Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Snow Leopard – podsumowanie

· Wojtek Pietrusiewicz · 30 komentarzy

Poniżej znajdziecie podsumowanie ostatnich ośmiu dni od premiery OS X 10.6 Snow Leopard – postaram się zamieścić skrót informacji oraz zebrać inne istotne rzeczy dla przesiadkowiczów – tym razem z Leopard zamiast Windows. ;-)

Jeśli chcecie coś dodać od siebie to zapraszam do komentarzy – wprowadzę do tematu jeśli będzie to ciekawa wiadomość!

Upgrade czy czysta instalacja?

Mac OS X Snow Leopard 04

Przeprowadziłem oba typy instalowania OS X 10.6 – najpierw uaktualniłem moją obecną instalację, a następnie na zewnętrznym dysku podłączonym po FireWire 400 – nie było żadnej istotnej róznicy, tak więc jeśli nie macie za dużo hacków czy modów to polecam upgrade – szybciej będziecie gotowi do dalszej pracy. Przypominam o zrobienie backupu systemu dla własnego bezpieczeństwa!

Dobrym pomysłem jest również wyłączyć dodatkowe programy typu Growl w Preferencjach Systemowych przed upgrade’em – pozwoli to uniknąć problemów.

Instalacja (upgrade 10.5 na 10.6)

Zrobienie upgrade’u jest bajecznie proste – wystarczy włożyć płytę do napędu, kliknąć w ikonę DVD od OS X na desktopie i następnie kliknąć w Zainstaluj OS X Snow Leopard. Proces trwa około godziny w przybliżeniu i praktycznie nie wymaga ingerencji użytkownika. Z czytanych przeze mnie raportów innych użytkowników wynikało, że Mac restartował się od jednego do czterech razy – w moim przypadku dwukrotnie. Można również uruchomić komputer z płyty (trzymając literę „C”) i przeprowadzić upgrade w ten sposób – nie ma to znaczenia.

Instalacja czystego systemu Snow Leopard:

Kroki 6 do 8 należy wykonać w przypadku nowego dysku. Format istniejącego jest jednak niezbędny.

 1. Restart komputera z włożoną płytą Snow Leopard.
 2. Podczas restartu wciskamy przycisk „C”.
 3. Wybieramy język i klikamy w strzałkę w prawo.
 4. Z menu Narzędzia uruchamiamy Narzędzia dyskowe.
 5. Klikamy w nasz dysk na którym chcemy dokonać instalacji (wyższy z dwóch o tej samej nazwie – patrz obrazek na górze).
 6. Wybieramy zakładkę Partycja.
 7. Z rozwijanego menu zaznaczamy 1 partycja.
 8. Na dole ekranu klikamy w Opcje, gdzie zaznaczamy GUID Partition Table (odpowiednio po polsku) i zatwierdzamy przyciskiem OK.
 9. W dolnym prawym rogu zatwierdzamy formatowanie przyciskiem Apply / Zastosuj.
 10. Po zakończeniu formatowania zamykamy Narzędzie dyskowe (np. czerwonym przyciskiem w górnym lewym rogu).
 11. Kontynuujemy instalowanie – jako miejsce docelowe wybieramy nasz nowo-sformatowany dysk.
 12. Po zakończeniu procesu instalacji i podczas restartu systemu wciskamy klawisz ⌥ (Option), aby wybrać dysk startowy.

Nowości i ciekawostki

W moim przypadku system odzyskał 13GB miejsca na dysku twardym – w większości jest to zwolnione miejsce po cache’ach i innych niepotrzebnych plikach, ale również z powodu nie instalowaniu wszystkich driverów do drukarek, pominięciem plików dla PowerPC, który to już nie jest wspierany oraz kompresji strategicznych danych.

(Nowe) Słowniki – więcej niż jeden równocześnie:

SL - słownikiOS X 10.5 wymuszał na użytkowniku stosowanie zaledwie jednego słownika – odpowiadał on wybranemu językowi w systemie. W Snow Leopard zmieniło się to na plus – teraz wchodząc do Preferencji Systemowych / Języki i tekst możemy zaznaczyć w których językach interesuje nas sprawdzanie pisowni. Wygląda na to, że system rozpoznaje zmianę języka w kolejnych paragrafach, a nie w środku zdania, czyli jak zaczynamy zdanie po polsku i nagle przeniesiemy się na francuski to nie spodziewajmy się prawidłowego rozpoznania zmian. Po przejściu do kolejnego akapitu i rozpoczęciu pisania od tego drugiego języka system powinien zacząć go rozpoznawać. (Informacja dzięki TUAW.com)

(Nowe) Option+klik na górnym pasku:

OS X - option menubar 01OS X - option menubar 02OS X - option menubar 04

Nie dość, że menulet od Airport został rozszerzony o dodatkowe informacje, takie jak moc sygnału, to teraz niektóre pozycja w górnym paski menu zyskały nowe infomacje podczas kliknięcia ich z wciśniętym przyciskiem Option (⌥). Polecam po prostu pobawienie się we własnym zakresie – najłatwiej tak będzie poznać wszystkie nowości w Snow Leopard.

(Nowe) QuickTime X:

QTX - trimmingWraz z nowym systemem otrzymujemy również dostosowany do niego QuickTime X (X jak 10, a nie ‚iks’). Przede wszystkim zmieniony jest jego wygląd – motyw czerni teraz dominuje, a możliwość wizualnego trymowania klipów video jest utrzymany graficznie w stylu jaki zobaczyliśmy na iPhone 3GS.

QTX - ramkaQTX - bez ramki

Panel sterowania oraz ramka wokół okna filmu (widać ją oraz jej brak na powyższych zdjęciach) znika po trzech sekundach lub gdy wyjedziemy myszką poza obręb okna – pozostajemy z czystym video delikatnie oddzielonym od desktopu. Wygląda to znakomicie. Ale nie wszystko złoto co się świeci – użytkownikom QT7 Pro będzie brakowało możliwości eksportu załadowanego klipu do wybranego przez siebie formatu z dosyć pokaźnej listy – teraz pozostaje jedynie możliwość uploadu filmu do iTunes, MobileMe lub YouTube. Imponujący za to jest czas ładowania się programu – gotowość do pracy wykazuje natychmiastowo (MBP 2.5GHz)!

Jeśli robiliście upgrade to QuickTime 7 znajdziecie w /Programy/Narzędzia/ natomiast dla osób instalujących od nowa polecam włożenie płyty Snow Leopard i doinstalowanie go z opcjonalnych dodatków.

Trackpad

SL - trackpadApple dał sobie spokój z uniemożliwianiem stosowania czteropalcowych gestów w starszych MacBookach Pro. Teraz nie trzeba odwoływać się do hackowania .kextów – brawa za dodanie nowych funkcji do starszych technologicznie maszyn!

Expose, Dock, Stacks:

SL - Expose

Expose zyskał unowocześnią funkcjonalność i lekko został zmieniony jego wygląd – okna teraz po wciśnięciu F3 pojawiają się równo rozłożone na ekranie jak widać na powyższym obrazku. Nie wiem czy jestem do tego przykonany, tym bardziej że teraz nie widać szczegółów w oknach np. Safari czy Firefox. Na szczęście jest na to metoda – wystarczy podświetlić interesujące nas okno i klepnąć na klawiaturze Spację celem powiększenia interesującego nas okna.

SL - Dock Expose Options

Dodatkowo, jeśli chcemy za pomocą myszki wyświetlić wszystkie otwarte okna jednej wybranej aplikacji to należy przytrzymać lewym przyciskiem myszki na ikonie programu w Docku. Kolorystyka również ulegał przemianom i teraz mi znacznie bardziej odpowiada. Odkryłem jednak na to sposób – możecie o tym poczytać tutaj.

Podgląd w Finderze:

SL - finder previewWybierając w Finderze opcję widoku w postaci ikon (skrót ⌘+1) lub w trybie Cover Flow (⌘+4) ukazuje się jego nowa funkcjonalność. Możemy teraz podglądać filmy oraz PDFy bez konieczności odpalania Quicklook czy też wbudowanych aplikacji Preview/QuickTime X (zależnie od typu pliku). Osobiście nie jest mi ta nowa funkcja potrzebna, tym bardziej że na codzień korzystam z innego widoku plików i nie za bardzo będzie chciało mi się przełączać tryby widoku – wciśnięcie spacji aby uruchomić Quicklook jest wystarczająco szybkie i wygodne.

Kosz na śmieci rodem z Windows:

SL - trash put backMożliwość przywracania skasowanego pliku do oryginalnej lokalizacji jest dostępna w Windows od … niepamiętnych czasów. Apple potrzebował troszkę więcej czasu, aby tą możliwość dodać ale przynajmniej jest i działa. Wystarczy na plik w koszu kliknąć prawym przyciskiem (lub lewym z przytrzymanym CTRL) i wybrać opcję Put Back. Voila!

32/64 bity:

SL - 64-32 bit apps

Wczoraj przebąkiwałem coś w screencaście o tym, że nie wiem jak sprawdzić czy dana aplikacja uruchomiona jest w 32 czy 64 bitach. Otóż wystarczy uruchomic Activity Monitor / Monitor aktywności i na liście otwartych procesów jak na dłoni widać wszystkie interesujące nas informacje.

Wszystkie Maki poza Xserve defaultowo uruchamiają się w trybie 32-bitowym kernela – chodzi o zachowanie kompatybilności z obecnymi driverami. Aby uruchomić Snow Leopard w 64-bitach wystarczy przytrzymać klawisz 6 i 4 podczas uruchamiania komputera. Przy kolejnym restarcie systemem znowu wstanie w 32-bitach jednak przy pomocy Google można zmodyfikować system, aby działał w tym „lepszym” trybie cały czas – nie będę tego polecał tutaj.

Data na górnym pasku:

SL - data w paskuTeraz oprócz godziny można również na górnym pasku wyświetlić dzisiejszą datę – wystarczy wejść w Preferencje Systemowe / Data i czas i zaznaczyć opcję Show date / Pokaż datę. Jeśli w Docku macie już ikonkę iCal to uważam to za zbędną funkcję gdyż tam można podejrzeć jaki dzień dzisiaj mamy, jednak może przyda się to tym, którzy korzystają tylko z narzędzi Google czy innych.

Szukanie w Finderze:

Zdarza mi się dosyć często skorzystać z małego pola w górnym prawym rogu okienek Findera jak potrzebuję coś szybko w danych katalogu znaleźć. Oczywiście Finder zaczyna przeszukiwać mi cały komputer! Przecież od tego jest Spotlight!

SL Finder 02

Problem w końcu został rozwiązany w Snow Leopard – wystarczy w Finderze wejść w preferencje (⌘+,) i zaznaczyć opcję Search the Current Folder / Przeszukaj bieżący katalog (?). Teraz wpisany w pole wyszukiwania tekst najpierw zaczyna przeszukiwać folder w którym aktualnie jesteśmy.

SL Finder 03

Jeśli jednak potrzebujecie przeszukać całego Maka, wystarczy wybrać nad listą plików opcję This Mac / Ten Mac.

Licencja na zabijanie:

Przyśpieszenie zamykania systemu operacyjnego wynika głównie z nowej funkcji dzielenia aplikacji i wątków na czyste oraz brudne. Te pierwsze to jest na przykład program Pages z otwartym plikem, który został zapisany na dysk. W drugim przypadku możemy sobie wyobrazić ten sam Pages, ale z otwartymi dokumentami, które jeszcze nie zostały zachowane. Podczas wyłączania/restartu system brudne procesy traktuje delikatnie i pyta nas czy chcemy zachować zmiany i tradycyjnie je zamyka po naszym potwierdzeniu natomiast czyste wątki są zabijane rodem z Force Quit, Wymuś zakończenie, czy też dostępna z Terminala komenda kill -9. Zabicie procesów nie ma znacznie w przypadku jednej aplikacji, ale jak podliczymy zysk z kilkunastu lub kilkudziesięciu to jest zdecydowanie szybciej. (Informacje dzięki TUAW.com)

Nowe ustawienia dla telewizorów:

Display Settings - NewPrzy okazji podłączania MBP do mojej plazmy dzisiaj odkryłem, że są nowe ustawienia dla telewizorów HD. Po pierwsze można w końcu włączyć tryb 1080p oraz ustawić częstotliwość odświeżania – do wyboru mamy 24Hz, 50Hz oraz 60Hz (nie wiem jeszcze czy dokładnie 59.97 czy zaokrąglili do 60-ciu).

Na 58″ wygląda fantastycznie teraz – interpolacja w 1080i jedna bardzo rzucała się w oczy!!

Zmiana funkcjonalności w wygaszaczu ekranu:

Jedna funkcja, które zmieniła swoje działanie i niezwykle zirytowała Larry McJunkina jest okienko proszące o hasło po wyjściu komputera z uśpienia/uśpienia ekrany/screensavera – teraz wystarczy np. niechcący przesunąć myszką w gorący róg ekranu (funkcja Expose) i nawet to zaledwie ułamku sekundy komputer prosi o podanie hasła. Zapewne ma to związek ze zwiększeniem bezpieczeństwa i sam osobiście na to nie będę narzekał.

SL Screensaver - ustawiania czasu

(Nowe) Jak grafmarr słusznie zauważył w komentarzach – teraz w Preferencjach Systemowych / Bezpieczeństwo można wybrać czas po jakim zostanie aktywowany dialog wymagający podania hasła.

TimeMachine – jej zachowanie się zaraz po upgrade:

W moim przypadku Time Machine non-stop uruchamiał się raz po razie po uaktualnieniu. Time Capsule 1TB miałem pełny przed 10.6, a Console / Konsola raportowała dziwny proces o nazwie deep traverse. Okazuje się, że backup jest skanowany i ponownie indeksowany, a w moim przypadku dodatkowo były kasowane stare rzeczy aby zrobić miejsce na ponad 100GB nowych plików. Trochę to trwało – zalecam zostawienie TM w spokoju, aby swoje zrobił …

Problemy

Jeśli przed uaktualnieniem chcecie sprawdzić czy wszystkie Wasze aplikacje będą prawidłowo działały to zapraszam tutaj: SnowLeopard.wikidot.com – znajdziecie tam listę najpopularniejszych programów i dodatków do OS X oraz notkę obok z informacją dotyczącą kompatybilności ze Snow Leopard.

Dodatkowo zalecam zrobienie jednej rzeczy przed wykonaniem uaktualnienia – naprawienie uprawnień na dysku! Aby to zrobić należy uruchomić Disk Utility / Narzędzie Dyskowe i zrobić co następuje:

 • z lewej strony wybrać nasz dysk, zazwyczaj Macintosh HD
 • na dole wcisnąć przycisk Repair Disk Permissions / Napraw uprawnienia na dysku
 • po paru minutach uprawnienia zostaną naprawione i dopiero teraz przystąpić do upgrade’u

Problemy z programami

aBlip 0.9.6:

 • program dalej lubi się przywiesić i nie odświeżać nowych blipnięć – tak jak na 10.5.x
 • nie działa podgląd załączonych zdjęć do wiadomości
 • nie działają linki wklejony w blipnięciach – są widoczne, ale po kliknięciu jesteśmy przekierowywani na dziwne i zdecydowanie błędne adresy
 • aktualizacja do 0.9.6.1 jeszcze pogarsza sprawę – wiesza się pod wysłaniu jakiegokolwiek blipnięcia

Growl:

 • należy wejść do ustawień Growl w Preferencjach Systemowych i go wyłączyć – pozostaje nam czekać na update gdyż powoduje problemy w tle i duże memory leaks
 • zapraszam na strony Growl Beta – są już kompatybilne z 10.6

Logitech Control Centre i myszka tej firmy:

Z kolei ^vinci na Blipie raportuje problemy z myszką Logitecha – mianowicie nie działa Expose z nią.

Rozwiązanie – grafmarr w komentarzach napisał:

Jeśli chodzi o funkcjonowanie Logitech Control Center 3.0 z przyciskami dla Expose i Spaces trzeba wykonać w terminalu (dwie poniższe komendy):
ln -s /Applications/Utilities/Expose.app /Applications/Expose.app
ln -s /Applications/Utilities/Spaces.app /Applications/Spaces.app
Sprawdzone i działa. Jak już Logitech wyda wersję LCC zgodną z SL wystarczy tylko usunąć z foldera Programy, aliasy Expose i Spaces.

Modem USB Option Icon 225 (GSM 3G):

Brak sterowników. Wersja z 10.5 Leopard powoduje wyświetlanie czarnego ekranu z napisami w różnych językach i blokują całkowicie system. (Raport od Maćka z komentarzy)

Screencast cz. I i II:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • MACiek

  dorzucam jeszcze jeden PROBLEM
  – brak sterowników do modemów USB Option Icon 225 (GSM 3G), sterowniki z Leo 10.5.*. powodują wyświetlenie czarnego ekranu z napisami w różnych językach i blokują całkowicie system :(

 • @MACiek: dodałem dzięki!

 • vinci

  Bardzo fajne podsumowanie. Muszę sprawdzić te nowe ustawienia dla TV bo sam miałem lekkie problemy z TV LCD Sony Bravia.
  Co do myszki Logitech to dzięki za pomoc!

 • czy gesty odblokowano tylko w starych MB Pro czy w białych też?

 • W starych – w MB białych nie było technicznych możliwości z tego co pamiętam.

 • superfajne podsumowanie rozsylam wszystkim nowym upgraderom.
  Expose ma bardzo ważną zaletę pokazuje zminimalizowane okan! i poniewaz zwiniete okna nie musza zajmowac miejsca w docku (tylko pod ikonkami) to aplikacji ktore same sie wylaczaly (cmd+W = cmd+Q) np: iPhoto, w ogole juz nie wylaczam tylko siedzi sobie zwiniete
  QT 10 ma super funkcje przycinania
  Miłym jest że TimeMachine przywraca pliki sprzed upgradeu

  na jakims screenie sprzed premiery 10.6 widzialem ze siatki z ikonami rozwijane z docka ustawialy sie jedna za druga po wejsciu w katalog – czy to da sie ustawic? bo mi nowa siatka zastepuje starą

  apropo podgladu w ikonkach to wydaje mi sie ze nie bylo do tej pory mozliwosci skalowania ich wielkosci gestem, ani mozliwosci powiekszenia ich do tak ogromnych rozmiarow – wygodnych do podgladania zawartosci
  w TV byla opcja „p” i „i” tylko nie bylo to podpisane u mnie wyswietlaly sie 2 takie same rozdzielczosci do wyboru ktore okazywaly sie czym jednak roznic – ale jestem laikiem i moge sie mylic

  dodal bym jeszcze problem z instalacja slownika w office 2008 – jako ze za 2 tygodnie mam oddac magisterke to napedzilo mi to sporo strachu

  podsumowujac zmiany sa „pozornie kosmetyczne” przypomina mi to kolejne upgrady os iPhona – rok temu polowy obecnych funkcji nie bylo. Taki urok Appla wprowadza oczywiste funkcje z opóźnieniem ale dopieszcza je jak nikt na świecie
  pozdrawiam!

 • @ebeneben:
  1. Nie rozumiem – o jakie siatki chodzi?
  2. U mnie na 100% nie było 1080p i w 1080i obraz drżał – teraz jest perfekt.

 • jak wsadzisz katalog do docka to mozesz wybrać jak ma pokazywac zawartosc: jako siatka, lista albo automatycznie – polska wersja jezykowa ;)
  przez siatkę rozumiem taki ciemny prostokąt z ikonkami, w 10.5 po kliknieciu na katalog znajdujacy wie wewnątrz rozwinietej „siatki”, otwierał się finder
  teraz po kliknieciu na katalog wewnatrz siatki otwiera sie nowa siatka z zawartoscia tego katalogu
  nie wiem czy teraz jest jasne :)

 • Wszystko jasne. :) Poszukam tego…

 • Nie wiem czy sa jakies zasady wrzucania linkow w komentarzach i czy ich czasem nie łamię ale żeby nie być gołosłownym podaje link do zdjecia:
  http://www.thecustommac.com/wp-content/uploads/2009/02/snowleopardstacks.png
  wystarczy wpisac w wyszukiwarce grafik googli „snow leopard stacks” a wyskoczy tego masa
  ładne co? ale to chyba byl prototyp

 • Znam. Bajer ale ładny. Te screeny są rzeczywiście z bety. Popatrzymy zobaczymy.

 • Lechu

  Wartym zaznaczenia jest fakt, że po instalacji zyskuje się trochę miejsca na dysku. W moim przypadku było to około 15GB (white MacBook). Jest to pierwszy system, który w nowej wersji mniej zajmuje i jest odczywalnie szybszy.
  Ale, żeby nie było tak miło to zmiana systemu wymusiła na mnie zmianę drukarki, ponieważ Snow Leo przestał ją obługiwać. Co prawda była to drukarka sześcioletnia, ale działa.

 • Lechu: w pierwszym akapicie „Nowosci i ciekawostki” wspomniałem o swoich 13GB odzyskanych. Jaka to była drukarka?

 • grafmarr

  Napisałeś, cyt. „Jedna funkcja, które zmieniła swoje działanie i niezwykle zirytowała Larry McJunkina jest okienko proszące o hasło po wyjściu komputera z uśpienia/uśpienia ekrany/screensavera – teraz wystarczy np. niechcący przesunąć myszką w gorący róg ekranu (funkcja Expose) i nawet to zaledwie ułamku sekundy komputer prosi o podanie hasła.”, ale coś mi tu nie pasuje przynajmniej jeśli chodzi o uśpienie i screensaver. Moim zdaniem jest nawet lepiej niż to było do tej pory. W preferencjach w zakładce Ochrona/Ogólne można teraz ustawić sobie czas zadziałania po jakim wymagane będzie dla tych funkcji podanie hasła (5 sec, 1 min, 5 min. itd.). Jest też opcja natychmiast, czyli tak jak było poprzednio we wszystkich wersjach OS X.

 • MACiek

  … wyczytałem u konkurencji :) taką wiadomość:
  „Zaledwie sześć dni po premierze nowego systemu przez Apple, firma zaczęła intensywnie testować wersję 10.6.1 wśród deweloperów.
  Build 10B503 ważny 71,5 MB i przynosi niewiele zmian takich jak:
  – poprawa łączności z modemami 3G
  – usunięcie problemów z odtwarzaniem płyt DVD
  – poprawia kompatybilność z niektórymi drukarkami
  – naprawia problem trudności usunięcia programów z docka
  – usuwa bug w programie Mail (brak automatycznego ustawienia konta)
  – poprawia funkcjonowanie Motion 4
  Nowy build zmienia też wersję Adobe Flash na 10.0.32.18”
  … źródło MyApple.pl …

 • Odnośnie Growl’a – wersja 1.2b1 działa poprawnie, w 64bitach, pod 10.6. Więcej info tutaj: http://growl.info/beta.html

 • Dzięki info – dodałem.

 • Pingback: Tweets that mention Snow Leopard – podsumowanie -- Topsy.com()

 • Mam kilka pytań.
  – Czy ktoś jeszcze zauważył, że widgecie systemowym weather nie można ustawić sobie niektórych miast?? Ja nie mogę ustawić Krakowa :), non stop wyszukuje mi tylko jakąś mieścinę w Niemczech (na stronie theweatherchanell prognoza dla Krakowa istnieje).
  – Co zrobić, żeby po restarcie ikonki na pulpicie mieć zawsze w takich miejscach jak ja chcę? Mi za każdym razem Snow gromadzi wszystkie ikony i skróty po prawej stronie ekranu.
  – NA temat Growl. U mnie dopiero odinstalowanie z panelu preferencji umożliwiło normalne korzystanie z systemu – wcześniej belka menu nie działała tzn. cały czas kręciło się kółeczko :)

 • Zenuś

  MAm pytanko.
  Jeżeli kupię nowego MBP 13″ z Leosiem uruchomię go po raz pierwszy i wsadzę płytkę z SL to taki update będzie się czymś różnił od systemu zainstalowanego na nowo?

 • Abdul

  Ja natomiast napotkałem problem z pilotem, iTunes i VLC. Prosta i łopatologiczna zasada moich działań:
  1. Pauzowanie pilotem iTunes
  2. Otwieranie filmu w VLC
  No i zawsze pilot przełączał się tak jakby w tryb pracy wyłącznie z VLC. Teraz po upgradzie natomiast jest tak, że działa jednocześnie w iTunes i w VLC. Więc w momencie gdy spauzuję piosenkę w iTunes i włączę film w VLC, a następnie spauzuję film w VLC to automatycznie działa ‚play’ w iTunes. Trochę irytujące. Nawet do tego stopnia, że przestałem korzystać z pilota.

 • @Krzysiek: moze pod prawym guzikiem myszy w opcjach widoku zmień „przyciąganie do siatki” na „nieporządkuj” jesli to nie pomaga to nie wyłączaj kompa tylko go usypiaj :) ja resetuje tylko po dużych updatach i nic nie muli
  @Zenuś: Jak masz nowego czystego maca to bez zabawy w backupy mozesz go zformatowac ja chyba bym tak zrobil bo to w twoim przypadku mało roboty, ale jak udowodnil Moridin nie ma roznicy czy instalujesz od nowa nawet jesli system jest zapchany.
  pozdro

 • Zenus: niewiele. Pewnie zapamieta ustawienia z Leo typu szukanie na całym komputerze zamiast tylko w bieżącym folderze itp. Wszystko do poprawienia. Jeśli zrobisz czysty install to pamiętaj o zainstalowaniu iLife z dysku od Leosia.

 • MACiek

  UWAGA !!! -> Modem USB Option Icon 225 (GSM 3G)
  Na stronie producenta modemu [http://www.option.com/en/support/software-download/usb-modems/icon225/] dostępna jest nowa wersja sterowników, która współpracuje z LEO SNOW :)
  … testowałem, działa !!! (co prawda w czasie instalacji pojawił się błąd, ale po restarcie wszystko działa poprawnie)

 • Pingback: » Galeria i tapety – Mac OS X 10.6 Snow Leopard: BigoBlog()

 • to co daje odpalenie snow leoparda z wciśniętym 6 i 4 czyli 64 bitowym kernelem = jądrem?
  czy to nie powinno dać mu potężnego kopa? tak jak w przypadku 64 bitowych aplikacji ktore bardzo przyspieszyly?
  Co by to zmieniło? szybciej by sie przegrywały pliki? :) nie działały by żadne 32 bitowe programy? może ktoś wie i opowie?

 • Jest szybciej, w przypadku intensywnych prac typu PS, LR, FCP, itp. nawet znacznie.

 • Chino

  WItajcie,
  Czy u Was tez nie dziala skrot Command+X?

  Poza tym chcialbym sie zapytac jak moge odpalic SL w 64 bitowym kernelm. Podczas uruchamiania mam przycisniete klawisze 6 i 4, ale to nie odpala mi systemu w 64 bitach. Pewien Pan opisuje to to dokladnie jak powinno wygladac okno programu System Profiler http://macperformanceguide.com/SnowLeopard-64bit.html. Natomiast po zastosowaniu tej akcji programem do zmiany z 32 na 64bity, program 32-64 Kernel Startup Mode Selektor, po restarcie wywietla mi, ze system jest odpalony w 64bitach natomiast w System Profiler nie wyswietla mi kernel’a i extensions nie pokazuje, ze dziala w 64 (Yes). Sam juz nie wiem jak to powinno byc.

 • @Chino: nigdy nie korzystałem z tego skrótu. :) Może w Terminalu?

  U mnie wystarczyło przytrzymać 6 i 4 przy bootowaniu.

 • pomocy instaluje caly soft na polski jezyk a przezuca mi na angielski ok to wytrzymam ale dziwne po 2 jak podswietlic klawiature w mac booku pro 13 wciskam guziki podswietlenia nie idzie robie to w nocy chyba zepsute albo jakis program niedziala bylem wkur……na PC i zaczynam sie wkur….. na MACa pomuzcie jak ktos wie co z tym podswietleniem no i mam mase pytan ale to w czasie jak go bede poznawal bo mam go jeden dzien 21.09.09