Jeśli jesteśmy abonentami MobileMe i chcemy korzystać z zasobów drugiego komputera, przykładowo jeśli będąc w pracy zapomnimy ważnych plików nad którymi pracowaliśmy poprzedniej nocy, to wystarczy skorzystać z prostej w konfiguracji oraz jakże wygodnej funkcji ‚Back to My Mac’.
W Preferencjach Systemowych klikamy w ikonkę ‚MobileMe’ i przechodzimy do ostatniej zakładki ‚Back to My Mac’. Następnie upewniamy się czy usługa jest włączona. Uruchamiamy to na wszystkich komputerach na których chcemy z tej funkcjonalności korzystać.
Na komputerze z którego będziemy się łączyli, ale do którego -nie- będzie wymagane połączenie nie potrzebujemy nic zaznaczać w opcjach Udostępniania – na obrazku akurat mam WebSharing włączony, ale z zupełnie innego powodu.
Możemy komunikować się z innym komputerem na dwa sposoby – albo za pomocą Wspóldzielenia Ekranu lub po prostu w celu osiągnięcia dostępu do dysku twardego. W każdym razie zgodnie z powyższym obrazkiem należy uruchomić jedną lub obie opcje – ‚Udostępnianie plików’ oraz ‚Współdzielenie ekranu’.
Po tej operacji w Finderze na pasku bocznym znajdziemy następującą ikonkę – pojawi się oczywiście tylko po uruchomieniu udostępniania. Jeśli nie widzicie tej ikonki, to kliknijcie w nazwę komputera, w moim przypadku ‚Saturn’, następnie w ‚Network’ – powinniście zobaczyć komputer zgodnie z poniższym obrazkiem. U mnie zazwyczaj po minucie automatycznie pojawia się w pasku bocznym.
Teraz pozostaje do wyboru: Connect As.. oraz Share screen.
Pierwsza opcja pozwala nam się podłączyć zdalnie do zasobów drugiego komputera i mieć dostęp do jego plików tak jakbyśmy przy nim siedzieli – od momentu zalogowania się (koniecznie musimy podać login oraz hasło z -tamtego- komputera) możemy je traktować jakby były na naszym komputerze, czyli kopiować, przenosić, itp. Uważajcie tylko przy kasowaniu.
Screen sharing również wymaga zalogowania się – jest do odpowiednik Windowsowego ‚Remote Desktop Sharing’ (RDS). Otwiera nam się okienko i widzimy wszystko dokładnie tak jakbyśmy siedzieli przy tamtym komputerze.
Przypominam, że logując się np. na konto „Mama” nie będziemy mieli dostępu do konta „Tata” – w obu przypadkach. Back to My Mac respektuje prawa dostępu do plików.
Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.