Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Snow Leopard – nowości i ciekawostki cz. II

· Wojtek Pietrusiewicz · 2 komentarze

Wczorajszy wieczór oraz dzisiejszy poranek zaowocował kilkoma odkryciami, które zapewne większość i tak już zna patrząc na moją historię w poprzednim wpisie, ale może znajdzie się ktoś komu ta nowa funkcjonalność się przyda.

Podgląd w Finderze:

SL - finder previewWybierając w Finderze opcję widoku w postaci ikon (skrót ⌘+1) lub w trybie Cover Flow (⌘+4) ukazuje się jego nowa funkcjonalność. Możemy teraz podglądać filmy oraz PDFy bez konieczności odpalania Quicklook czy też wbudowanych aplikacji Preview/QuickTime X (zależnie od typu pliku). Osobiście nie jest mi ta nowa funkcja potrzebna, tym bardziej że na codzień korzystam z innego widoku plików i nie za bardzo będzie chciało mi się przełączać tryby widoku – wciśnięcie spacji aby uruchomić Quicklook jest wystarczająco szybkie i wygodne.

Kosz na śmieci rodem z Windows:

SL - trash put backMożliwość przywracania skasowanego pliku do oryginalnej lokalizacji jest dostępna w Windows od … niepamiętnych czasów. Apple potrzebował troszkę więcej czasu, aby tą możliwość dodać ale przynajmniej jest i działa. Wystarczy na plik w koszu kliknąć prawym przyciskiem (lub lewym z przytrzymanym CTRL) i wybrać opcję Put Back. Voila!

32/64 bity:

SL - 64-32 bit apps

Wczoraj przebąkiwałem coś w screencaście o tym, że nie wiem jak sprawdzić czy dana aplikacja uruchomiona jest w 32 czy 64 bitach. Otóż wystarczy uruchomic Activity Monitor / Monitor aktywności i na liście otwartych procesów jak na dłoni widać wszystkie interesujące nas informacje.

Data na górnym pasku:

SL - data w paskuTeraz oprócz godziny można również na górnym pasku wyświetlić dzisiejszą datę – wystarczy wejść w Preferencje Systemowe / Data i czas i zaznaczyć opcję Show date / Pokaż datę. Jeśli w Docku macie już ikonkę iCal to uważam to za zbędną funkcję gdyż tam można podejrzeć jaki dzień dzisiaj mamy, jednak może przyda się to tym, którzy korzystają tylko z narzędzi Google czy innych.

Screencast:

SL - minimize to app in dockW poniższym screencaście pokażę jak można w nowy sposób minimalizować okna pod ikonę aplikacji na Docku zamiast obok Stacks przy koszu na śmieci. Aby jednak tą funkcję aktywować, należy wejść do Preferencji Systemowych do ustawień Docka i zaznaczyć opcję Minimize windows into application icon / Minimalizuj okna do ikony programu.

Po zminimalizowaniu danego okna, kliknięcie na ikonę tego programu w Docku spowoduje jego przywrócenie – ale tylko jednego. Jest to o tyle istotne, że w filmiku zmniejszyłem trzy okna Safari i otworzyło się tylko jedno – aby przywrócić resztę wystarczy przytrzymać myszkę na ikonie i Expose wyświetli nam listę wszystkich otworzonych okien.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.