Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Software: iTunes

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Dawno temu za moich czasów Windowsowych korzystałem tylko i wyłącznie z Winampa. Pliki mp3 miałem ładnie poumieszczane w odpowiednim katalogu oraz ew. podkatalogach w przypadku całych płyt. Dbałem o nazwy plików, aby poprawnie wyświetlały się na moim biednym (wstyd pisać nawet o jakim) starym MP3 Playerze o pojemności niewyobrażalnych 256MB – tak tak, to kiedyś była przeogromna przestrzeń, chociaż pewnie nawet nie pamiętacie tych czasów. ;-)

Potem zaopatrzyłem się w najnowszego iPoda Video o pojemności 80GB, czyli dwukrotnie większej niż mój IBM A21p. Wraz z iPodem zostałem zmuszony do korzystania z iTunes – programu do którego byłem na początku uprzedzony, ale z czasem pokochałem. Na Windowsa w tym czasie było kilka alternatyw, ale żadna do końca mi nie odpowiadała.

iTunes jest aplikacją służącą do katalogowania plików muzycznych, teledysków, filmów, a nawet podcastów (video) i innych. Ma wiele innych ciekawych funkcji, chociażby możliwość ripowania płyt CD do mp3/aac, słuchania radia internetowego oraz zakupów w iTunes Store/App Store z czego tylko to drugie jest dostępne w Polsce.

Pliki mp3 zaopatrzone są w tagi ID3, które przetrzymują informacje o nazwie utworu, wykonawcy, albumie i wiele wiele innych. Jako że większość ID3 w moich mp3 miałem wypełnione, to zaimportowanie plików do iTunesa i późniejsze ich zarządzanie stało się bardzo proste.

W iTunes zafascynowała mnie możliwość dodawania okładek do utworów. Wróciła ta przyjemność, którą miałem z posiadania płyty CD. Niestety, dodając utwór do iTunesa nie powoduje automatycznego dodania jego okładki. Można to zrobić w dwojaki sposób – dodać ręcznie albo pobrać z iTunes Store (wymagane konto) …

Dodawanie okładek

Ręcznie:

W dolnym lewym rogu iTunes powinniście mieć małe kwadratowe okienko z napisem „Selected Item” lub „Now Playing” (ew. polskie odpowiedniki). Jeśli go nie widzicie to z menu wybierzcie View->Show Artwork (skrót ⌘+G). Przełączamy pomiędzy „Selected Item”, a „Now Playing” klikając w odpowiedni napis – interesuje nas w tym momencie „Selected Item”. Jeśli utwór nie ma okładki to pojawia się zamiast niej napis „Drag Album Artwork Here”.

Następnie znajdujemy okładkę np. poprzez Google w odpowiedniej rozdzielczości (staram się stosować min. 300×300). W iTunes zaznaczamy wybrany utwór (lub utwory jeśli więcej ma mieć tą samą okładkę) i przeciągamy obrazek z Google na miejsce z napisem „Drag Album Artwork Here”. To wszystko – nie ma potrzeby zapisywania okładek na dysk, ani innych alpejskich kombinacji.

Mając konto w iTunes Store:

Jeśli posiadamy konto w iTunes Store to dodawania okładek jest jeszcze prostsze. Istotne jest zadbanie o to, aby nazwa utworu, wykonawca oraz tytuł płyty pokrywały się dokładnie z tym samym utworem w sklepie. Jeśli utworu nie ma to niestety ta metoda nie sprawdzi się – dotyczy to w szczególności nietypowych oraz polskich piosenek.

Jeśli jesteśmy już pewni że wszelkie nazwy są poprawnie dodane to wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na wybraną pozycję i z menu wybrać „Get Album Artwork”.

Ta metoda działa również jeśli zaznaczymy grupę utworów.

Playlisty

Playlista jest podstawową metodą słuchania muzyki, przynajmniej dla mnie. Są jej dwa rodzaje – zwykła i tzw. smart, czyli inteligentna.

Zwykłą playlistę tworzymy z menu File->New Playlist i po prostu przeciągamy do niej interesujące nas utwory (lub prawy klik i Add to Playlist na utworze). Jak już dodamy kilka utworów to możemy zmieniać ich kolejność po prostu przesuwając myszką muzykę wedle własnego uznania (działa tylko jeśli lewa kolumna z numerkami jest ustawiona jako sortująca). Jeśli wybierzemy sortowanie wg. albumu czy jakiekolwiek inne to oczywiście nie mamy możliwości zmiany kolejności utworów.

Smaczkiem są Smart Playlists – czyli te inteligentne, z którymi można zrobić kilka naprawdę funkcjonalnych rzeczy. Tworzymy je wybierając z menu File->New Smart Playlist. Poniżej podam kilka przykładów, które sam używam (prawy klik na playlistę i Edit).

Top 100:

Każda piosenka ma swój własny liczniki odsłuchań – wykorzystujemy to tworząc listę Top 100 – sto najczęściej słuchanych kawałków.

Stosując dane z powyższego obrazka w playliście będziecie mieli listę, która sama się uaktualnia na bieżąco w kolejności od utworu o największej liczbie odsłuchań aż do setnej pozycji. Jeśli liczba odsłuchań jest mniejsza niż 10 to utwór nie zostanie dodany do playlisty.

5 gwiazdek:

Ta lista jest szczególnie wygodna jeśli korzystacie z iPoda/iPhona. Jako, że każdą piosenkę można ocenić w skali od 0-5 to wykorzystamy to do tej playlisty.

Działa to w ten sposób, że jeśli np. na iPodzie ustawicie 5 gwiazdek dla jakiejkolwiek piosenki to zostanie ona automaczynie dodana do playlisty. Analogicznie, jeśli zmienicie utwór już znajdujący się w playliście, żeby miał inną liczbę gwiazdek niż 5 to zniknie on z listy.

Tym sposobem możemy stworzyć jeszcze listę na inne ilości gwiazdek – np. 5 może oznaczać ulubione kawałki, 4 to tylko hard rock, a 3-gwiadkowe to jazz. To już zależy od Was – osobiście 5 gwiazdek to bieżące utwory, które uwielbiam; 4 też ale rzadziej, a trzy gwiazdki rezerwuję dla staroci, które od święta jednak chciałbym mieć pod ręką.

Miłego słuchania!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.