Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Finder – ustawianie szerokości kolumn

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Finder był jednym z pierwszych tematów jakie poruszałem na Makowym ABC. Jest to w końcu podstawowe narzędzie do nawigowania po naszych podkatalogach. Jednak dopiero dzisiaj dowiedziałem się jak ogarnąć jeden podstawowy mankament w widoku kolumnowym!

Finder - szerokość kolumn

Znawcy zapewne wiedzą o suwaku do ustawiania szerokości kolumn. Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. Kliknąć myszką i trzymając wciśnięty lewy przycisk, przesunąć suwak w lewo lub w prawo (zwężanie lub poszerzanie odpowiednio).
  2. Dwukrotnie kliknąć (wykonać dwumlask*) w zaznaczony na obrazku suwak, aby automatycznie dostosować szerokość wybranej kolumny do najszerszej nazwy.

Problemem z powyższymi metodami jest fakt, że ustawienia szerokości nie zostają zapamiętane. Dzisiaj dowiedziałem się jak to zrobić:

Wystarczy przytrzymać klawisz ⌥ (Option) podczas ustawiania szerokości kolumny – po puszczeniu klawisza ⌥ zostania ona zapamiętana!

Takie proste … polecam!

* Cytat z Wikipedii:

Proponowanym w pierwszej połowie lat 90. przez Jana Bieleckiego spolszczeniem słowa click był mlask, propozycją dla słowa doubleclick był z kolei dwumlask, jednak nazwy te nie przyjęły się.

O ile bardzo cenię prof. Bieleckiego – był to niesamowity człowiek i wykładowca – o tyle jego propozycje są tematem żartów wśród znajomych do dzisiaj.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.