Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

T jak Totalitaryzm

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Najbardziej demokratyczne państwo na świecie od dawna traktowane jest przez wielu jako państwo policyjne, głównie z powodu częstego nadużywania władzy przez funkcjonariuszy. Słyszy się o różnych przypadkach agresji ze strony policji od wielu lat, a nawet zdarzyło mi się oglądać relacje z takich sytuacji w dostępnej w Polsce telewizji: na TVN Turbo w Cops czy też w serwisach informacyjnych typu Wiadomości lub Fakty.

To właśnie przez takie zachowania jednostek wyrobiliśmy sobie tak negatywne zdanie. Należy pamiętać, że policjanci też są ludźmi, a więc popełniają takie same błędy jak my. Mimo wszystko, społeczność spodziewa się, że funkcjonariusz będzie stanowił przykład dla nich. Policjant powinień być wzorem obywatela – czy to już może tylko fantazja wywołana nadmierną ilością produkcji z Hollywood?

Tragedia z 11 września 2001 roku odcisnęła piętno we współczesnej historii i zmodyfikowała sposób patrzenia na świat. W USA wiele zmieniło się po tym okresie, na gorsze czy na lepsze, wszystko zależnie jak zwykle od kontekstu i od punktu widzenia. Nie da się jednak ukryć, że panika i strach opanowały nie tylko obywateli, ale również służby policyjne, które – jak już wspominałem – składają się bądź co bądź ze zwykłych ludzi.

Brooklyn Bridge - fot. Denis Campbell

Niestety, ale również osoby lubiące uwiecznić obrazy widziane przez wizjery aparatów zaczęły mieć coraz większe nieprzyjemności ze strony stróżów prawa. Znane są różne przypadki aresztowań, również osób o innej niż białej karnacji skóry, dokumentujących obiekty nazywane strategicznymi – stacje metra, mosty i tym podobnych. Fakt, że podłoże rasowe znów zaczyna mieć znaczenie nie upraszcza w żadnej mierze problemu.

Akty agresji wobec obywateli zapewne obecne są na całym świecie, jednak ostatnio duże zamieszanie wywołuje kontrowersyjny Counter Terrorism Act 2008, który zaczął obowiązywać w Wielkiej Brytanii 16. lutego 2009. W sekcji 76 jest zapis stanowiący m.in. zakaz fotografowania policjantów. Już samo zrobienie zdjęcia stróżowi prawa jest przestępstwem, natomiast udowodnienie chęci wykorzystania tych zdjęć w celach terrorystycznych nie jest konieczne – ciekawie i obiektywnie piszą o tym na BBC News. Zupełnie pominę kilka innych zapisów dotyczących na przykład możliwości przeszukania mieszkania bez nakazu sądowego jeśli funkcjonariusz uzna, że mieszkaniec zachowuje się podejrzanie, próbuje wymknąć się niepostrzeżenie i takie tam.

Nie trzeba geniusza, aby zauważyć, że pomimo zapewnień Metropolitan Police, którzy twierzą iż chodzi tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo przed aktami terroryzmu, jest bardzo duże pole do popisu w kwestii nadużycia władzy.

Osobiście staram się wierzyć w dobre intencje władz na Wyspach. Mam szczerą nadzieję, że nie dojdzie do żadnych fałszywych aresztowań boga ducha winnych turystów, pomimo że i bez tego prawa zdarzały się podobne przypadki nawet w Polsce.

V for Vendetta

Mam po prostu nadzieję, że V for Vendetta pozostanie komiksem.

Na deser jeszcze artykuł w Bibule.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.