Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

CleanApp – uninstaller dla OS X

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

CleanApp - iconBlisko półtora roku temu pisałem o AppTrap – prostemu programikowi, który chodził w tle i usuwał plisty towarzyszące aplikacji po skasowaniu jej. Niestety nie potrafił on wiele więcej …

Od tamtego czasu wpadł mi w ręcę niemiecki CleanApp od Synium Software koszujący zaledwie $15. Jest to genialny program do wszystkiego związanego z kasowaniem.

CleanApp - apps

Najistotniejsza dla wszystkich zapewne będzie pozycja Applications – aplikacja przeszukuje nasz dysk twardy w poszukiwaniu wszystkich zainstalowanych (lub leżących odłogiem) programów. Znalazł nawet moje skompilowane projekty na iPhone i dodał je do listy. Jeśli zdecydujemy się na usunięcie wybranej pozycji to CleanApp przeszuka dodatkowo HDD, aby znaleźć wszelkie towarzyszące śmieci. Jest w tym całkiem skuteczny, jednak w kilku przypadkach dodał do listy rzeczy niezwiązane z kasowanym programem – zalecam ostrożność.

CleanApp - remove appNa powyższym przykładzie widać, że podczas kasowania iPhone Config Utility pobrane z witryny Apple, znalazł nie tylko .plist, ale również dwa foldery powiązane z programem. Po prawej przedstawiona jest wizualna reprezentacja prawdopodobieństwa przynależności pliku do aplikacji.

CleanApp - prefsPoza programami, CleanApp również potrafi usunąć dodatkowe panele w Preferencjach Systemowych, znaleźć bardzo stare pliki zalegające nam na dysku, wszelkiej maści archiwa (zip, rar, itp.), pliki językowe oraz jedna z ciekawszych opcji – pliki Cache. Te mają zwyczaj rosnąć do sporych rozmiarów, a niektórzy o wyjątkowo pedantycznych skłonnościach lubią je na bieżąco kasować. Pilnujcie się ponownie, żeby nie usunąć czegoś istotnego.

CleanApp - relicsCleanApp ponadto ma bardzo przydatną funkcję Relics, która przeszukuje nasz dysk twardy i stara się odnaleźć pliki należące do dawno już skasowanych aplikacji (tych zanim zainstalowaliście CleanApp). Jest to całkiem skuteczne i pozowoliło mi odzyskać kilkaset megabajtów po pozostałościach testowanych aplikacji.

Jednak bez wątpienia najlepszą funkcją tego programu jest możliwość włączenia logowania. W skrócie polega to na tym, że fragment CleanApp pozostaje w pamięci i zapisuje co i gdzie zostało zainstalowane. Jak już chcemy pozbyć się niechcianej pozycji to dokładnie wie jakie pliki należy usunąć.

Od kilku miesięcy mam włączone logowanie i nie zauważyłem z tego powodu żadnych spowolnień systemu. Sama aplikacje funkcjonuje naprawdę znakomicie i gorąco ją polecam. Darmowa wersje pozwala usunąć bodajże 10 programów, a potem blokuje się – jednak wydatek rzędu $15 nie jest wygórowany przy tym co ona oferuje!

Link: CleanApp

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.