposobów, ale przedstawię tylko dwa najprostsze i najbezpieczniejsze.

Sprawdzenie EFI przed wywołaniem trybu 64-bit

Na początek polecam sprawdzić EFI czy na pewno system nadaje się do trybu 64-bitowego. W tym celu należy:

 1. Otworzyć Terminal.app.
 2. Wpisać:

ioreg -l -p IODeviceTree | grep firmware-abi

Jeśli wynik pokaże EFI64 to możecie kontynuować, a jeśli EFI32 to czas wymienić sprzęt. ;o) Niezależnie od tego, aplikacje 64-bitowe będą nadal działać i mieć dostęp do całość RAMu. Podobnie było w 10.5 Leopard.

Za pomocą klawiszy „6” i „4”

 1. Restartujemy/uruchamiamy komputer.
 2. Wciskamy klawisze „6” i „4” równocześnie.
 3. Możemy je puścić jak zacznie kręcić się piłka pod logiem Apple.
 4. Następnie klikamy w jabłuszko w górnym lewym rogu ekranu -> Ten Mac -> Więcej informacji -> Software — zgodnie z poniższym obrazkiem.

Do trybu 32-bitowego wracamy trzymając klawisze „3” i „2” równocześnie.

Edytując plist

Można również wyedytować .plist, aby wprowadzić tryb 64-bitowy na stałę. W tym celu należy znaleźć:

/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist

Najwygodniej przeciągnąć go na pulpit i otworzyć w edytorze, np. TextEdit — inaczej nie będzie go można zapisać bez autoryzacji wcześniejszej.

com.apple.Boot.plist:

Wystarczy dodać tekst zaznaczony na czerwono powyżej, zapisać plik, przeciągnąć go spowrotem do folderu /Library/Preferences/SystemConfiguration/ i autoryzować zapis hasłem admina.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Dzięki, czekałem na coś takiego ; )

 • można też ściągnąć specjalną aplikację: http://www.ahatfullofsky.comuv.com/English/Programs/SMS/SMS.html, która sama pokazuje nam czy nasz Mac działa z 64-bitami i za jej pomocą można włączyć tryb 64-bitowy.

 • marek

  Jakie korzyści da włączenie tego trybu ?

 • Ponoć do 30% zysku w intensywnie wykorzystujących programach 64-bit typu Aperture czy LR … nie wiem ile w tym prawdy.

 • Paweł

  Ja próbowałem robić testy, ale żadnych różnic nie widziałem. Z resztą uruchomienie kernela w 64 bitach nie zmienia faktu, że programy nagle zaczną działać w 64 bitach, a wcześniej nie.

 • Kernel jak mówisz nie zmienia zachowania programów. Programy nadal będą chodzić w 32-bitach (np. PS CS4) lub 64 w przypadku np. Aperture czy LR2. Tylko ciekawi mnie fakt, że jedni raportują wzrosty a inni nie.

 • Kurde, a mi się nie chce zbootować w 64bit’ach, pomimo że
  test wypada dobrze „”. Dziwne, bardzo dziwne …
  P.S. Próbowałem przez 6 i 4 oraz przez zmianę pliku Boot’a.

 • grafmarr

  Z moich doświadczeń z trybami kernela (32 i 64) wynika, że nie ma żadnej różnicy w szybkości działania, ani samego systemu, ani żadnej aplikacji, niezależnie czy 32-bitowej, czy też 64-bitowej.
  Sprawdzałem to już dużo wcześniej i wiele razy. Analizując problem od strony czysto technicznej nie widać też żadnych podstaw, aby takie różnice się objawiały. Warto przy tym zauważyć, że niezależnie od trybu kernela cały system Mac OS X 10.6 pracuje w trybie 64-bitowym i aplikacje, które są 64-bitowe, również.

 • Zmieniłem na stałe wg powyższego wpisu i zobaczymy,co się będzie działo. Jak na razie choć rano Aperture kilka razy mi się wieszał, to po ww. wpisie narazie nic się nie dzieje. Ciężko powiedzieć czy to zasługa 64 bitów.
  Tak poza marginesem.
  Wkurza mnie, że kiedy chcę użyć wtyczki z nik soft. to A3 musi się uruchamiać ponownie,a by zmienić tryb na 32 bity, co oczywiście nie ma nic wspólnego z systemem tylko z tym, że obie firmy mają dziwne podejście do sprawy. Apple, bo przecież można było w A3 zrobić tak jak w systemie, aby wtyczki, dopóki nie będą 64 bitowe, pracowały jako wywłaszczone w 32 bitach. Nik Soft., że jakoś nie dogadał się z Applem wcześniej i nie ma wtyczek 64 bit.

 • grafmarr

  @FotoiMac: niestety w aplikacjach nie da się prosto wykonać manewru z wywłaszczeniem wtyczek w trybie 32-bitowym i zwyczajnie jest to nieopłacalne. Jedyną słuszną metodą jest aktualizacja wtyczek do wersji 64-bitowej, a do tego czasu: prawy klawisz myszy na aplikacji Aperture 3 (Informacje) i zaznaczamy opcję „Otwórz w trybie 32-bitowym”. Od tego momentu A3 będzie się zawsze uruchamiał w tym trybie, co umożliwi korzystanie z wszystkich „starych” wtyczek bez potrzeby ponownego uruchamiania, a różnicy w działaniu głównej aplikacji nie zauważysz.

 • grafmarr: serdeczne dzięki, robiłem już tak z preferencjami systemowymi, nie wiedziałem jednak, że z programami też tak można. Dzięki i pozdrawiam.

 • Paweł

  heh ja mam dziwną historię, mam EFI64, bo tak raportuje terminal, ale uruchamianie z klawiszami 6 i 4 nie daje żadnego rezultatu dalej 64-bit Kernel and Extensions: No;
  mam macbooka białego „wczesnego” 2,4ghz z grafiką x3100 144mb;
  może wiecie czemu nie startuje na SnowL w 64 bitach – niektóre aplikacje pokazują że używają 64bity

 • Spróbuj uruchomić metodą nr 2 czyli edytując plist. U mnie też miałem problemy trzymając 6 i 4 na iMac, a na MBP z kolei nie. Nie za bardzo rozumiem o co chodzi, ale edycja plist działa mi prawidłowo na obu.

 • Paweł

  heh i druga opcja też nie działa, kurcze dziwne to…

 • MK

  Witaj Moridin!
  Większoś pytań dotyczy… jak dokonać bootowania w 64 bitach. Ja mam problem innego rodzaju, mianowicie… W jaki sposób można przy pomocy terminala przywrócić 32 bity?!?!

  PS. Nie mogę zainstalować 32 bitowych aplikacji. Wydaję mi się, że to może być przyczyna.

  Pozdrawiam

 • Dwie mozliwosci zaleznie jak wlaczyles 64-bity.

  Można przytrzymac klawisze 3 i 2 podczas rebootu zgodnie z powysza instrukcja. Przywroci to ponownie 32 bity.

  Jesli edytowales plist to wstaw do niego arch=i386.

  Daj znac jak poszlo.

 • Minął już miesiąc, jak przełączyłem system na stałe na 64 bity, nie odnotowałem żadnych dolegliwości, a nawet mam wrażenie, że A3 dużo lepiej działa. Pozdrawiam.

 • MK

  Dzieki za podpowiedź. Niestety 3 i 2 nie dało to oczekiwanego rezultatu, więc musiałem sobie poradzić w inny sposób. Skorzystałem z programu 32- or 64-bit Kernel Startup Mode Selektor. Zadziałało :), ale pomimo tego program i tak nie chce się zainstalować. Może mógłbyś mi udzielić rady co z tym zrobić…. Nie mogę zainstalować pod 10.6.3 programu Lunettes 3, pojawia mi się jakiś dziwny błąd. Słyszałeś coś o tym?

 • Podaj jakies szczegoly: jakie sa komunikaty? Co pokazuje konsola? Jak probujesz instalowac? Screeny mozesz slac na redakcja (malpa) makoweabc.pl.

 • tasmaniec

  jest minus tego zabiegu – nie widać wtedy partycji NTFS-owych dopiero przy powrocie na 32 -bity znów są one widoczne..