Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Snow Leopard – podsumowanie

· Wojtek Pietrusiewicz · 30 komentarzy

Poniżej znajdziecie podsumowanie ostatnich ośmiu dni od premiery OS X 10.6 Snow Leopard – postaram się zamieścić skrót informacji oraz zebrać inne istotne rzeczy dla przesiadkowiczów – tym razem z Leopard zamiast Windows. ;-)

Jeśli chcecie coś dodać od siebie to zapraszam do komentarzy – wprowadzę do tematu jeśli będzie to ciekawa wiadomość!

Upgrade czy czysta instalacja?

Mac OS X Snow Leopard 04

Przeprowadziłem oba typy instalowania OS X 10.6 – najpierw uaktualniłem moją obecną instalację, a następnie na zewnętrznym dysku podłączonym po FireWire 400 – nie było żadnej istotnej róznicy, tak więc jeśli nie macie za dużo hacków czy modów to polecam upgrade – szybciej będziecie gotowi do dalszej pracy. Przypominam o zrobienie backupu systemu dla własnego bezpieczeństwa!

Dobrym pomysłem jest również wyłączyć dodatkowe programy typu Growl w Preferencjach Systemowych przed upgrade’em – pozwoli to uniknąć problemów.

Instalacja (upgrade 10.5 na 10.6)

Zrobienie upgrade’u jest bajecznie proste – wystarczy włożyć płytę do napędu, kliknąć w ikonę DVD od OS X na desktopie i następnie kliknąć w Zainstaluj OS X Snow Leopard. Proces trwa około godziny w przybliżeniu i praktycznie nie wymaga ingerencji użytkownika. Z czytanych przeze mnie raportów innych użytkowników wynikało, że Mac restartował się od jednego do czterech razy – w moim przypadku dwukrotnie. Można również uruchomić komputer z płyty (trzymając literę „C”) i przeprowadzić upgrade w ten sposób – nie ma to znaczenia.

Instalacja czystego systemu Snow Leopard:

Kroki 6 do 8 należy wykonać w przypadku nowego dysku. Format istniejącego jest jednak niezbędny.

 1. Restart komputera z włożoną płytą Snow Leopard.
 2. Podczas restartu wciskamy przycisk „C”.
 3. Wybieramy język i klikamy w strzałkę w prawo.
 4. Z menu Narzędzia uruchamiamy Narzędzia dyskowe.
 5. Klikamy w nasz dysk na którym chcemy dokonać instalacji (wyższy z dwóch o tej samej nazwie – patrz obrazek na górze).
 6. Wybieramy zakładkę Partycja.
 7. Z rozwijanego menu zaznaczamy 1 partycja.
 8. Na dole ekranu klikamy w Opcje, gdzie zaznaczamy GUID Partition Table (odpowiednio po polsku) i zatwierdzamy przyciskiem OK.
 9. W dolnym prawym rogu zatwierdzamy formatowanie przyciskiem Apply / Zastosuj.
 10. Po zakończeniu formatowania zamykamy Narzędzie dyskowe (np. czerwonym przyciskiem w górnym lewym rogu).
 11. Kontynuujemy instalowanie – jako miejsce docelowe wybieramy nasz nowo-sformatowany dysk.
 12. Po zakończeniu procesu instalacji i podczas restartu systemu wciskamy klawisz ⌥ (Option), aby wybrać dysk startowy.

Nowości i ciekawostki

W moim przypadku system odzyskał 13GB miejsca na dysku twardym – w większości jest to zwolnione miejsce po cache’ach i innych niepotrzebnych plikach, ale również z powodu nie instalowaniu wszystkich driverów do drukarek, pominięciem plików dla PowerPC, który to już nie jest wspierany oraz kompresji strategicznych danych.

(Nowe) Słowniki – więcej niż jeden równocześnie:

SL - słownikiOS X 10.5 wymuszał na użytkowniku stosowanie zaledwie jednego słownika – odpowiadał on wybranemu językowi w systemie. W Snow Leopard zmieniło się to na plus – teraz wchodząc do Preferencji Systemowych / Języki i tekst możemy zaznaczyć w których językach interesuje nas sprawdzanie pisowni. Wygląda na to, że system rozpoznaje zmianę języka w kolejnych paragrafach, a nie w środku zdania, czyli jak zaczynamy zdanie po polsku i nagle przeniesiemy się na francuski to nie spodziewajmy się prawidłowego rozpoznania zmian. Po przejściu do kolejnego akapitu i rozpoczęciu pisania od tego drugiego języka system powinien zacząć go rozpoznawać. (Informacja dzięki TUAW.com)

(Nowe) Option+klik na górnym pasku:

OS X - option menubar 01OS X - option menubar 02OS X - option menubar 04

Nie dość, że menulet od Airport został rozszerzony o dodatkowe informacje, takie jak moc sygnału, to teraz niektóre pozycja w górnym paski menu zyskały nowe infomacje podczas kliknięcia ich z wciśniętym przyciskiem Option (⌥). Polecam po prostu pobawienie się we własnym zakresie – najłatwiej tak będzie poznać wszystkie nowości w Snow Leopard.

(Nowe) QuickTime X:

QTX - trimmingWraz z nowym systemem otrzymujemy również dostosowany do niego QuickTime X (X jak 10, a nie ‚iks’). Przede wszystkim zmieniony jest jego wygląd – motyw czerni teraz dominuje, a możliwość wizualnego trymowania klipów video jest utrzymany graficznie w stylu jaki zobaczyliśmy na iPhone 3GS.

QTX - ramkaQTX - bez ramki

Panel sterowania oraz ramka wokół okna filmu (widać ją oraz jej brak na powyższych zdjęciach) znika po trzech sekundach lub gdy wyjedziemy myszką poza obręb okna – pozostajemy z czystym video delikatnie oddzielonym od desktopu. Wygląda to znakomicie. Ale nie wszystko złoto co się świeci – użytkownikom QT7 Pro będzie brakowało możliwości eksportu załadowanego klipu do wybranego przez siebie formatu z dosyć pokaźnej listy – teraz pozostaje jedynie możliwość uploadu filmu do iTunes, MobileMe lub YouTube. Imponujący za to jest czas ładowania się programu – gotowość do pracy wykazuje natychmiastowo (MBP 2.5GHz)!

Jeśli robiliście upgrade to QuickTime 7 znajdziecie w /Programy/Narzędzia/ natomiast dla osób instalujących od nowa polecam włożenie płyty Snow Leopard i doinstalowanie go z opcjonalnych dodatków.

Trackpad

SL - trackpadApple dał sobie spokój z uniemożliwianiem stosowania czteropalcowych gestów w starszych MacBookach Pro. Teraz nie trzeba odwoływać się do hackowania .kextów – brawa za dodanie nowych funkcji do starszych technologicznie maszyn!

Expose, Dock, Stacks:

SL - Expose

Expose zyskał unowocześnią funkcjonalność i lekko został zmieniony jego wygląd – okna teraz po wciśnięciu F3 pojawiają się równo rozłożone na ekranie jak widać na powyższym obrazku. Nie wiem czy jestem do tego przykonany, tym bardziej że teraz nie widać szczegółów w oknach np. Safari czy Firefox. Na szczęście jest na to metoda – wystarczy podświetlić interesujące nas okno i klepnąć na klawiaturze Spację celem powiększenia interesującego nas okna.

SL - Dock Expose Options

Dodatkowo, jeśli chcemy za pomocą myszki wyświetlić wszystkie otwarte okna jednej wybranej aplikacji to należy przytrzymać lewym przyciskiem myszki na ikonie programu w Docku. Kolorystyka również ulegał przemianom i teraz mi znacznie bardziej odpowiada. Odkryłem jednak na to sposób – możecie o tym poczytać tutaj.

Podgląd w Finderze:

SL - finder previewWybierając w Finderze opcję widoku w postaci ikon (skrót ⌘+1) lub w trybie Cover Flow (⌘+4) ukazuje się jego nowa funkcjonalność. Możemy teraz podglądać filmy oraz PDFy bez konieczności odpalania Quicklook czy też wbudowanych aplikacji Preview/QuickTime X (zależnie od typu pliku). Osobiście nie jest mi ta nowa funkcja potrzebna, tym bardziej że na codzień korzystam z innego widoku plików i nie za bardzo będzie chciało mi się przełączać tryby widoku – wciśnięcie spacji aby uruchomić Quicklook jest wystarczająco szybkie i wygodne.

Kosz na śmieci rodem z Windows:

SL - trash put backMożliwość przywracania skasowanego pliku do oryginalnej lokalizacji jest dostępna w Windows od … niepamiętnych czasów. Apple potrzebował troszkę więcej czasu, aby tą możliwość dodać ale przynajmniej jest i działa. Wystarczy na plik w koszu kliknąć prawym przyciskiem (lub lewym z przytrzymanym CTRL) i wybrać opcję Put Back. Voila!

32/64 bity:

SL - 64-32 bit apps

Wczoraj przebąkiwałem coś w screencaście o tym, że nie wiem jak sprawdzić czy dana aplikacja uruchomiona jest w 32 czy 64 bitach. Otóż wystarczy uruchomic Activity Monitor / Monitor aktywności i na liście otwartych procesów jak na dłoni widać wszystkie interesujące nas informacje.

Wszystkie Maki poza Xserve defaultowo uruchamiają się w trybie 32-bitowym kernela – chodzi o zachowanie kompatybilności z obecnymi driverami. Aby uruchomić Snow Leopard w 64-bitach wystarczy przytrzymać klawisz 6 i 4 podczas uruchamiania komputera. Przy kolejnym restarcie systemem znowu wstanie w 32-bitach jednak przy pomocy Google można zmodyfikować system, aby działał w tym „lepszym” trybie cały czas – nie będę tego polecał tutaj.

Data na górnym pasku:

SL - data w paskuTeraz oprócz godziny można również na górnym pasku wyświetlić dzisiejszą datę – wystarczy wejść w Preferencje Systemowe / Data i czas i zaznaczyć opcję Show date / Pokaż datę. Jeśli w Docku macie już ikonkę iCal to uważam to za zbędną funkcję gdyż tam można podejrzeć jaki dzień dzisiaj mamy, jednak może przyda się to tym, którzy korzystają tylko z narzędzi Google czy innych.

Szukanie w Finderze:

Zdarza mi się dosyć często skorzystać z małego pola w górnym prawym rogu okienek Findera jak potrzebuję coś szybko w danych katalogu znaleźć. Oczywiście Finder zaczyna przeszukiwać mi cały komputer! Przecież od tego jest Spotlight!

SL Finder 02

Problem w końcu został rozwiązany w Snow Leopard – wystarczy w Finderze wejść w preferencje (⌘+,) i zaznaczyć opcję Search the Current Folder / Przeszukaj bieżący katalog (?). Teraz wpisany w pole wyszukiwania tekst najpierw zaczyna przeszukiwać folder w którym aktualnie jesteśmy.

SL Finder 03

Jeśli jednak potrzebujecie przeszukać całego Maka, wystarczy wybrać nad listą plików opcję This Mac / Ten Mac.

Licencja na zabijanie:

Przyśpieszenie zamykania systemu operacyjnego wynika głównie z nowej funkcji dzielenia aplikacji i wątków na czyste oraz brudne. Te pierwsze to jest na przykład program Pages z otwartym plikem, który został zapisany na dysk. W drugim przypadku możemy sobie wyobrazić ten sam Pages, ale z otwartymi dokumentami, które jeszcze nie zostały zachowane. Podczas wyłączania/restartu system brudne procesy traktuje delikatnie i pyta nas czy chcemy zachować zmiany i tradycyjnie je zamyka po naszym potwierdzeniu natomiast czyste wątki są zabijane rodem z Force Quit, Wymuś zakończenie, czy też dostępna z Terminala komenda kill -9. Zabicie procesów nie ma znacznie w przypadku jednej aplikacji, ale jak podliczymy zysk z kilkunastu lub kilkudziesięciu to jest zdecydowanie szybciej. (Informacje dzięki TUAW.com)

Nowe ustawienia dla telewizorów:

Display Settings - NewPrzy okazji podłączania MBP do mojej plazmy dzisiaj odkryłem, że są nowe ustawienia dla telewizorów HD. Po pierwsze można w końcu włączyć tryb 1080p oraz ustawić częstotliwość odświeżania – do wyboru mamy 24Hz, 50Hz oraz 60Hz (nie wiem jeszcze czy dokładnie 59.97 czy zaokrąglili do 60-ciu).

Na 58″ wygląda fantastycznie teraz – interpolacja w 1080i jedna bardzo rzucała się w oczy!!

Zmiana funkcjonalności w wygaszaczu ekranu:

Jedna funkcja, które zmieniła swoje działanie i niezwykle zirytowała Larry McJunkina jest okienko proszące o hasło po wyjściu komputera z uśpienia/uśpienia ekrany/screensavera – teraz wystarczy np. niechcący przesunąć myszką w gorący róg ekranu (funkcja Expose) i nawet to zaledwie ułamku sekundy komputer prosi o podanie hasła. Zapewne ma to związek ze zwiększeniem bezpieczeństwa i sam osobiście na to nie będę narzekał.

SL Screensaver - ustawiania czasu

(Nowe) Jak grafmarr słusznie zauważył w komentarzach – teraz w Preferencjach Systemowych / Bezpieczeństwo można wybrać czas po jakim zostanie aktywowany dialog wymagający podania hasła.

TimeMachine – jej zachowanie się zaraz po upgrade:

W moim przypadku Time Machine non-stop uruchamiał się raz po razie po uaktualnieniu. Time Capsule 1TB miałem pełny przed 10.6, a Console / Konsola raportowała dziwny proces o nazwie deep traverse. Okazuje się, że backup jest skanowany i ponownie indeksowany, a w moim przypadku dodatkowo były kasowane stare rzeczy aby zrobić miejsce na ponad 100GB nowych plików. Trochę to trwało – zalecam zostawienie TM w spokoju, aby swoje zrobił …

Problemy

Jeśli przed uaktualnieniem chcecie sprawdzić czy wszystkie Wasze aplikacje będą prawidłowo działały to zapraszam tutaj: SnowLeopard.wikidot.com – znajdziecie tam listę najpopularniejszych programów i dodatków do OS X oraz notkę obok z informacją dotyczącą kompatybilności ze Snow Leopard.

Dodatkowo zalecam zrobienie jednej rzeczy przed wykonaniem uaktualnienia – naprawienie uprawnień na dysku! Aby to zrobić należy uruchomić Disk Utility / Narzędzie Dyskowe i zrobić co następuje:

 • z lewej strony wybrać nasz dysk, zazwyczaj Macintosh HD
 • na dole wcisnąć przycisk Repair Disk Permissions / Napraw uprawnienia na dysku
 • po paru minutach uprawnienia zostaną naprawione i dopiero teraz przystąpić do upgrade’u

Problemy z programami

aBlip 0.9.6:

 • program dalej lubi się przywiesić i nie odświeżać nowych blipnięć – tak jak na 10.5.x
 • nie działa podgląd załączonych zdjęć do wiadomości
 • nie działają linki wklejony w blipnięciach – są widoczne, ale po kliknięciu jesteśmy przekierowywani na dziwne i zdecydowanie błędne adresy
 • aktualizacja do 0.9.6.1 jeszcze pogarsza sprawę – wiesza się pod wysłaniu jakiegokolwiek blipnięcia

Growl:

 • należy wejść do ustawień Growl w Preferencjach Systemowych i go wyłączyć – pozostaje nam czekać na update gdyż powoduje problemy w tle i duże memory leaks
 • zapraszam na strony Growl Beta – są już kompatybilne z 10.6

Logitech Control Centre i myszka tej firmy:

Z kolei ^vinci na Blipie raportuje problemy z myszką Logitecha – mianowicie nie działa Expose z nią.

Rozwiązanie – grafmarr w komentarzach napisał:

Jeśli chodzi o funkcjonowanie Logitech Control Center 3.0 z przyciskami dla Expose i Spaces trzeba wykonać w terminalu (dwie poniższe komendy):
ln -s /Applications/Utilities/Expose.app /Applications/Expose.app
ln -s /Applications/Utilities/Spaces.app /Applications/Spaces.app
Sprawdzone i działa. Jak już Logitech wyda wersję LCC zgodną z SL wystarczy tylko usunąć z foldera Programy, aliasy Expose i Spaces.

Modem USB Option Icon 225 (GSM 3G):

Brak sterowników. Wersja z 10.5 Leopard powoduje wyświetlanie czarnego ekranu z napisami w różnych językach i blokują całkowicie system. (Raport od Maćka z komentarzy)

Screencast cz. I i II:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.